29 Ocak 2014 İngiltere Basın Özeti

Telif hakkı BBC World Service

İngiliz hükümetinin Suriyeli mültecileri İngiltere'de ağırlamak için kapı aralamasıyla ilgili haberler bu sabahki İngiliz gazetelerinde önemli yer tutuyor.

İngiliz hükümeti Suriye'den 500 mülteciyi ülkede ağırlayacak.

İngiltere Başbakan Yardımcısı Nick Clegg dün akşam saatlerinde yaptığı açıklamada hükümetin ülkeye kabul edeceği Suriyeliler'in kadın, çocuk, cinsel şiddetle karşılaşmış veya karşılaşma riski bulunan, yaşlı, özürlü ve işkenceye maruz kalmış kişilerden oluşacağını söyledi.

Independent bu kararın, gazetenin İngiltere'nin Suriyeli mültecileri kabul etmesi gerektiği yönündeki kampanyasından sonra alındığını yazıyor.

Gazeteler İngiltere'nin, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin (UNHCR) 30,000 Suriyeli mülteciyi Suriye dışındaki bazı ülkelere yerleştirme planına dahil olmadığını ancak UNHCR'nin hükümetin adımını desteklediğini yazıyor.

Daily Telegraph, hükümetin bu kararı muhalefetteki İşçi Partisi'nin yoğun baskısı sonrası aldığını bildiriyor.

Suriye'nin kayıp nesli

Gelişmeyi ana sayfasından duyuran Times, konuyla ilgili haberin içinde 'Suriye'nin kayıp neslini' de ele alıyor.

Tom Coghlan imzasıyla Suriye'den yazılmış haberde iç savaşın Suriyeli çocuklar üzerindeki yıkıcı etkisine yer verilmiş.

Coghlan özetle şunları yazıyor:

"Suriye'deki okulların yüzde 80'i ya yıkıldı ya da hasara uğradı ve birçoğu her iki taraftan da savaşçılar tarafından kullanılıyor."

"Savaş bazı çocuklar üzerinde öylesine büyük bir travma yarattı ki çocuklar iletişim kurmayı kestiler. 'Konuşamıyorlar' diyor Save the Children (Çocukları Koru) örgütünün Orta Doğu müdürü Roger Hearn ve devam ediyor: 'Tamamen sessizler. Ne gördüklerini hayal edemizsiniz."

"Oxford Araştırma Grubu'nun Kasım ayındaki raporuna göre Suriye'deki savaşta 11,400 çocuk öldü."

Guardian'ın manşetinde dün olduğu gibi bugün de İngiltere'de elektronik dinleme ve izlemeden sorumlu istihbarat kurumu GCHQ'nun kitlesel gözetlemeleriyle ilgili bir haber var.

Guardian dün yayınladığı haberde ABD Uluslal Güvenklik Dairesi NSA ve İngiltere'deki muadili GCHQ'nun, 2007 yılından bu yana tablet bilgisayarlar ve akıllı telefonlardaki uygulamalardan bilgi toplama yöntemleri geliştirmek için birlikte çalıştığını aktarmıştı.

Guardian konuyla ilgili bugünkü haberinde GCHQ'nin kitlesel gözetlemelerinin muhtemel olduğunu ancak İngiltere'de konuyla ilgili yasal düzenlemelerdeki boşlukların, GCHQ'ya ceza almadan bu türsuçları işlemeye izin vermiş olabileceğini yazıyor.

'Gelişmekte olan piyasalarla ilgili kaygılar'

Daily Telegraph'ın ekonomi ekinde Türkiye'yi de ilgilendiren bir haber yer alıyor.

Habere göre Türkiye'nin de dahil olduğu, gelişmekte olan piyasalara sahip ülkelerde yerel kurları korumak adına atılan son dönemdeki adımlar küresel düzeyde borç korkusu doğuruyor.

Habere göre Türkiye, Hindistan, Brezilya gibi gelişmekte olan piyasalara sahip ülkelerin büyümeyi olumsuz etkilemesine rağmen yurtdışına sermaye kaçışını engellemek için para politikalarını sıkıştırmak zorunda kalması borç problemlerinin artışı korkusu yaratıyor.

Daily Telegraph, önceki ekonomik krizlerdeki orandan çok farklı olarak bugün gelişmekte olan piyasalar bloğunun dünya ekonomisinin yaklaşık yarısını düzenlendiğine dikkat çekiyor.

Gazetede bu ülkelerde yaşanan sorunların ana nedeninin ABD ve Çin ekonomisiyle ilgili gelişmeler olduğu yönündeki yorumlara da yer verilmiş.

Daily Telegraph'a konuşan Danske Bank yöneticisi Lars Christensen, "Arjantin, Ukrayna ve Tayland gibi sorun içindeki ülkelerin hepsinin yerel hikâyeleri var. Ama bütün bir hikâyenin arkasında Amerikan Merkez Bankası'nın tahvil alımını azaltımı ve Çin'in büyümesindeki yavaşlama var."

'Irak petrolde Suudi Arabistan'a rakip'

Ekonomi ekinde Orta Doğu'daki petrol piyasasıyla ilgili bir haber de dikkat çekiyor.

Habere göre Irak, ham petrol üretimi üç katına çıkartıp İran'la da stratejik işbirliği yaparak Suudi Arabistan'ın OPEC (Petrol İhraç eden Ülkeler Örgütü) içindeki etkisine karşı durmayı hedefliyor.

Haberde Irak Başbakan Yardımcısı Hüseyin Şehristani'nin dün Londra'daki düşünce kuruluşu Chatham House'da düzenlenen Orta Doğu enerji konferansında konuştuğu aktarılıyor.

Şehristani konuşmasında ham petrol üretimini üç katına çıkarma planları kapsamında İran'la işbirliği içinde olduklarını da söylemiş.

'İki film ABD'yi böldü'

Ve son olarak bir kültür sanat haberi…

Daily Telegraph, ABD'de yılın en önemli filmlerinden ikisinin politik temelde izleyicileri böldüğünü yazıyor.

Gazete, 'Amerika'yı bölen filmler' başlıklı yazıda yılın en önemli filmlerinden Lone Survivor (Tek Kurtulan) ve 'The Wolf of Wall Street'in (Wall Street'in Kurdu) ABD izleyicisini böldüğünü aktarıyor.

Martin Scorsese'nin yönettiği ve Leonardo DiCaprio'nun başrol oynadığı filmde manipülasyondan sabıkalı ünlü borsacı Jordan Belfort'ın hayatı anlatılıyor.

Peter Berg tarafından yönetilen 'Lone Survivor'da ABD askerlerinin 2005 yılında Afganistan'da çıktıkları görevde Taliban tarafından pusuya düşürüldükten sonra hayatta kalma mücadelelerin anlatılıyor.

Daily Telegraph, Lone Survivor'ın sağ görüşlü Amerikalılar'ın yaşadığı yerlerde ilgi gördüğünü, 'The Wolf of Wall Street'e ise ABD'nin kıyı kesimleriyle Kanada'daki liberal kesimden ilgi olduğunu yazıyor.

İlgili haberler