8 Mayıs İngiltere basın özeti

Telif hakkı BBC World Service

İngiliz basınında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'ya dair yumuşayan tonu manşetlere taşındı. Farklı gazeteler, Putin'İn açıklamalarına farklı anlamlar yüklüyor.

Guardian gazetesi, Putin'in "taktiksel geri çekilme" stratejisi izlediğini ifade ediyor ve Moskova'nın ilave yaptırımları geciktirmek için stratejik bir adım atmış olabileceği yorumunu yapıyor.

Gazetenin haberinde, "Putin tersi yönde çağrıda bulunsa da, Rus yanlıları 11 Mayıs'ta referandumu yapma konusunda kararlı. Moskova'nın referanduma açık desteği Rusya'ya karşı daha sert yaptırımların gündeme gelmesine neden olabilirdi" deniyor.

Financial Times gazetesi ise, Putin'in açıklamalarıyla birlikte Ukrayna'da çözüm umutlarının arttığını belirtti. Haberde, "Eski Ukrayna Cumhurbaşkanı Yanukoviç'in devrilmesinden bu yana sadece dördüncü kez konuşan Putin ilk kez daha uzlaşı yanlısı bir tutum sergiledi" deniyor.

Financial Times'a konuşan uzmanlar Putin'in rasyonel bir strateji izlediğini belirtiyor. Haberde görüşlerine yer verilen Moskova Carnigie Araştırma Merkezi'nin Başkanı Dimitry Trenin, "Putin Ukrayna'da tırmanan gerginliğin iç savaşa dönüşmesi durumunda Rusya'ya da sıçrayacağının farkında" diyor.

Eurovision'da Ukrayna-Rusya gerilimi

Independent gazetesinde ise Ukrayna ve Rusya arasındaki gerginlik farklı bir açıdan ele alınmış. "Eurovision Ukrayna ve Rusya arasındaki çekişmede yeni bir cephe" başlıklı haberde, iki ülkenin de her yıl düzenlenen şarkı yarışmasında finale kaldığı ifade ediliyor.

Yarı finallerde Rusya'yı temsil eden 17 yaşındaki ikizlerin seyirci tarafından yuhalandığı hatırlatılan haberde, Ukrayna'nın temsilcisi olan Mariya Yaremçuk'un ise Rus yanlısı küçük bir grup tarafından protesto edildiği yazılıyor.

Haber şöyle devam ediyor, "Jeopolitik gelişmelerin Eurovision üzerindeki etkisi açık. Cumartesi günkü finallerde de Ukrayna'nın tüm Avrupa ülkelerinden sempati oyları toplaması beklenebilir."

İngiliz komandoları Nijerya'da

Times gazetesi ise, bugün "Kaçırılan Nijeryalı kızları bulmak için İngiliz özel kuvvetleri de devrede" başlığıyla çıktı. Haberde İngiltere Başbakanı David Cameron'ın da açıklamalarına yer veriliyor.

Kendisinin de iki kız babası olduğunu söyleyen Cameron, "Bu tam anlamıyla şeytani bir eylem. Tüm dünya Nijerya'nın yanında durmak için ve bu kızların bulunması için seferber oldu" diyor.

'Ebu Hamza İngiltere için çalıştı'

Dailiy Telegraph gazetesindeki bir haberde ise, El Kaide ile bağlantıları olduğu iddia edilen Mısırlı İmam Ebu Hamza'nın, 2000'li yıllara kadar İngiliz istihbaratı ile işbirliği içerisinde olduğu iddia ediliyor.

Haberde Ebu Hamza'nın 1997'den 2000 yılına kadar İngiltere'de düzenlenebilecek olası terör saldırılarını önlemek adına radik İslamcı grupları telkin ettiği söyleniyor.