27 Ocak 2014 Basın Özeti

İngiliz gazetelerinin bugün sayfalarında en fazla yer verdiği konu İngiltere içinde Londra'ya yaşanan göç.

Açıklanan verilere göre İngiltere'nin farklı kentlerinden Londra'ya gelen ve bir daha yaşadıkları yerlere dönmeyen İngiliz vatandaşlarının sayısında büyük bir artış var.

Araştırmalara göre, 2009 ve 2013 yılları arasında, 22-30 yaş dilimindeki 80 bin kişi Londra'ya yaşamaya geldi.

Bu dönemde İngiltere'nin farklı kentlerinde yaşamak üzere Londra'dan ayrılanların sayısıysa 31,600.

Gazeteler, aradaki 48,300'lük farka dikkat çekiyor.

2010 ve 2013 yılları arasında özel sektörde yaratılan istihdamın yaklaşık yüzde 80'i Londra'da yaratıldı.

Independent bu durumu 'beyin göçü' terimini kullanarak haberleştiriyor.

Gazete, 'bu beyin göçünün' İngiltere'nin diğer bölgelerini 'güçsüz' bırakacağını öne süren görüşlere yer veriyor haberinde.

Guardian ise ortadaki durumdan 'büyük göç' diye bahsediyor.

Guardian da, göçün İngiltere'nin diğer kentlerindeki kalifiye çalışan kesimlerini azalttığının altını çiziyor.

Cockburn: Şam'ın bir bölgesinde atekeşkese varıldı

Independent'ın deneyimli Orta Doğu muhabiri Patrick Cockburn, Suriye'nin başkenti Şam'dan izlenimlerini yazmış.

Suriye iç savaşının başlamasından bu yana ilk kez Şam'ın bir bölgesinde ateşkes sağlandığını ve bu sayede Suriyelilerin bu bölgedeki hasar görmüş evlerine dönebildiğini aktaran Cockburn, bu ateşkesin Suriye'nin diğer bölümlerinde de gerçekleşmesi durumunda ülkedeki şiddetin hızını düşürebileceğini yazıyor.

Barzeh isimli bu bölgenin Şam'ın kuzeyinde yer aldığını, bir zamanlar 50,000 nüfusunun olduğunu ancak çatışmalar nedeniyle boşaldığını, binaların tahrip olduğunu, şu anda da muhaliflerin elinde bulunduğunu ve dokuz aydır Suriye askerleri tarafından kuşatma altında olduğunu aktarıyor Cockburn.

Cockburn'ün sorularını yanıtlayan Özgür Suriye Ordusu sözcüleri bu 'uzlaşmanın Barzeh'te akan kan nehirlerini durdurmayı amaçladığını' söylemiş.

Cockburn, bu tür anlaşmaların ülkenin farklı yerlerinde de yapılabileceğini ancak Cihatcı grupların yerel muhalefetin önemli unsurları oldukları yerlerde buna varılmasının zor olacağını belirtiyor.

Guardian'ın G2 adlı ekinin kapağında Suriye'de yıkım var.

Martin Chulov imzasıyla yayımlanan haberde bazı kentlerden aynı yerlerde çekilmiş eski ve yeni görüntüler eşliğinde Suriye'de üç yıldır süren savaşın yarattığı yıkım anlatılıyor.

Chulov haberde savaşın bir yandan 130 bin kişinin yaşamını aldığını diğer yandan da aralarında UNESCO'nun koruma listesinde bulunan bazı tarihi yapıların yok olmasına neden olduğunu söylüyor.

Chulov, ülkede UNESCO'nun koruma listesinde bulunan altı yer olduğunu ve bunların hepsinin savaş sırasında yıkıma uğradığını yazıyor.

Suriye'de savaşa giden İngiliz vatandaşları

Suriye'ye giderek Cihatcı gruplarla Suriye yönetimine karşı verilen savaşa katılan İngiliz vatandaşlarının durumu İngiliz gazetelerinde haber olmaya devam ediyor.

Bugün de Times ve Daily Telegraph'ta konuyla ilgili haberler dikkat çekiyor.

Times, IŞİD (Irak Şam İslam Devleti) örgütü içinde Suriye'de savaşmaya giden en az 300 İngiliz vatandaşının düşünüldüğünü yazıyor.

Gazete, son bir ay içinde İngiltere'de IŞİD'le bağlantılı olduğu düşünülen en az 16 kişinin gözaltına alındığını aktarıyor.

Daily Telegraph ise İngiltere Dışişleri Bakanı Willim Hague'in Cihat adına Suriye'ye savaşmaya giden İngiliz vatandaşlarının İngiltere'ye şiddet getirebilecekleri yönündeki açıklamasına yer veriyor.

Hague bu durumun ulusal güvenliklerini etkilediğini ve önemli bir tehlike ortaya çıkardığını belirtmiş.

Hague, savaşın sürmesi durumunda bu tehlikenin büyüyeceğini, bu yüzden politik çözümü teşvik etmenin önemli olduğunu söylüyor.

İlgili haberler