9 Mayıs 2013 Basın Özeti

Guardian muhabiri, PKK militanlarının çekilmesinin başlangıcını yerinden takip etmeyi sürdürüyor. Ayrıca, Financial Times'ın 'Yeni Ticaret Yolları' eki bugün Türkiye'ye ayrılmış.

Guardian muhabiri Constanze Letsch, PKK militanlarının Türkiye sınırları dışına çekilme sürecini yerinden izlemeye devam ediyor.

Şemdinli’deki izlenimleri dün yayınlanmaya başlanan muhabirin bugünkü haberi, Irak sınırına üç kilometre mesafedeki ‘Yeşilova’ mahreci taşıyor.

Yeşilova’da Barış ve Demokrasi Partisi temsilcileri ile gazetecilerden oluşan bir heyet, gelişmeleri izliyor.

Bazı köylülerin, sınır dışına hareket eden bir grup militanı gördüğü aktarılan haberde, 2 bine yakın militanın çekilmesinin yaklaşık beş ay süreceği hatırlatılıyor.

Derecik beldesinde dükkan işleten 27 yaşındaki Abdürrahim Görsel, “Sonraki aşama çok hassas ama başarıyla sonuçlanacağından umutluyuz” diyor.

Ancak, Derecik civarındaki askeri kontrol noktalarının arttığına dikkat çekerek, “Eğer barış istiyorlarsa savaş sembollerini azaltmalılar” diye uyarıyor.

Haberde, güvenlik önlemlerinin sıkılaştırılması nedeniyle, PKK’lıların Türkiye-Irak sınırını geçmekte zorlandığına ilişkin söylentiler de aktarılıyor.

BDP Şemdinli İlçe Başkanı Cabbar Taş ise Türk Silahlı Kuvvetleri’nin PKK militanlarına yönelmesi halinde, sınır bölgesindeki köylülerin askerleri engellemek için ‘sivil itaatsizlik’ eylemlerine başvuracağını söylüyor.

Guardian gazetesinin başyazılarından biri de bu konuya ayrılmış.

Türk Silahlı Kuvvetleri ile PKK arasındaki çatışma sürecinde daha önce de örgüt tarafından ateşkes ilan edildiğini hatırlatan Guardian, bu defa halkın çok daha umutlu olduğuna dikkat çekiyor.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın hak ettiği övgüyü alamadığı belirtilen başyazıda şöyle deniyor:

“Hem kendi partisi AKP, hem de Kemalist muhalifet bu meselede derin şekilde bölünmüş durumda. Yeni anayasayı hazırlamakla görevli partiler arası parlamento kurulunda çıkmaza girilmiş durumda. Uzlaşma adına, hiçbir parti şimdilik komisyondan çekilmese de, yaygın kanaat, yeni bir anayasa hazırlanamayacağı yönünde. Yeni anayasa olmadan, mevcut olanda bir dizi düzenleme yapılsa bile, Erdoğan’ın Kürtlerle pazarlıkta payına düşenleri yerine getirip getiremeyeceği meçhul.”

Kürt kimliğinin tanınması, anadilde eğitim hakkı, Kürt dilinde siyasi faaliyet özgürlüğü, seçim barajının indirilmesi gibi beklentiler olduğunu hatırlatan Guardian, Başbakan Erdoğan’ın, Amerikan tarzı bir başkanlık sistemi istediğine dikkat çekerek, geçişte BDP’nin oylarının da gerekli olduğunu belirtiyor.

Başyazı şu ifadelerle son buluyor:

“Belki Aralık ayında PKK çekilmesi tamamlandığında Erdoğan parlamentoya eli daha güçlü olarak dönebilir. Bu, barış sürecinin ne kadar düzgün ilerleyeceğine bağlı. Ama şu anki durumda, Türkiye için siyasi uzlaşmaya vararak ileri gitmeye yönelik büyük bir fırsat çarçur edilmekte.”

Financial Times’tan Türkiye eki

Uluslararası iş dünyası gazetesi Financial Times’ın bugünkü 'Yeni Ticaret Yolları' ekinin konusu Türkiye.

Gazetenin Türkiye muhabiri Daniel Dombey’in, Anadolu’dan Endonezya ve Tayland gibi ülkelere ihracatın mercek altına aldığı baş makalede Türkiye, “kendisini yükselen ekonomilerin lideri olarak gören, küreselleşmenin eşiğindeki bir ülke” olarak tanımlanıyor.

HSBC Türkiye Martin Spurling, “Türkiye’nin yükselen pazarlara ve aile şirketlerine alışkın olduğunu” dile getiriyor.

Başka bir makalede, Türkiye’nin özerk Kürt yönetiminin kurulduğu Irak’ın kuzeyini ‘doğal uzantısı’ olarak gördüğüne vurgu yapılıyor.

Diğer makalelerde ise Türkiye’nin Avrupa Birliği ile ilişkileri, ‘Arap Baharı’ sonrası bölgedeki rolü, Türk-Amerikan ticari ve siyasi ilişkileri, Türk şirketlerinin Afrika’ya açılımı ve Türkiye’nin Orta Asya ülkeleriyle tarihsel bağları mercek altına alınıyor.

Deneyimli gazeteci Andrew Finkel ise 1980’deki askeri darbeden bu yana Türkiye’de yaşanan dönüşüm sürecini özetliyor.

Bu arada, Financial Times’ın ‘Şirketler ve Pazarlar’ ekinde de, Vestel’in 2015’te Avrupa Birliği içinde üretilen her dört televizyondan birine damga vurmayı hedeflediği anlatılıyor.

Suriye’deki gelişmeler

Suriye’de rejim güçleriyle isyancılar arasındaki çatışmaları yatıştırma girişimleri, haber ve yorumlara konu olmaya devam ediyor.

Financial Times’ın başyazısında, iç savaşın bölgesel bir savaşa dönüşme riskinden bahsedilerek, ABD Başkanı Barack Obama ve Avrupalı müttefiklerine üç öneri sunuluyor:

  • Rejimin uçaklarıyla ve zırhlı birlikleriyle baş edebilmeleri için, isyancıların ana gruplarının silahlandırılması. Gerekirse, kurtarılmış bölgeler kurmaları için hava desteği sağlanması.
  • Devlet Başkanı Beşar Esad’ı destekleyenlere, Libya örneğinde olduğu gibi, havuç-sopa politikasıyla psikolojik baskı uygulanması.
  • Üçüncüsü; Rusya’ya, Esad’a desteği kesmesi halinde, bölgesel çıkarlarının gözetileceği garantisinin verilmesi.

Independent’ın başyazısında ise ABD ve Rusya’nın, Suriye’de çatışan tarafları bir masa etrafına getirmekte anlaşması değerlendiriliyor.

Muhaliflerin henüz kendi içinde birlik olamadıklarına dikkat çekilen başyazıda, buna rağmen muhaliflerin kazanamadıkları görülen bir savaş yerine, uluslararası garantörler gözetiminde bir geçiş planına sıcak bakabileceği yorumu yapılıyor.

Times, Suriye’de hapse atılıp işkence gördükten sonra Hatay’ın Reyhanlı ilçesine sığınan Muhammed Salih’in yaşadıklarını haberleştirmiş.

Rejim güçlerinin, Alevi köylerinin etrafındaki Sünni köylerini yakıp yıktığını anlatan Salih, daha önce Alevi arkadaşları olmasına rağmen, artık iki kesimin bir arada yaşamasının mümkün olmadığını anlatıyor.

Guardian’ın birinci sayfasındaki bir haberdeyse, Suriyeli isyancıların en büyük silahlı gücü Özgür Suriye Ordusu saflarındaki birçok militanın, El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi’ne katıldığı belirtiliyor.

Özgür Suriye Ordusu komutanlarının verdiği bilgilere dayandırılan haberde, bazı bölgelerde militanların dörtte birinin El Nusra Cephesi’ne kaydığı, kimi yerlerde ise bütün Özgür Suriye Ordusu birliklerinin, Batı tarafından kuşkuyla yaklaşılan bu örgüte katıldığı anlatılıyor.

Ferguson’un vedası

Manchester United Menajeri Sir Alex Ferguson’un takımdaki 26 yıllık kariyerini sona erdirme kararı, hemen tüm İngiliz gazetelerinin birinci sayfalarının büyük bölümünü kaplıyor.

Times ve Daily Telegraph ise “oyunu değiştiren adam” için özel ekler yayınlıyor.

Times’ın başyazısında, Avrupa’da ve İngiltere’de 49 kupa kaldıran Ferguson’un idareciliğinin işletme okullarında ders olarak okutulduğu belirtilerek, futbolun beşiği olan ülkedeki en büyük teknik direktörün o olduğunun altı çiziliyor.

İlgili haberler