8 Mart 2013 Basın Özeti

Son güncelleme: 8 MART 2013 - TSİ 06:33

Kuzey Irak’ın petrol zenginliği ne kadar sağlam?

Independent gazetesinde bu sabah Patrick Cockburn'un kaleme aldığı Irak dizisinin Kürtler bölümü yer alıyor.

'Ölümden Dolarlara: Irak'ın Kürtleri nasıl zengin oldu' başlıklı yazıda, Kuzey Irak'ın kendisini Orta Doğu'nun yeni ekonomik kaplanı olarak sunduğu ve ülkenin geri kalanına kıyasla bariz bir zenginlik içinde olduğu belirtiliyor.

Bölgenin zenginliğinin temelinde 50 ila 60 yabancı petrol şirketinin yatırımları olduğunu aktaran yazı, bu şirketlerin Irak'ın geri kalanında bulamadıkları şartları, güvenliği ve hükümet desteğini burada bulduklarını belirtiyor. Almanya, Fransa ve Türkiye gibi birçok ülke bölgede yatırım yapıyor.

Irak hükümetinin, kuzeydeki bu yabancı petrol yatırımlarına rağmen petrolü taşıyacakları boru hattı olmadığı için rahat olduklarını belirten yazar, ancak şimdi bölgesel hükümet ve Türkiye arasında imzalanan boru hattı anlaşması nedeniyle durumun değiştiğini yazıyor.

Cockburn "bu, yıllardır maruz kaldıkları savaş, etnik temizlik ve soykırımdan sonra, sayısı beş milyonu bulan Iraklı Kürtlere ilk defa ekonomik ve siyasi bağımsızlık verecek" diyor.

Ancak yazar, bununla birlikte Türkiye'nin Bağdat'la karşı karşıya gelmek istemeyebileceğini de vurguluyor ve ekliyor: "Kuzey Irak şimdilik cennet gibi görünse de etrafında yaşananlar düşünüldüğünde şiddetin çok uzak olmayabilir".

Yazıda ayrıca bölgenin ekonomisinin ağırlıklı olarak petrole bağlı olduğu ve Irak'ın geri kalanında olduğu gibi birçok devlet kurumunda da yolsuzluk yaşandığı belirtiliyor.

Iraklı Kürtlerin ekonomik büyümenin heyecanına çabuk kapıldıkları uyarısını yapan yazar yazısını şöyle noktalıyor: "Kürtler Türkiye, İran ve Bağdat arasında denge kurmak için kumar oynuyor. Şimdiye kadar bunu başarıyla yaptılar ancak bu duruma fazla güveniyorlar."

Özbekistan rejiminin yüzü: Gülnara Kerimova

Financial Times gazetesinde Özbekistan'ın dünyadaki yüzü haline gelen Cumhurbaşkanı İslam Kerimov'un pop şarkıcısı kızı Gülnara Kerimova'yı anlatan bir haber göze çarpıyor.

Gazete, babası ülkeyi demir yumrukla yöneterek muhalefeti bastırırken, Harvard Üniversitesi'nde okuyan Gülnara Kerimova'nın, şarkıcılıktan, modacılığa uzanan bir kariyeri olduğunu aktarıyor.

Haberde, kişisel internet sitesinde şair, mezzo soprano, tasarımcı ve Özbekistan'ın egzotik güzeli olarak anlatılan Kerimova'nın başka bir yüzü daha olduğu ifade ediliyor: iş dünyasındaki rakiplerini yenmek için ailesinin konumunu çekinmeden kullanan acımasız bir iş kadını.

Kerimova'nın Özbekistan'daki Telekom sektöründe büyük pay sahibi olduğunu aktaran gazete, ancak ülkeye yapılan birçok dış yatırımda yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle hakkında açılan soruşturmalara değiniyor.

Kerimova'nın hakkındaki suçlamaların, ABD'nin Orta Asya'daki müttefiki ve Afganistan'a giden önemli bir ikmal yolu olan Özbekistan'ın siyasi geleceğini de etkileyebileceğini aktaran gazete, ayrıca babasının ardından iktidara talip olan Kerimova'nın siyasi planlarına da zarar vereceğini belirtiyor.

Habere göre Özbekistan'da yönetim Kerimova ailesine dayanıyor ve yatırımlar küçük bir elit tarafından kontrol ediliyor.

İş dünyası ve siyaset hayatında önde gelen biri olan Kerimova'nın yargı ve güvenlik birimlerindeki ilişkilerini ülkedeki dış yatırımcılara karşı kullandığı aktarılıyor.

Bunlardan biri Rus Telekom şirketi MTS. Şirkete çıkarılan vergi borçları nedeniyle devletin el koyduğunu ve birçok yöneticisinin de cezaevinde olduğunu aktaran gazete, Kerimova'nın dâhil olduğu bu yolsuzluklar ve soruşturmaların siyasi geleceğini de bitirebileceğini belirtiyor.

Somalili bir kadının adalet arayışı

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde, Guardian gazetesi bir kadına karşı şiddet haberini işliyor sayfalarında.

Haber askerler tarafından tecavüze uğrayan ve şikayet ettiği için hapis cezası alan Somalili bir kadının hikayesini anlatıyor.

Habere göre Lul Ali Osman Barake Somali'de çatışma nedeniyle yerinden edilenler için kurulan kampta yemek dağıtım yerine gittiği sırada bir grup asker tarafından alıkonuluyor ve tecavüze uğruyor.

Barake'nin şikayetiyle başlayan dava sürecinde ne hastane yetkilileri, ne polis, ne de yargının kendisine destek olduğu belirtiliyor.

Barake'nin yaşadıklarını bir gazeteciye anlatması üzerine, hem kendisinin hem de gazeteci Abdiaziz Abdinur İbrahim'in hapis cezası aldığını aktaran haber, uluslararası tepki üzerine Barake'ye verilen bir yıllık hapis cezasının düşürüldüğünü belirtiyor. Ancak gazeteci İbrahim basamadığı haberi nedeniyle aldığı altı ay hapis cezasını yatmaya devam ediyor.

Barake Guardian'a verdiği röportajda 'ben tutuklandım, tecavüzcüler ödüllendirildi' diyor. Gazete, Barake'nin kendisine yapılanlar nedeniyle şiddet ve tecavüz mağduru kadınların seslerini çıkaramayacağını ve gazetecilerin de bu vakalara yaklaşmayacağını söylediğini aktarıyor.

Haberde, insan hakları gruplarının ve Somali Gazeteciler Sendikası'nın tutuklu gazetecinin serbest bırakılması için harekete geçtiği belirtiliyor.

Eşinin de desteğiyle adalet mücadelesine devam eden Barake'nin şu sözlerini aktarıyor gazete: "Ben yerinden edildim. Okuma yazmam yok ve bundan yararlanmaya çalıştılar. Onlar hükümetin ve polisin itibarını korumaya çalıştılar. Ben bir mağdurdum ama beni tutukladılar. Onları ölsem de affetmeyeceğim".

İntikamın bedeli: İngiliz çiftin siyaset hayatı nasıl bitti?

Times gazetesinin manşetinde bir süredir İngiltere siyasetinin en çok tartışılan konularından biri olan eski Liberal Demokrat bakan Chris Huhne ve eşi Vicky Pryce'ın dağılan siyasi hayatları yer alıyor.

Haber, evliliklerinin bir aldatma olayı nedeniyle bitmesi üzerine, başarılı bir ekonomi uzmanı olan Vicky Pryce'ın eşinin 2003 yılında aldığı bir trafik cezasını kendisine aktardığını açıklaması üzerine başlayan dava sürecini aktarıyor.

Pryce'ın basına bu bilgiyi verdiğinde başta cezayı alanın kendisi olduğunu açıklamadığı ancak daha sonra ortaya çıktığını aktaran gazete, bunun üzerine dava açıldığını ve Pryce'ın dün adaleti yanıltmakla suçlu bulunduğunu yazıyor. Çiftin ne kadar ceza alacağı gelecek hafta belli olacak.

Liberal Demokrat Parti yetkililerinin, Huhne'ın trafik cezasını eşine aktardığını daha önce bilip bilmediklerinin soruşturulduğunu belirten gazete olayın partiye de zarar verdiğini söylüyor. Ancak haberde parti yetkililerinin bunu reddettiği belirtiliyor.

Haber şöyle devam ediyor: "Pryce Huhne'ın kendisini aldatmasının intikamını aldı ancak bunun bedelini tüm ailesi ödedi."

Daily Telegraph gazetesi de haberi 'İntikamın Bedeli' başlığıyla veriyor.

Pryce'ın eşinin trafik cezasını kendisine aktardığını basına anlatması üzerine bir ailenin dağıldığını, iki kişinin kariyerinin son bulduğunu ve eskiden mutlu bir çiftin şimdi hapis cezası ile karşı karşıya olduğunu yazıyor.

Gazete, her ikisi de aynı suç nedeniyle adaleti yanıltmaktan suçlu bulunan çiftin, nefretin yıkıcı etkisi üzerine durup düşüneceklerini yazıyor.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.