5 Mart 2013 Basın Özeti

Son güncelleme: 5 MART 2013 - TSİ 06:10

İngiltere'de insan hakları yasaları ve ulusal güvenlik

Guardian gazetesi İngiltere'de insan hakları yasaları ile ilgili süregiden tartışmayı taşımış baş sayfasına.

Gazetenin İngiltere yüksek mahkeme başkanı ile yaptığı röportaja dayanan haberde, başkan Lord Neuberger’in İngiltere'nin terör şüphelilerini işkence görme riskleri olan ülkelere sınır dışı edebilmesi için Birleşmiş Milletler insan hakları yasalarından ya da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nden çekilmesi gerektiğine dair sözlerine yer verilmiş.

Haberde açıklamanın bazı devlet yetkililerinin insan hakları mahkemelerinin kararlarına tepki vermesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nden çekilme konusundaki sözlerinin ardından geldiği belirtiliyor.

Gazete İçişleri Bakanlığı'nın bir süredir radikal din adamı Ebu Katada'yı sınır dışı etmeye çalıştığı ancak gerek İngiltere mahkemeleri gerek AİHM kararları nedeniyle gönderilemediğinden söz ediyor.

Gazete, başyazısında hükümetin uluslararası insan hakları yasalarına verdiği tepkinin altında yatan nedenlerden birinin de göçü sınırlandırma isteği olduğu belirtiyor.

Yazıda şöyle deniyor: "Nihayetinde yasaları Parlamento yapıyor, yargıçlarsa bunu yorumluyor. Ancak Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ya da Birleşmiş Milletler'in işkenceye karşı ya da diğer insan hakları yasalarından çekilmek prensiplere ve ulusal çıkarlara aykırı. Hukuğun üstünlüğü ve insan hakları ilkeleri Muhafazakar Parti'den çok daha büyük."

İngiltere sağlık sistemi Avrupa’nın gerisinde

Daily Telegraph gazetesi İngiltere’de sağlık sisteminin diğer Avrupa ülkelerinin gerisine düştüğünü yazıyor.

Habere göre İngiltere sağlık sistemi, bütçesi son 20 yılda üç katına çıkmış olmasına rağmen diğer ülkelerde alınan ilerlemeleri yakalayamıyor.

Sağlık Bakanlığı’nın Kamu Sağlığı birimi tarafından yürütülen bir araştırmanın sonuçlarına dayanan haberde Fransa, İtalya ve İspanya gibi ülkelerle karşılaştırıldığında İngiltere'de kalp krizi gibi çeşitli hastalıklardan kaynaklı ölüm oranının daha yüksek olduğu belirtiliyor.

Gazete araştırmayı yapan yetkililerinin bunun İngiltere’ye hastalıkların önlenmesi ve erken tedavi konusunda daha fazla ilerleme sağlanması için bir uyarı olması gerektiğini söylediğini aktarıyor.

Times gazetesi de İngiltere sağlık sisteminden kaynaklanan yetersizliklerin her yıl 30,000 kişinin hayatına malolduğunu yazıyor.

Sağlık Bakanı Jeremy Hunt'ın açıklamalarına yer veren gazete sağlık kurumlarının teşhis ve tedavideki yetersizlikleri nedeniyle çok sayıda kişinin önlenebilir hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiğini belirtiyor.

Haberde Sağlık Bakanlığı'nın “İngiltere sağlık sistemi İsveç'inki kadar iyi olsaydı 30,000 erken ölümün önlenebileceği” açıklamasına yer veriliyor.

Çin’in liderlerini bekleyen sınav: Kirlilikle mücadele

Financial Times gazetesinde Çin'de hava kirliliği konusunda bir haber göze çarpıyor.

Ülkenin bazı bölgelerinde hava ve su kirliliği nedeniyle kanser vakalarının arttığını belirten gazete, halkın bu duruma karşı sosyal medya üzerinden örgütlenmeye başladığını ve yetkililerin bunu görmezden gelemeyeceğini yazıyor.

Gazete hava kirliliğinin bu hafta Cumhurbaşkanlığı görevine başlayacak Şi Cinping için bir sınav olacağını belirtiyor.

Çin'de yer altı sularının yüzde 70'inin kirli olduğunu aktaran haber, bir aktivsitin buna karşı sosyal medya aracılığıyla tepki vermesi ve bu tepkinin büyük destek görmesi üzerine yetkililerin de açıklama yapmak ve soruşturma başlatmak zorunda kaldığını belirtiyor.

Gazete başyazısında Çin'in yeni liderlerinin kirlilik ile mücadele etmesi gerektiğini belirtiyor.

Halk tepkisini daha sesli bir şekilde dile getirdikçe hükümetin konuyu görmezden gelemeyeceğinin belirtildiği yazıda aksi takdirde bunun siyasi bir krize dönüşeceği aktarılıyor.

Yazıda ifade özgürlüğü ya da sansür gibi konuların aksine kirlilikle mücadelenin Komünist Parti otoritesine bir zarar vermediği dolayısıyla ulaşılabilir bir hedef olduğu ifade ediliyor.

İngiltere’de göç ve ‘devlet yardımı turizmi’ ile mücadele

Independent gazetesi başyazısında İngiltere’de devlet yardımları ile ilgili değişen kurallara yer veriyor.

Yazıda İngiltere’nin gelecek sene Avrupa Birliği’nin yeni üyeleri Romanya ve Bulgaristan üzerinde uyguladığı sınırlamaların kaldırılmasıyle göç akını olacağı endişesinden bahsediliyor.

Hükümetin konuya siyasi amaçlarla değil ciddiyetle yaklaşması ve göçün hem olumlu hem olumsuz özelliklerini değerlendirmesi gerektiği belirtiliyor.

Gazete, hükümetin göçmenlerin yardım alabilmek için belli bir süre İngiltere’de yaşamaları gerektiği önerisine de destek veriyor.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.