20 Ocak İngiltere Basın Özeti

Telif hakkı BBC World Service

Ukrayna'nın başkenti Kiev'de hükümetin getirdiği yeni gösteri yasağına başkaldıran protestocularla polis arasındaki çatışma İngiltere'de gazetelerin ortaklaşa yer verdiği dış haberler arasında öne çıkıyor.

Financial Times, konuyu birinci sayfasına taşıyor.

Gazete, Avrupa Birliği yanlısı protestocuların yaklaşık iki ay önce genelde barışçıl bir havada başlayan gösterilerinde dün şiddetin dozunun daha önce görülmedik düzeyde arttığını bildiriyor.

'Polis devleti'

Cumhurbaşkanı Yanukoviç'in parlamentodaki çoğunluğunu kullanarak geçen hafta geçirdiği yeni yasanın protesto gösterilerine katılanları uzun süreli hapis ya da para cezasıyla tehdit ettiğini yazan Financial Times, muhalefetin Ukrayna'nın bir ''polis devleti'' olma yolunda ilerlediğinden kaygıyla bahsettiğini kaydediyor.

Times, yeni yasanın getirdiği kısıtlamalardan birinin başkent Kiev'in merkezinde bundan böyle gösterilere konan yasak olduğunu yazıyor.

Fakat gazetenin yer verdiği fotoğrafta ellerinde cop ve sopalarla çatışan polis ve protestocuların görüntüsünden de açıkça anlaşılacağı üzere, yasağa öfkeyle karşı çıkanlar var.

Times, dün Kiev'in merkezinde kimi tahminlere göre 200 bin kişinin gösteri hakkını savunmak için toplandığını yazıyor.

Putin'den eşcinsellere cevap

Rusya lideri Vladimir Putin'in yaklaşan Kış Olimpiyatları öncesinde yabancı basına verdiği mülakatta İngiltere gazetelerinin dikkatini çeken nokta, Putin'in eşcinsellere ilişkin görüşleri.

Daily Telegraph, eşcinsel düşmanı olduğu suçlamasını reddeden Vladimir Putin'in, İngiliz pop yıldızı Elton John'u severek dinlediğini ve eşcinsel tanıdıkları ile dostane bir ilişki içinde olduğunu söylediğini aktarıyor.

Oysa Daily Telegraph'ın da okurlarına hatırlattığı gibi Putin hükümetinin yakın zaman önce geçirdiği bir yasa, ''eşcinsellik propagandasını'' yasaklıyor.

Bu yasağın pratikte eşcinselliğin kamusal alanda her türlü görünürlüğünü ve bahsini yasaklayabileceğini söyleyen çevreler, Rusya'nın Soçi kentinin ev sahipliği yapacağı Kış Olimpiyatları'nın boykot edilmesini talep ediyorlar.

Fakat Daily Telegraph'ın aktardığına göre Vladimir Putin, yeni yasanın tek amacının ''çocukları korumak'' olduğunu söyleyerek, ''geleneksel olmayan cinsel yönelimdeki'' ziyaretçileri de Kış Olimpiyatları'nda ağırlamaya hazırlandıklarını belirtiyor.

Independent gazetesi, Putin'in bu çıkışının Olimpiyat öncesi bir göz boyamadan ibaret olduğu yorumunu öne çıkarıyor.

Gazetenin görüş aldığı Moskova merkezli eşcinseller, Rusya Federasyonu Başkanı'nın yabancı basına ''yalanlar'' söylediğini ve Putin'in Rusya'sında homofobinin kaygı verici biçimde arttığını vurguluyorlar.

Cenevre 2'ye geri sayım

İsviçre'de hafta ortasında başlayacak olan Suriye görüşmelerini de Guardian'ın satırlarından verelim.

Gazete, yaklaşık üç yıl önce Suriye'deki ayaklanma başladığından bu yana Esad hükümeti ile isyancılar arasındaki ilk doğrudan görüşmelerin gerçekleşeceğini öne çıkarıyor.

Birleşmiş Milletler'in arabuluculuğunda yapılan konferans, Cenevre 2 olarak biliniyor. Ancak Guardian, adı böyle konmuş olsa da tarafların aslında Montreux kentinde Çarşamba günü bir araya geleceğini kaydediyor.

Gazete, görüşmelerin arefesinde Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın Şam'ı ziyaret eden bir grup Rus milletvekiliyle temaslarında, ''Görevden inmeyi düşünmediği gibi pazarlıklarda da bu konunun masada olmayacağı'' yönündeki sözlerinin Rus haber ajansı Interfax tarafından aktarıldığını yazıyor.