28 Ocak 2014 İngiltere Basın Özeti

Telif hakkı BBC World Service

Merkez Bankası'nın Türk Lirası'ndaki düşüşe karşı bu akşam olağanüstü Para Politikası Kurulu toplantısı yapacak olması bugün hem Financial Times hem de Daily Telegraph gazetelerinde ele alınıyor.

Finacial Times'ta Daniel Dombey imzasıyla yayınlanan haberde Türkiye'de Merkez Bankası'nın 'kriz toplantısı' yapacağı belirtiliyor.

Dombey yazının başında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın aylardır, ülkenin büyümesini durdurmaya çalışmaya kararlı olduğunu iddia ettiği 'faiz lobisinden' sık sık yakınarak faiz oranlarını artırmaya direndiğini belirttikten sonra özetle şunları ekliyor:

"Erdoğan geçen hafta, gösterge faiz oranlarını yükseltmeyi, bir koro halindeki ekonomi uzmanı ve yatırımcıların böylesi bir adımın gerekli olduğu yönündeki uyarılarına rağmen reddeden Merkez Bankası'nı tebrik etti."

"Ancak dün Merkez Bankası piyasa baskısına boyun eğdi ve fiyat istikrarı için gerekli tedbirlerini almak için bugün olağanüstü bir toplantı yapacağını duyurdu. Kararı saat 22.00'de açıklanacak."

Dombey bu kararla ilgili şu yorumu yapıyor:

"Merkez Bankası'nın aylık düzenli toplantısından sadece bir hafta sonra böyle bir toplantı çağrısının yapılması yaygın bir şekilde, yakında yapılması muhtemel bir faiz oranı artışının sinyali olarak yorumlanıyor."

Haberde faiz oranlarının artırılmasını savunan bazı uzmanların görüşüne de başvurmuş olan Dombey, "Bazı uzmanlar Merkez Bankası'nın bu açıklamasını son çare olarak tarif ediyor" diyor.

Dombey, faizlerin yükseltilmesi durumunda Başbakan Erdoğan'ın bunu tabanına anlatmakta zorlanacağını belirtiyor.

Dombey ayrıca Mart ayında yerel seçimlerin, yazın ise Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin gerçekleşeceğini de hatırlatıyor.

Telegraph: Fidelity'den Arjantin ve Türkiye uyarısı

Daily Telegraph'ın ekonomi ekinde de Türkiye'yi ilgilendiren bir haber bulunuyor.

Gazete, dünyanın en büyük yatırım fonu şirketi Fidelity'nin gelişmekte olan piyasaların karaya oturma riskiyle karşı karşıya olduğu uyarısını yaptığını yazıyor.

Habere göre Fidelity ,Türkiye ve Arjantin'de yetkililerin yerel kurlarını desteklemeye yönelmesi ve dünya çapında borsaların düşmesiyle, gelişmekte olan piyalasarda suların çekildiği uyarısını yapıyor.

Fidelty'nin uluslarası yatırım müdürlerinden Dominic Rossi, Batı'da piyasaya para pompalamanın sona ermesi ve Çin'in maliye politikalarındaki değişikliklerin, gelişmekte olan piyasalardaki varlık sınıflarında sermaye maliyetini artırdığını belirtiyor.

"Bu filmi daha önce görmüştük" diyen Rossi, bahsettiği durumda gelişmekte olan piyasaların birbiri ardına karaya oturtulduğunu belirtiyor ve ilk karaya oturacakların Türkiye ve Arjantin gibi en güçsüzleri olacağını, bunları Brezliya, Rusya ve diğerlerinin takip edeceğini söylüyor.

Haberde Türkiye'de Merkez Bankası'nın olağanüstü toplantısının 'radikal eylemin' kaçınılmaz olduğu söylentilerine neden olduğu belirtilirken Arjantin'deyse devalüasyona gidildiği aktarılıyor.

Daily Telegraph, Çin'deki zayıf imalat verilerinin zayıflığının ve ABD Merkez Bankası'nın teşvik programının tahvil alım satımıyla ilgili kaygıların Türkiye ve Arjantin'in sorunlarını şiddetlendirdiği aktarıyor.

Haberde Türkiye'den bir işçi protestosunda çekilmiş büyük bir fotoğraf kullanılmış.

Cockburn Adra'da

Independent'ın deneyimli Orta Doğu muhabiri Patrick Cockburn Suriye'nin Adra bölgesinden izlenimlerini yazıyor.

Geçtiğimiz ay Adra'da Cihatcı gruplar tarafında sivillere yönelik katliam yapıldığına dair haberler basına yansımıştı.

11 Aralık'ta El Kaide bağlantılı grupların Adra'ya baskın yaptığını yazan Cockburn, olayın görgü tanıklarıyla da konuşmuş.

"Olaydan kurtulanlar dini azınlıklardan (Alevi, Hristiyan, Dürzi, Şii) en az 32 kişinin hemen öldürüldüğünü veya ellerindeki listelerle ev ev dolaşan silahlı kişilerin yanına götürüldüğünü söylüyor" diye yazıyor Cockburn.

Cihatcıların hala Adra'nın bir bölümünü elinde tutması nedeniyle henüz yaşananların detaylarının teyit edilemediğini belirten Cockburn bununla birlikte olaydan kurtulanların bir katliamın yaşandığı konusunda hiç bir şüpheleri bulunmadığını belirtiyor.

Cockburn bazı yetkililere neden karşı atak yapıp Adra'yı geri almadıklarını da sormuş.

Yekililerse silahlı muhaliflerin binlerce sivili canlı kalkan olarak kullandığını belirtmiş.

Cockburn Adra'da Suriye ordusu ve silahlı muhaliflerin çatışmalara devam ettiğini ancak hiçbir tarafın henüz nihai bir üstünlük elde edemediğini belirtiyor.

İlgili haberler