20 Aralık İngiltere Basın Özeti

Türkiye'deki yolsuzluk operasyonunun başlamasından bu yana gelişmelere her gün yer veren Financial Times'da bugün de konuyla ilgili ayrıntılı bir haber yer alıyor.

"İmam Batı'daki gönüllü sürgününden tahakküm ediyor" başlıklı haber, Financial Times'ın Ankara muhabiri Daniel Dombey'in imzasını taşıyor. Fethullah Gülen'in geçtiğimiz hafta sıradışı bir vaaz verdiğini yazan Dombey, Gülen'in bu video kaydında birkaç yıl önce "bir hayat kadınıyla buluşmaya giden Türkiye'deki 'üst düzey bir isimden' aldığı bir telefondan" söz ettiğini belirtiyor. Gülen'in video kaydında bu kişiyi bir arkadaşı aracılığıyla uyardığını ve bunun gibi belki 10 başka vaka olduğunu söylediğini belirten Dombey, ""Binlerce mil uzaktaki önemli insanlar hakkında bu tür hassas bilgilere erişimi olduğunu düşündüren bu tür yorumlar bir vaiz için şaşırtıcı görnebilir. Ama taraftarlarının 'hocaefendi' diye adlandırdıkları Gülen öyle sıradan bir din adamı değil" diyor. Gülen'in taraftarları ile Başbakan Erdoğan'ın artık ortak bir düşman olan ordudan duydukları korkuyla birbirlerine bağlanmadıklarını yazan Dombey, Erdoğan'ın 11 yıl önce iktidara gelmesinden bu yana en ciddi meydan okumayla karşı karşıya olduğunu belirtiyor. Fethullah Gülen'in avukatının, müvekkilinin Türkiye'de devam eden ve dört bakanın da adının karıştığı yolsuzluk soruşturmasıyla bir ilgisi olmadığını söylediğini hatırlatan Dombey, Erdoğan'ın da Gülen ismini kullanmaktan imtina ettiğine dikkat çekiyor. Ancak operasyonun dünya genelinde Gülen hareketinin Erdoğan hükümetine yönelik bir saldırısı olarak nitelendirildiğini savunuyor. Gülen hareketinin devlet kurumları içinde, eğitim sektöründe, medyada ve iş dünyasında nasıl bir güce sahip olduğunun da kısaca aktarıldığı yazı şöyle sona eriyor: "Erdoğan 'devlet içinde devlet' olarak nitelendirdiği şeyi bitireceğini ilan etti. Ancak yolsuzluk operasyonu kapsamında bu hafta şüphelilerde istif istif para olduğunu gösteren fotoğrafların ortaya çıkmasının ardından, Türkler soruşturma çerçevesinde çıkacak yeni ifşaatlara kendilerini hazırlıyorlar." Independent gazetesi de Türkiye'deki son gelişmeleri okuyucularına aktarıyor. "Erdoğan'ın geleceği eski müttefikiyle kavgasının tehdidi altında" başlıklı haberde, yolsuzluk operasyonunun Gülen tarafından organize edildiği yazılıyor ve Erdoğan'ın polis şeflerini görevden almasına dikkat çekiliyor. Haberde Gülen hareketi hakkında yazdığı kitap nedeniyle bir yıl hapis yatan gazeteci Ahmet Şık'ın cemaatle ilgili olarak söylediği "Hayalet gibiler. Hem her yerde hem hiçbir yerdeler." şeklindeki sözleri de aktarılıyor. Independent, Başbakan Erdoğan'ın seçmenin yüzde 50'sinin desteğinin arkasında olduğunu iddia ettiğini söylediğini, ancak uzmanların yolsuzluk skandalı nedeniyle Erdoğan'ın gelecek yılki seçimlerde yara alabileceği tahmininde bulunduğunu belirtiyor.

'Oyun mu değil mi anlamadık'

Daily Telegraph'ın manşetinde, Londra'da Apollo Tiyatrosu'nun çatısının çökmesi haberine yer veriliyor. Çatıya yıldırımın düştüğü ardından da tavanın oyun sırasında seyircilerin üzerine düştüğünü yazan gazete, tiyatro salonunda en az 700 kişi olduğunu; olay sonucunda 7'si ağır 88 kişinin yaralandığını belirtiyor. Olay sırasında salonda bulunan kişilerin tanıklıklarının da aktarıldığı haberde, bir görgü tanığının şu sözlerine yer veriliyor: "Oyunu izliyorduk ki yukarıda bir hareketlenme olduğunu fark ettik. Ama bu oyunun bir parçası mı değil mi anlayamadık. Hemen ardından tavan çöktü. Her yer toz duman oldu. Herkes çığlık çığlığaydı, çıkışa koşmaya çalışıyorlardı. Korkunçtu."

İslamcı militanlar davası

Mayıs ayında Londra'da öldürülen İngiliz askerinin davasında verilen karar, bugün tüm gazetelerde ele alınıyor. 25 yaşındaki asker Lee Rigby, Londra'nın güneyindeki Woolwich semtindeki kışla yakınlarında İslamcı militanların bıçaklı ve satırlı saldırısına uğrayarak öldürülmüştü. Dünkü davada her iki sanık da Rigby'yi öldürmekten suçlu bulundu. Guardian manşetinde Rigby'nin eşinin "Lee'yi bizden aldılar ama anısı hepimizin kalbinde yaşayacak." sözleri yer alırken, Independent da manşetine ailenin basın açıklamasından şu satırları taşıyor: "Adalet yerini buldu. Ama hiçbir adalet bize Lee'yi geri getirmeyecek." Times'ın manşetinden verdiği habere göre ise Lee Rigby'nin öldürüldüğü saldırının benzerleri yaşanabilir. Times, İngiliz iç istihbarat teşkilatı MI5'in ülke içinde yaşayan yüzlerce aşırılık yanlısının bu cinayeti taklit ederek daha çok askeri öldürmek istediği uyarısında bulunduğunu belirtiyor.

Putin'e siyasi tehdit

Rusya lideri Vladimir Putin'in hapisteki muhalif işadamı Mihail Hodorkovski'yi yakında affedeceği yönündeki habere de İngiliz gazetelerinde yer ayrılıyor. Independent, "Putin'in en büyük düşmanı serbest bırakılacak" diye yazarken, Financial Times, bunun Soçi'de yapılacak 2014 Kış Olimpiyatları yaklaşırken yapılacak sembolik bir jest olduğunu savunuyor. Guardian haberinde ise Hodorkovski'nin 10 yıldır hapiste olduğu ve salıverilmesi durumunda Putin'e siyasi bir tehdit oluşturacağı yönünde yaygın bir kanaat bulunduğu belirtiliyor.

İlgili haberler