30 Nisan İngiltere Basın Özeti

Telif hakkı BBC World Service

Bugün İngiltere basınında, Leeds’te öğrencisi tarafından öldürülen İspanyolca öğretmeninin ve katil zanlısının hayatıyla ilgili haberler öne çıkıyor.

Times gazetesi öğretmen Ann Maguire’in kız kardeşi genç yaşta kanserden dolayı hayatını kaybettikten sonra iki yeğenine baktığını yazıyor. 15 yaşındaki katil zanlısının ise daha önce knedine zarar verme eğilimi olduğu ve ağabeyinin de Maguire’in öğrencisi olduğu belirtiliyor. Maguire’in okula metal dedektörü konması durumunda buna karşı çıkan öğretmenlerden olacağı söyleniyor.

Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi UKİP’in Oldham’dan yerel meclis üyesi adayı Jackie Garnett’in Facebook sayfasında İslam’ın Britanya’da yasaklanıp tüm camilerin kapatılması çağrısı yaptığını da yazan gazete, daha önce ırkçılık eleştirilerinin hedefi olan başka bir meclis üyesi adayı William Henwood’un ise partiden ayrıldığını yazdı.

Independent gazetesi de ilk sayfasının büyük kısmını öldürülen öğretmen Ann Maguire’e ayırmış. Gazete öğrencilerinin ve çalışma arkadaşlarının Maguire anısına okul önüne bıraktıklarına ve öğretmeni nasıl andıklarına odaklanıyor.

Başka bir haberinde ise The Independent dokuz sene önce bir polis tarafından öldürülen Azelle Rodney için geciken adalete odaklanıyor. Rodney’in annesi Susan Alexander ile konuşan gazete annenin “Oğlum 9 yıl önce polis kurşunlarının yağmuruyla öldürüldü ve ben hala onu gömemedim,” diyor.

Azelle’in davasında neredeyse hiçbir şey zamanında gerçekleştirilmemiş. Azelle’in ölümünün hukuksuz olduğu kararı ancak 9 ay önce verilebilmiş, öte yandan genci vuran polis memurunun yargılanıp yargılanmayacağı hala belirsiz.

Azelle vurulduğu sırada başka iki kişiyle beraber bir arabanın içerisindeymiş. Polis arabanın Kolombiyalı uyuşturucu kartellerini soymaya gittiğinden şüpheleniyormuş. Arabada silah bulunmuş ancak öldüğünde Azelle’in elinde silah yokmuş.

Azelle’in cenazesinin kaldırımdan kaldırılması 16 saat, ailenin bilgilendirilmesi neredeyse 24 saat sürmüş. Aile olay yerine vardığında oğullarının kanı hala kaldırımdaymış. Ölümle ilgili kamu soruşturmasının açılması 5 yıl sürmüş, sonuçlanması ise olayın olduğu tarihten 7 yıl sonra gerçekleşmiş. Aile Mayıs ayında polis memurunun yargılanıp yargılanmayacağının belli olmasını bekliyor. Eğer olmazsa, anne Susan henüz bu ihtimale kendisini hazırlamadığını söylüyor.

Guardian gazetesi ise İngiltere hapishanelerinin masraflarını kısmaları için uygulanmaya başlayan yeni bir mali programı birinci sayfasına taşımış. Buna göre, her bir hapishane yıllık masrafını 2200 sterlin azaltmak zorunda. Bu, haspihanelere ayrılan bütçede yüzde 24’lük bir kesinti demek. Dahası Adalet Bakanı Chris Grayling, bütçeyi daha da kısarak Oakwood hapishanesindeki daha az maliyetli modeli uygulama amacında. Ancak The Guardian, Oakwood hapishanesinden çıkan eski mahpuslarla ve orada çalışan gardiyanlarla konuşarak, Ocak ayında bir isyana da sahne olan Oakwood’da hapishane görevlilerinin mahpusları kontrol altına almakta zorlandıklarını yazmış.

gazetesi ise birinci sayfasında Çin ekonomisinin şu anda dünyanın en büyük ekonomisi ünvanını elinde bulunduran ABD’yi geçmek üzere olduğunu yazıyor. Gazetenin haberine göre tahminlerin çok daha öncesind, bu yılın sonunda Çin öne geçecek. ABD 1872 yılında dünyanın en büyük ekonomisi olma ünvanını Birleşik Krallık’ın elinden almıştı. Ekonomistlerin çoğu Çin’in 2019 yılında bu seviyeye geleceğini öngörüyordu.