13 Mart İngiltere Basın Özeti

Telif hakkı BBC World Service

Berkin Elvan'ın dünkü cenaze töreninin ardından düzenlenen eylemlerde yaşanan çatışmalar bugün İngiltere basınında yer alan haberlerden.

Independent'ın cenazeden bir fotoğrafla birlikte tam sayfa işlediği haber gazetenin İstanbul'daki Muhabiri Emily Caswell'in imzasını taşıyor.

"Türkler biber gazıyla öldürülen gencin yasını tutmak için sokaklara çıktı" başlıklı haberde Berkin Elvan'ın 269 gün komada kaldıktan sonraki ölümünün "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yolsuzluk iddiaları nedeniyle baskı altında olduğu bir dönemde hükümete karşı öfkeyi yeniden ateşlediği" söyleniyor.

'Cezasızlığın sembolü'

Haber şöyle devam ediyor;

"Protestocular için Berkin Elvan'ın ölümü polisin ve hükümetin cezasız kalmasının yeni bir sembolü. Elvan sonunda yarasına yenik düşüp öldüğünde, Gezi Parkı protestolarıyla bağlantılı şiddet olaylarında öldürülen sekizinci kişi oldu. Ölenlerden biri polis memuruydu. Protestocular ölümlerden sorumlu polis memurlarına karşı hiçbir işlem yapılmamasına öfkeli"

Erdoğan hakkındaki yolsuzluk iddialarını ve internete sızdırılan telefon kayıtlarını hatırlatan haberde, hükümetin iddialara inanmayı reddettiğini ve bu iddiaların arkasında Türkiye'nin çöküşünden çıkar sağlamayı amaçlayan dış güçlerin olduğu konusunda ısrar ettiği vurgulanıyor.

Guardian'daki haberde de Berkin Elvan'ın cenazesinin ardından cenazeye katılanlara göz yaşartıcı gaz attığı söyleniyor.

Haberde cenazeye katılan 18 yaşındaki Eray'ın "O daha çocuktu. Şimdi okulda, aynı benim gibi dersine çalışıyor olmalıydı. Ama bu hükümet onu öldürdü. Onlardan herhangi bir adalet beklemiyoruz. Onlardan artık hiçbir şey beklemiyoruz" dediği belirtiliyor.

'Seçimle geldiler, seçimle gidecekler'

33 yaşındaki tekstil işçisi Gürkan'ın da 30 Mart'taki seçimlerin hükümeti değiştireceğine inandığını söylediği kaydediliyor. Soyadı açıklanmayan Gürkan "Şiddet istemiyoruz. Seçimle geldiler, seçimle gidecekler. Bu hükümet ne adaleti, ne de demokrasiyi savunuyor" diyor.

Cenazeye katılanlardan birkaçının sözlerine daha yer verilen haber şöyle sona eriyor;

"Meydanın köşesinde oturan yaşlı bir adam elinde bir Berkin Elvan'ın ölümünün sembolü olan bir somun ekmek tutuyordu. 'En azından bu ekmeği elimde tutabiliyorum. En azında bunu benden çalmayı başaramadılar' dedi."

Boeing 777'lerdeki arıza

Times'ın manşetinde Pekin'e giderken radarlardan kaybolan ve hala bulunamayan Malezya Havayollarına ait Boeing 777 tipi uçakla ilgili bir haber var.

Habere göre Amerikan Federal Sivil Havacılık Kurumu altı ay önce havayollarına "Boeing 777 tipi uçakların altındaki uydu iletişim anteninin altındaki gövde kaplamalarında oluşan paslanma ve çatlakları 9 Nisan'a kadar tespit etme ve giderme" uyarısı yaptı.

Kurumun bu arızaların giderilmemesinin kabin basıncında ani düşüşlere ve gövdenin yapısal bütünlüğünü kaybettireceğini söylediği belirtiliyor.

Haberde ayrıca bir havayolları şirketinin Boeing 777 tipi uçaklarından birinin gövdesinde 16 çatlak bulduğu kaydediliyor ve Malezya Havayollarına ait uçağın kaybolmasına bu arızanın neden olabileceği söyleniyor.

Times'ın bahsettiği bir olası senaryo uçak yükselirken kabindeki oksijenin mürettebat fark etmeden artık çok geç olana kadar yavaş yavaş düşmüş olabileceği ve daha sonra uçağı en yakın havaalanına doğru götürmeye çalışan mürettebatın yolunu kaybetmiş olabileceği.

Gazete bu senaryonun uçağın nasıl rotasından çıktığını açıklayabileceğini söylüyor.

Bir diğer olası senaryo da ani basınç düşmesiyle uçağın havada infilak etmesi.

Ancak Times Boeing'in Amerikan Sivil Havacılık Kurumu'nun uyarısının kaybolan Malezya Havayolları uçağı için geçerli olmadığını, çünkü bu uçakta aynı tür uydu anteninin kullanılmadığını söylediğini kaydediyor.

İngiltere basını Ukrayna'daki gelişmeleri de yakından izlemeye devam ediyor. En çok da bugün Londra'da ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rus mekvidaşı Sergey Lavrov'un bugün Londra'da yapacağı görüşme ele alınıyor.

Kerry-Lavrov görüşmesi

Guardian Kerry'in Londra seyahatinden önce ABD Senatosu'nun Dış İlişkiler Komitesine yaptığı açıklamada "Bizim işimiz Ukrayna halkı, uluslararası hukuk ve ilgili tüm tarafların çıkarlarına saygı duyulması adına bir dizi seçenek sunmak" dediğini yazıyor.

Gazete Kerry'nin geçen hafta Lavrov'la Avrupa'da iki kez buluştuğunu ve bir sayfalık öneriler sunduğunu söylüyor. Bu önerilerin arasında soruna diplomatik bir çözüm bulmak için Rusya, Ukrayna ve diğer ülkeleri bir araya getiren bir "temas grubu" kurmak da olduğu söyleniyor.

Independent'ta ise Kırım Tatarlarının durumunu ele alan bir haber var. Haberde Kırım Tatarlarının "Ukrayna'nın eski kötü günlerine dönüşten" korktuğu söyleniyor.

'Kırım Tatarları geçmişin dönüşünden korkuyor'

"Beyzbol sopaları taşıyan, sokaklarda ellerinde isim listeleriyle dolaşan adamları ve kapısına çarpı işareti konulduğunu görmek Ava Mamertova'ya fazla geldi ve bayıldı" sözleriyle başlayan haberde, Mamertova'nın tarihte başlarına en kötü şeyin bir daha yaşanmasından korkan çok sayıda Tatar'dan biri olduğu söyleniyor.

Independent İkinci Dünya Savaşı'nın sonunda dönemin Sovyet lideri Joseph Stalin tarafından kitleler halinde sürülen Tatarların şiddetle Rusya'ya yeniden katılma fikrine şiddetle karşı çıktıkları söyleniyor.

Çoğu kadın ve çocuk yüzlerce Tatarın da Ukrayna'nın diğer bölgelerine ve başka ülkeler göçtüğü belirtiliyor.

Tatarlara vaatler

Gazete Tatarların yönetim organı Meclis'in Kırım'da bu Pazar yapılması beklenen Rusya'ya katılım referandumunu boykot çağrısında bulunduğunu, bir yandan da Rus yönetimi ve Kırım hükümetinin Tatar toplumunu kazanmaya çalıştığını vurguluyor.

Tatar lider Mustafa Cemilev'in dün Moskova'da Rusya lideri Vladimir Putin ile bir görüşme yaptığı, yeni Kırım yönetiminin Başbakanı Sergey Aksiyonov'un da Tatar Meclisine bir dizi bakanlık, azınlıkları koruyan yasaları güçlendirme, kültürel projelere fon ve başkent Simferopol'deki havaalanına bir Tatar kahramanının isminin verme gibi vaatlerde bulunduğu söyleniyor.

Ancak bu vaatlerin şu ana dek Tatar Meclisini ikna edemediği de vurgulanıyor.

İlgili haberler