16 Ocak İngiltere Basın Özeti

Telif hakkı BBC World Service

İngiltere gazetelerinde bugün Suriye'ye ilişkin haberler ve Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'ın gizli ilişkisine eski lider Sarkozy'nin yorumu dikkat çekiyor. Ayrıca Financial Times, AKPli hukukçu Osman Can'ın bir makalesini yayımlıyor.

Türkiye’deki yolsuzluk soruşturmaları ve AKP hükümeti ile Gülen Cemaati arasındaki gerginlik hakkında çok sayıda haber ve yoruma yer veren İngiliz Financial Times gazetesi bugünkü baskında AKP Merkez Karar Yönetim Kurulu üyesi ve Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Osman Can’ın kaleme aldığı bir makaleye yer veriyor.

“Türkiye Gülencilere karşı demokrasiyi korumalı” başlıklı makalede Osman Can, “Gülenciler siyasi-askeri elitlerden daha büyük bir tehdit oluşturuyor” diyor.

Osman Can yorum yazısında, Türkiye’nin alınan bazı yargı kararları nedeniyle krizde olduğunu ve bu krizin ‘demokrasinin kaderini belirleyeceğini’ ifade ediyor.

AKP’li hukukçu, ‘Gülencilerle bağlantılı’ olduğunu söylediği savcıların yürüttüğü soruşturma için “yolsuzlukla ilgili olduğu izlenimini verme amaçlı… ancak asıl hedef AKP hükümeti” yorumu yapıyor.

Makaleden bölümleri bu linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

Esad birliklerinin zayıflığı

İngiltere gazetelerinde bugün Suriye’deki çatışmalara ilişkin haber ve yorumlar dikkat çekiyor.

Financial Timse gazetesi yazarı Borzou Daragahi, Suriye rejiminin El Kaide bağlantılı muhalif gruplarla mücadele ‘sınırlı’ kaldığını ve ülkenin farklı yerlerine aynı anda birliklerini gönderemediğini yazıyor.

Suriye’deki muhalifler ve El Kaide bağlantılı gruplar arasındaki mücadelenin “Beşar Esad’a bağlı birliklerin zayıf noktalarını gösterdi” yorumunu yapan yazar, ordu Halep’i ele geçirirken, güneydeki Jassem ve Şam’ın Guta bölgesindeki kontrolü kaybettiğini belirtiyor.

Yazıda, “Gözlemciler, rejimin oldukça zayıflamış olmalarına rağmen isyancıların kendi aralarındaki mücadeleden fayda sağlayamadığını söylüyor” deniyor.

Gazeteye konuşan uzmanlara göre Suriye rejimine bağlı ordunun El Kaide ve isyancı muhalifler arasındaki kavgada oluşan boşluğu dolduramamasının sebebi “ordunun yeterli ekipmana sahip olamaması ve koordinasyon eksikliği.”

Suriye'de barış işareti yok

Suriye’de barış sağlanması için İsviçre’de yapılması beklenen görüşmelere ilişkin bir yorum da Guardian gazetesinden.

Gazetenin deneyimli Ortadoğu yazarı Ian Black, “Suriye’de barış sürecine ilişkin bir işaret yok” başlıklı analizinde “ABD, İngiltere, Fransa ve Körfez ülkelerinin resmi duruşu Esad’ın geleceği olmadığı ve koltuğunu terk etmesi yönünde fakat bunun nasıl başarılacağı belirsiz” yorumunu yapıyor.

Yazar, Suriye’deki savaşı sona erdirecek bir barış sürecinin veya nihai bir askeri zafer elde edileceğine ilişkinse bir işaret olmadığı görüşünde.

Yazar, Batı ve Suriye istihbaratlarının El Kaide’ye karşı mücadele için Şam’da bir araya geldiklerini açıklayan Suriye Dışişleri Bakanı yardımcısı Faysal Mikdad’la daha önceki görüşmesinde Mikdad’ın “İngiltere ve Fransa’nın doğrudan veya dolaylı olarak El Kaide’yi desteklediklerini söylediğini” hatırlatıyor.

Yazı şöyle devam ediyor:

“Batının desteklediği muhalefetin zayıflığı, silahlı grupların yaygınlaşması, Körfez’in Sünni etnik ayrımcıları desteklemesi, rejimin ustaca manipülasyonlarının birleşimi, terörizm argümanının kendi kendini gerçekleştiren bir kehanete dönüştürdü.”

The Times gazetesi de başyazısını Suriye’deki görüşmelere ayırıyor.

Gazete, barışın tek yolunun Esad’ın iktidardan gitmesinden geçtiğini belirtiyor ve görüşmelerde “Savaşın Esad tarafından başlatıldığı, rejimin sivilleri hedef aldığı, Esad’ın kendi halkına kimyasal silah kullandığının ele alınmasını ve İngiltere, ABD, Fransa’nın duruşlarından vazgeçmemeleri, yani Esad’ın gitmesinin gerektiğini” söylüyor.

Sarkozy: Hollande gülünç oldu

Daily Telegraph gazetesi, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın gizli ilişkisinin ortaya çıkması üzerine Fransa’nın eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin yaptığı yorumu sayfasına taşıyor.

Gazetenin, Fransız haftalık Le Canard Enchainé’ye dayandırdığı haberde Sarkozy’nin Fransa Cumhurbaşkanlığı makamının ‘rezil, gülünç’ görünmesine neden olduğu söylediği Hollande için şu ifadeleri kullanıyor:

“Kendisini tam eski bir turşu yerine koydu… Belki de bu, verdiği tüm o ahlak derslerini sonlandırır.”

“Biz Carla’yla ilişkimizi hemen resmiyete sokmak istedik çünkü alçakça sabah ve ya gece yarısı fotoğrafımın çekilmesini istemedim.”

“Herkesin özel yaşam hakkı vardı ama bir halk figürü ve cumhurbaşkanıysanız gülünç görünmemek için dikkatli olmalısınız.”

“Hollande, metresinin evinden motosikletin üstünde başında kaskla ayrılırken çekilen fotoğrafta çok gülünç görünüyor. O gülünç bir cumhurbaşkanı.”

Le Canard Enchainé dergisi, First Lady Trierweiler’in “Tüm Fransa’nın gözü önünde küçük düştüm” dediğini yazdı.

İlgili haberler