28 Mart 2013 Basın Özeti

İngiltere'de bu sabah yayımlanan gazetelerde Ürdünlü bir sığınmacı ve İşçi Partisi'ndeki bir gelişme öne çıkıyor.

Financial Times'da ise Türkiye ile Güney Kıbrıs ilişkileri hakkında çıkan haberde "Ankara Kıbrıs üzerindeki baskıyı artırıyor" deniliyor.

"Avrupa Birliği üyesi olan Kıbrıs yönetiminin büyük kriz içinde olduğu bir sırada önünde bazı gelir seçenekleri var" diyor Financial Times.

Kıbrıs'ın gelire ihtiyaç duymasının nedeni bankacılık sistemini batma noktasına getiren krizin ekonomide yol açabileceği tahmin edilen büyük daralma.

Kimi tahminlere göre Kıbrıs'ın güneyinde ekonomi dörtte bir oranında küçülecek.

Gazete, Kıbrıs'ın göneyinin Akdeniz'deki doğal gaz yataklarını işleterek gelir elde etme yoluna gidebileceğini yazıyor.

Kıbrıs yönetimi ile proje geliştirmek isteyen İtalyan ENI enerji şirketi hakkında Ankara'nın aldığı karar haberin ana hareket noktasını oluşturuyor.

"Ankara ENI'yi Türkiye'den bir projeden çıkarttığını açıkladı" denilen haberde, öte yandan şirketin Mavi Akım'daki rolü ile ilgili açıklama yapılmadığı belirtiliyor.

Gazete, İtalyan şirketinin "Ankara ile anlaşmak ve normal işleyişe dönmek umudunu taşıyoruz" açıklamasını da aktarıyor.

Finanical Times, Ankara'nın adanın çevresindeki doğal gaz yataklarının işletilmesi konusundaki hassasiyetinin Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri'nde desteklenmediğini anlatıyor.

Uluslararası sorunlarla ilgilinen bir düşünce ve araştırma kuruluşunun Türkiye uzmanlarından Hugh Pope, aslında, Türkiye'nin Kıbrıs ile ilgili 180 derecelik bir politika değişikliğine gidebileceğini iddia ediyor.

Pope'a göre Avrupa Birliği yolunda ilerleme olabileceğini görecek bir Ankara'nın Kıbrıs'a yardım edebileceğini söylüyor.

Financial Times öte yandan, Ankara'da dış politika konusunda yapılan açıklamada "Kıbrıs'ın sonsuza dek bölünmüş kalabileceği" sözlerinin kimi gözlemciler tarafından içi boş bir çıkış olarak görüldüğünü belirtiyor.

Ebu Katada'nın "sınırdışı edilmeyişi"

Başında sarık, uzun beyaz sakallı bir Ürdünlü bu sabah gazetelerin sayfalarında görünüyor.

Gazetelerin baş makalelerine bakınca Ebu Katada'nın kim olduğu ve neden tartışılan bir isim olduğu daha iyi anlaşılıyor.

Independent, Ebu Katada için İspanyol bir yargıcın sözlerini baş makalesinde aktarıyor: "Usame Bin Ladin'in Avrupa'daki sağ kolu..."

Londra'daki Temyiz mahkemesi Ebu Katada'nın sınırdışı edilerek Ürdün'e iade edilmesini isteyen hükümetin hukuk girişimlerini reddetti.

Daily Telegraph İngiliz adalet sisteminin, yargıçların kararı nedeniye zedelendiği görüşünü dile getiriyor.

Independent ise "Karar doğru" diyor.

Gazete, Ürdün'de yeniden yargılanması söz konusu olan Ebu Katada'nın işkence altında vermiş olabileceği "kanıtlar" ile yargılanabileceği ihtimali olduğu için böyle bir karar verildiğine dikkat çekiyor. Independent, belki Katada gitse iyi olur ama mahkemenin aldığı karar doğrudur." diyor.

Times gazetesi ise, "Bu sarıklı ve sakallı simayı bilenlerin sayısı bazı bakanların yüzünü bilenlerinkinden bir ihtimal daha fazla." diyor.

Daily Telegraph da 11 Eylül 2001'den hemen sonraki yazısında "Katada sorunu ne olacak" diye sorduğunu hatırlatırken, İngiltere'de hükümetlerin 10 yılı aşkın süredir Ürdün vatandaşını sınırdışı etmeye çalıştığına işaret ediyor.

David Miliband'in gidişi

İngiltere'de 2 Mayıs 1997 sabahı Tony Blair'in seçim zaferi konuşmasıyla bir dönem başlamıştı.

Çalkantılı bir parti içi tartışmadan sonra İşçi Partisi sosyalizm ilintili bir maddeyi düşüyor, sendikalarla ilişkisini buduyor ve artık Yeni İşçi Partisi olarak anılmaya başlıyordu. Yeni İşçi Partisi girdiği ilk seçimi kazanıyordu.

Times gazetesinin baş makalesinin başlığı "Yeni İşçi Partisi Geri Çekiliyor" şeklinde.

Gazete, bu geri çekilişi David Miliband'in siyaseti bırakmasıyla ilişkilendiriyor.

Miliband'in kardeşi Ed Miliband İşçi Partisi'nin lideri.

Times, David Miliband'ın Blairci bayrağı taşımaya çalıştığını ama parti içinde kardeşiyle girdiği liderlik mücadelesini sendikaların kardeş rakibe yönelmesiyle kaybettiğini hatırlatıyor.

Guardian, David Miliband'in 2010'daki parti liderlik yarışını kardeşi karşısında kaybettikten sonra imkansız bir ipin üzerinde yürümeye çalıştığını yazıyor.

Bir konu olduğunda fikrini söylemez ise kalibresinin hakkını vermemekle, söylerse de kardeşiyle yeni gerginlik yaratma suçlandığını yazıyor.

Times aslında David Miliband'in Tony Blair'in öncü ekibinde olmadığını, ama liderliğindeki İşçi Partisi'nin kardeşininkinden mutlaka farklı olacağını yazıyor.

İlgili haberler