İdlib: Rusya, birliklerinin stratejik önemi yüksek Serakib kasabasına girdiğini duyurdu

Menbic'de Rusya ve Suriye bayraklarıyla ilerleyen tanklar

Kaynak, Reuters

Fotoğraf altı yazısı,

Menbic'de Rusya ve Suriye bayraklarıyla ilerleyen tanklar

Rusya Savunma Bakanlığı, Rus askeri polisinin İdlib eyaletinde iki karayolunun kesişim noktasında bulunan stratejik önemi yüksek Serakib kasabasına girdiğini açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, M4 ve M5 karayolları üzerinde araçların ve sivillerin, kesintisiz ve güvenli bir şekilde hareket etmelerinin önemli olduğu belirtildi.

Açıklamada, Rus askeri polisinin Pazartesi günü yerel saatle 17:00'de Serakib'e girdiğini açıkladı.

Serakib, Suriye'nin kuzeyini başkent Şam'a ve kıyı kenti Lazkiye'yi de ülkenin en büyük ikinci kenti Halep'e bağlayan M5 ve M4 karayollarının kesiştiği noktada olması nedeniyle askeri açıdan büyük önem taşıyor.

Kaynak, EPA

Fotoğraf altı yazısı,

İdlib'de bir askeri konvoy (Arşiv)

Suriye ordusu, İdlib eyaletinde iki karayolunun kesişim noktasında bulunan Serakib kasabasını 4 gün sonra Türkiye'nin desteklediği muhaliflerden geri aldığını duyurmuştu. Muhalifler ise kasabanın kontrolünün hala kendilerinde olduğunu söylemişlerdi.

Londra merkezli ve muhaliflere yakın Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Başkanı Rami Abdül Rahman, Suriye ordusu ve Lübnan'dan gelen Hizbullah milislerinin saldırı için Pazar gününden itibaren hazırlandıklarını, gece boyunca devam eden çatışmalar ve Rus hava saldırılarında tahminen 23 isyancı ve cihatçının öldüğünü açıklamıştı.

Kaynak, AFP

Fotoğraf altı yazısı,

Serakib artık bir hayalet şehir ama askeri önemi büyük

Fransız Haber Ajansı AFP, Türkiye'nin desteklediği Ulusal Kurtuluş Cephesi'nin sözcüsü Naci Mustafa'nın, Suriye ordusunun halkın tamamının kaçtığı kasabanın sadece bir kısmını aldığı yolundaki sözlerini aktarmıştı.

Suriye ordusu son haftalarda hızlanan ilerleyişi sırasında bu kasabayı ele geçirmiş ancak isyancılar dört gün önce yeni bir atakla kasabayı geri almıştı.

Geçen hafta 34 Türk askerinin öldürüldüğü hava saldırısından sonra bölgede çatışmalar iyice yoğunlaştı. Serakib çevresinde de yoğun çatışmalar sürüyor.

Bölgede Aralık ayından itibaren yoğunlaşan çatışmalar nedeniyle 1 milyona yakın kişinin evlerinden kaçtığı tahmin ediliyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Türk askerlerinin öldürüldüğü saldırı sonrasında Türkiye'nin bombardımanlarda 90 Suriye askeri ve 10 Hizbullah milisinin öldürüldüğünü bildirmişti.

SANA dün bir Türk insansız hava aracının düşürüldüğünü bildirirken, Türkiye'de Milli Savunma Bakanlığı da iki Suriye SU-24 savaş uçağının düşürüldüğünü açıklamıştı. Bu haber Suriye resmi medyası tarafından da doğrulanmıştı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Suriye'de Bahar Kalkanı Harekâtı başlatıldı ve başarıyla sürüyor" demişti.

Suriye'de 2011 yılından bu yana devam eden savaşta 380 binden fazla kişinin öldüğü sanılıyor.