Fransa basını: Tepkilerin nedeni başbakanın otoriterliği

Taksim Gezi Parkı olayları özellikle son iki gün Fransız basınında geniş yankı buldu.

Fransa’nın en ciddi gazetesi sayılan Le Monde “Erdoğan ve iktidar sarhoşluğu” başlığı altında birinci sayfadan imzasız bir yazı yayınladı.

Le Monde, Taksim Meydanı’nda başlayan ve hızla genişleyen olayların bir “Türk Baharı” olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceğini irdeledi. Ancak bu soruya net bir yanıt vermekten kaçındı.

Yazıda, Gezi Parkı’nı koruma amaçlı küçük bir grup tarafından başlatılan eylemin “polisin aşırı sert tutumunun da katkısıyla geniş bir yelpazede Erdoğan’a karşı büyüyen memnuniyetsizlikleri billurlaştırdığını” kaydetti.

Gazete 10 yıllık iktidara karşı biriken tepkileri şöyle sıraladı:

''Laikliği savunanlar dinin kamusal alanda ön plana geçmesinden kaygılı. Son günlerde alkol kullanımını sınırlama amaçlı bir yasa meclisten geçti. Ermeni bir entelektüel olan Sevan Nişanyan peygamberi eleştiren sözleri nedeniyle 13 ay ceza aldı.

Sol ve aşırı sol, gösterilere karşı baskıcı tutumdan rahatsız. Terörle mücadele adı altında yaygın tutuklama dalgaları devam ediyor.

Aleviler ibadete ilişkin özelliklerinin resmen tanınmamasından rahatsız ve kendilerine karşı ayırım uygulandığını düşünüyor.''

"Dev projelere eleştiri"

Bu listenin sonsuza dek uzatılabileceğini belirten Le Monde, başbakanın, otoriteliğine, kaba bir üslup kullanmasına ve kentleşme projelerinin ‘megalomanyak’ oluşuna vurgu yaptı.

Gazete Erdoğan’ın 2014’te başkanlık sistemine geçip kendini devlet başkanı seçtirme hesaplarının geniş bir çevrede, ‘baskı ve kısıtlamaların artacağı korkusu’ uyandırdığının altını çizdi.

Le Figaro gazetesinin ekonomi ekinde Mathilde Golla imzalı yazıda Başbakan Erdoğan’ın İstanbul’la ilgili dev projeleri eleştirildi. Golla, Taksim Meydaninin yeniden düzenlenmesi, dünyanın en büyük havalimanı olarak tasarlanan üçüncü havalimanının inşası, Boğaz’a üçüncü köprü, Çamlıca Tepesine devasa cami yapılması gibi projeleri hakkında bilgi verdi. Bunların İstanbullular arasında büyük kaygılara neden olduğunu ekledi.

Figaro yazarı, tepkilerin bundan ibaret olmadığı ve ekonomideki iyileşmelere rağmen asıl endişe uyandıran hususun başbakanın otoriter tavırları olduğu sonucuna varıyor.

İlgili haberler