20 Temmuz 2010 Basın Özeti

Kıbrıslı Türklerin lideri Derviş Eroğlu ile bir röportaj yapan Daily Telegraph, Eroğlu'nun "Kuzey Kıbrıs'ı Akdeniz'in Las Vegas'ı yapmayı planladığını" aktarıyor.

Gazete, Kuzey'de inşa edilen ve yaklaşık 230 milyon dolara mal olan Kyrenia otel kompleksi gibi yatırımların, Kuzey'i tecrit etmek isteyen Kıbrıslı Rumlara rahatsızlık verdiği yorumunu yapıyor.

Eroğlu: Kuzey Kıbrıs'ı Akdeniz'in Las Vegas'ı yapacağız

Daily Telegraph Otelin açılışına Amerikalı şarkıcı Jennifer Lopez'in katılmasının planlandığını ancak Kıbrıslı Rumlar'ın Lopez'e epostalar gönderip, adanın kuzeyinde konser vermesinin Birleşmiş Milletler ambargosunun ihlali anlamına geleceğini söylemeleri ardından Lopez'in konserden vazgeçtiğini de aktarıyor.

Eroğlu'nun, selefinin birlik yanlısı duygularını paylaşmadığını belirten Daily Telegraph, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un Kıbrıslı Türklerin liderini, müzakerelerin bu yıl sonuna dek sonuçlanması gerektiği konusunda uyardığını da hatırlatıyor.

Gazete ayrıca, Kıbrıslı Rum lider Dimitris Hristofyas'ın müzakerelerin devamını sağlamak üzere Eroğlu'na baskı yapması için Türkiye'den yardım istediğini de aktarıyor.

Cameron'ın Washington ziyareti ve ABD-İngiltere ilişkileri

İngiltere Başbakanı David Cameron'ın Washington ziyareti gazetelerde ortak olarak öne çıkarılan konuların başında geliyor.

Financial Times Başbakan Cameron'ın, Amerika ile İngiltere arasındaki "özel ilişki" konusunda herhangi bir yanılsama içinde olmadığını yazıyor.

Cameron'un, göreve geldikten sonraki bu ilk ABD gezisinde, romantize edilmiş biri ilişki söyleminden çok somut gerçeklere uygun bir dil kullanacağını yazan gazete, İngiltere başbakanının finansal ilişkiyi, iki ülke arasındaki yakınlığın önüne koyacağını belirtiyor.

Financial Times iki liderin görüşmelerinde en çok öne çıkacak konunun Afganistan olduğunu ancak İran'ın da gündemin ilk sıralarında olduğunu da yazıyor.

Gazete ayrıca, Cameron'ın, Meksika Körfezi'nde büyük çevre felaketine yol açan petrol sızıntısı nedeniyle Amerikan hükümetiyle sorunlar yaşayan BP'yi savunacağını ve şirketin "istikrarlı ve güçlü kalmasının" önemini vurgulayacağını da ifade ediyor.

Financial Times'a göre, Cameron da, Amerikan Başkanı Barack Obama'nın ABD-İngiltere ilişkilerine pek duygusal bir anlam yüklemediğini ve Çin ile Hindistan gibi yükselen ülkelerle ilişkiyi daha önemli gördüğünün farkında.

İngiltere başbakanının "Büyük Toplum" fikri

Independent gazetesi Başbakan Cameron'ın dün açıkladığı Muhafazakâr Parti'nin seçim kampanyası sırasında kullandığı ve koalisyon hükümeti politikalarının da odaklarından biri olacağı ifade edilen "Büyük Toplum" fikrini değerlendirmiş.

Gazete, Cameron'ın fikrinin ayrıntılarını verirken, "Büyük Toplum"'un, "vatandaşların, günlük yaşamlarındaki, evlerinde, mahallelerinde ya da işyerlerinde yaşadıkları sorunlar karşısında sürekli yetkililere gitmek yerine, kendi toplumları içinde bu sorunları çözebileceklerine inandıkları ve çözebilmekte özgür oldukları ciddi bir kültür değişimine" işaret ettiğini söylediğini aktarıyor.

Independent, bazı kentsel sorunların devlet kurumları yerine sivil gruplar ya da gönüllüler ağı ile çözülmesini hedefleyen "Büyük Toplum" fikrinin, aslında kamu hizmetlerinde yapılan kesintileri gizlemek için kullanılan bir kılıf olduğu eleştirilerine de yer veriyor.

Gazete, dün sabah BBC programına katılan Cameron'ın kendisine bu soru sorulduğunda, eleştirileri reddettiğini de aktarıyor.

Türkiye'ye turlar düzenleyen operatörün iflası

Guardian gazetesi Türkiye ve Yunanistan'a turlar düzenleyen Goldtrail adlı tur operatörünün iflası ve mağdur olan turistlerle ilgili bir değerlendirme yayımlıyor.

Simon Bowers imzalı yazıda, direktörü ve hâkim hissedarın Abdulkadir Aydın isimli bir Türk olan Goldtrail adlı tur operatörü firmanın çöküşünün, Thomas Cook ve Tui Travel gibi sektörün devlerinin işine geldiği belirtiliyor.

Gazete, şirketin kurucusu 34 yaşındaki Aydın'ın, İngiltere'yi terk ederek Türkiye'ye gittiği yolunda haberler olduğunu da aktarıyor.

1997 yılında ucuz paket tatiller satarak sektöre giren şirket Türkiye'nin tatil merkezi olarak yükselmesiyle paralel bir yükseliş sergilemiş.

Bowers, turizm şirketlerinin sezonun ortasında battıklarının nadir görünen bir durum olduğunu belirten uzmanların görüşüne de yer vermiş Guardian'daki yazısında.

Esad rejiminin üniversitede çarşaf yasağı

Times gazetesinde Suriye'nin üniversitelerde kadınların çarşaf giymesini yasaklama hamlesini değerlendiren bir yazı yer alıyor.

Nicholas Blandford imzalı haber-yorumda Esad rejiminin aşırılık yanlısı gruplar karşısında ülkedeki laiklik düzeyini korumak istediği belirtiliyor.

Suriye'nin adımının Avrupa'da çarşaf konusunda yoğunlaşan tartışmalarla aynı döneme denk geldiğine dikkati çeken Blandford, Suriye'deki rejiminin tutumunun Arap dünyasında görülen eğilimlerin tersi olduğunu da belirtiyor.

Suriye Eğitim Bakanlığı tarafından duyurulan yeni kurallar çarşaf giyen kadınların üniversitelere kayıt yaptırmasını yasaklıyor.

Blanford, geçen ay çarşaf giyen bin kadar ilkokul öğretmeninin de idari işlere kaydırıldığını hatırlatıyor.

Times muhabiri, Suriye'nin laik rejiminin İslami ibadetlerin yaygınlaşmasına hoşgörü göstermekle birlikte aşırılık yanlısı grupların yükselişini yakından izlediğini yazıyor ve 30 yıl kadar önce Müslüman Kardeş'lerin bombalı suikastlarla örülen silahlı mücadelesiyle ilgili anıların hala canlı olduğunu belirtiyor.

Blanford, yazısında Suriye dışında Türkiye, Suudi Arabistan, İran ve Gazze Şeridi'ndeki pratiklerden de örnekler verip, son olarak Lübnan'da Hizbullah'ın dahi giyilecek kıyafetlere kural koyma eğiliminde olmadığını söylüyor.

İlgili haberler