18 Haziran 2013 İngiltere Basın Özeti

Gezi Parkı protestolarıyla ilgili haberler bugün de İngiliz basınında yer bulmaya devam ediyor.

Financial Times gazetesi, Türkiye'de hükümetin gösterileri bastırmaya yönelik çabalarını yoğunlaştırdığını ve protestolara karşı askeri güçlerin devreye girebileceği tehdidinde bulunduğunu aktarıyor.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın bir mülakat sırasında "Valiler, önce polisleri, yetmezse jandarma güçlerini, eğer olaylar yayılırsa valilerimizin isteğiyle oradaki askeri güçler de huzurun sağlanması için görev yapabilir" dediğini aktarıyor.

Büyük bir güvenlik operasyonu ile protestocuların miting yaptıkları Taksim Meydanı'nın temizlendiğini ve meydanın dün nispeten sakin olduğunu belirten gazete, polislerin göstericilerin meydana girmesini engellediğini de yazıyor.

"Polisin gaddarlığı"

Gazete, bazı yorumcuların, hükümetin protestolara karşı tavrının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gerginliğini gösterdiğini de savunuyor.

Haberde, kamuoyu araştırma şirketi MetroPoll'ün telefonla 2800 kişi ile gerçekleştirdiği bir anketin, Türkiye'de halkın yüzde 50'sinin hükümetin otoriterleştiğine inandığına işaret ettiği de belirtilmiş.

Köşe yazarı Kadri Gürsel'in "Bu kriz polisin gaddarlığı nedeniyle ortaya çıktı ve polisin gaddarlığıyla çözülemez" dediği de yazıda yer verilen görüşlerden.

Gazete, dün greve giden sendika üyelerinin Taksim meydanına girmeye çalıştıklarını ancak göz yaşartıcı gaz ve basınçlı su kullanan çevik kuvvet polisi karşısında oturma eylemi yapmayı tercih ettiklerini, bu sırada bazı sendika temsilcilerinin eylemden ayrıldıklarını da yazıyor.

Hükümetin askeri güçlerin müdahalesi sözlerini öne çıkaran Guardian gazetesi de "iki haftadır ilk kez askerin olaylar karşısında rol alması ihtimalinin ortaya çıktığını" yazıyor.

Gazete Taksim'deki oturma eyleminin sembollerinden biri haline gelen Alman piyanist Davide Martello'nun piyanosuna polis tarafından el konulduğu iddialarını da aktarıp, Alman müzisyenin, New York Times'a verdiği demeçte amacını, "Müzikle siyasetçilere esin kaynağı olmak" olarak nitelediğini de aktarıyor.

Kamuoyu araştırma şirketi MetroPoll'ün son anketine göndermede bulunan gazete, araştırmaya katılanların yüzde 35.3'ünün bugün seçim olsa oylarını Adalet ve Kalkınma Partisi'ne vereceklerini söylediklerini öne çıkarıyor.

Gazete bu rakamın, Nisan ayında yapılan bir başka kamuoyu yoklamasındaki düzeyin bir puan gerisinde olduğunu da belirtiyor.

Merkel: Polisin müdahalesi insan hakları ihlali

Daily Telegraph gazetesi ise Almanya Başbakanı Angela Merkel'ın polisin muhalif Gezi Parkı protestocularına müdahalesini insan hakları ihlali olarak nitelemesini başlığına çıkarmış.

Gazete, Bülent Arınç'ın "askeri güçlerin görev yapabileceği" açıklamasının da Merkel'ın bu sert açıklamalarının ardından geldiğini belirtiyor.

Almanya Başbakanı Merkel, "birçokları gibi" kendisinin de "dehşete düştüğünü" söylüyor ve Türkiye'nin 21. yüzyıla doğru hareket ettiği bu dönemde farklı görüş ve fikirlere sahip insanlara da yer açılması gerektiğini ifade ediyor.

Gazete Türkiye'de Recep Tayyip Erdoğan hükümetine karşı protestolarda 7500 kişinin yaralandığını ve dört kişinin öldüğünü de aktarıyor ve protestocuların başlıca noktalardan çıkarılmakla birlikte, çatışmaların sürdüğünü, dünkü grevin büyük kentlerdeki protestoların asıl odağı olduğunu yazıyor.

"Askeri birlikler görev yapabilir"

Times gazetesi de diğer İngiliz gazetelerinin çoğu gibi dünkü gelişmeleri, "askeri birliklerin görev yapabileceği" açıklaması üzerinden değerlendirmiş.

Gazeteye göre kamuoyu yoklamaları Recep Tayyip Erdoğan’ın popülerliğine zarar verdiğine işaret ediyor.

Times İçişleri Bakanı Muammer Güler'in "Halkı tahrik eden, bir manipülasyonla yalan haberlerle halkı kışkırtmaya, hatta toplumsal olaylara, mal ve can emniyetini sıkıntıya sokacak, bozacak eylemlere yönlendiren elbette gerek Twitter olsun gerek Facebook olsun ve gerek sosyal medyanın diğer enstrümanlarını kullanarak bunları yönlendirenlerle ilgili çalışmamız var." dediğini de aktarıyor.

Haberde, hafta sonu yaşanan müdahalenin ardından Gezi Parkı ve Taksim Meydanı'nın sakin olduğu da not edilmiş.

MetroPoll araştırma şirketinin son anketine göre halkın yüzde 63'ünün Gezi Parkı'nın yeşil alan olarak kalması gerektiğine inandığını öne çıkaran gazete ankete göre Erdoğan'ın rakibi olarak nitelenen Cumhurbaşkanı Gül'den daha az popüler olduğunu da ifade ediyor.

Gazete, Pazar günü büyük bir miting düzenleyerek güç gösterisi yaptığını belirttiği Başbakan Erdoğan'ın, "Kutuplaştırıcı, İslam odaklı ve gittikçe otoriterleşen liderliğinin birçok laik Türkü öfkelendirip uzaklaştırdığını, yaşanan protestoların da bunun sonucunda meydana geldiği" yorumunu yapıyor.

Başbakan Erdoğan'ın göstericileri "terörist", "çapulcu" ve "marjinaller" olarak nitelediği de haberde yer verilen ayrıntılardan.

İlgili haberler