13 Mayıs İngiltere Basın Özeti

Telif hakkı BBC World Service

Nijerya’da Boko Haram örgütü tarafından kaçırılan kız öğrencilerin dün yayımlanan görüntüleri, Ukrayna’daki gelişmeler ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Türkiye’ye verdiği Kıbrıs tazminatı, bugün İngiliz gazetelerinde öne çıkan uluslararası konulardan.

The Daily Telegraph ilk sayfasında Nijerya’da Boko Haram örgütü tarafından kaçırılan kız öğrencilerin dün yayımlanan videosundan alınmış bir fotoğrafa yer veriyor.

Videonun, öğrencilerin Boko Haram’ın elinde olduğuna dair ilk kanıt olduğuna vurgu yapılan haberde, Nijerya hükümetinin ilk anda verdiği olumsuz tepkiye rağmen öğrencilerin serbest kalabilmesi için Boko Haram’ın bazı isteklerine cevap verebileceği belirtiliyor.

Öğrencilerin bulunması için Nijerya’ya yardım eden Batılı yetkililer, gazeteye verdikleri demeçte, şu ana kadar arama çalışmalarında çok az yol kat edildiğini söylüyor. Yetkililer, öğrencilerin yeri tespit edilse bile Nijerya ordusunun, kızların hayatını tehlikeye atmadan operasyon yapabilmesinin pek olası olmadığına dikkat çekiyor.

The Times videoda görülen bazı kızların Hristiyanlıktan İslamiyet’e geçtiklerini söylediklerine vurgu yapıyor. Haberde, kaçırılan 200’den fazla kız öğrencinin en az 180’inin Hristiyan olduğu iddia ediliyor.

Gazete, Boko Haram’ın elinden kaçmayı başaran bazı kızların kaçış hikayelerine de yer veriyor. Kız öğrencilerden biri, kampa su getirmeye gittiği sırada kaçtığını belirtiyor. Gazetede yer alan bir analiz yazısında, Boko Haram’ın El Kaide’ye göre bile “fazla radikal” olduğu yorumu yapılıyor.

The Guardian gazetesi de videoda görülen kız öğrencilerin hareket ve ifadelerinden korkmuş ve huzursuz oldukları çıkarımını yapıyor.

“Türkiye’den AİHM kararına öfkeli cevap”

The Daily Telegraph, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi(AİHM)’nin Kıbrıs konusunda Türkiye’ye verdiği 90 milyon Euro tazminat cezasına Türkiye’nin “öfkeli şekilde” cevap verdiğini ve kararın adada uzlaşı çabalarına zarar verebileceğini söylediğini vurguluyor. Haberde Kıbrıs Cumhuriyeti hükümet sözcüsü Nikos Christodoulides’in Türkiye’yi karara uymaya çağırdığı belirtiliyor.

The Guardian gazetesi AİHM’in kararını University College London’dan uluslararası hukuk profesörü Philippe Sands’e yorumlatıyor. Sands kararın Ukrayna ve Gürcistan’ın Rusya’ya yönelttiği “haksız işgal” suçlamaları için emsal teşkil edebileceğini belirtiyor. Haberde kararın, adada barışçıl çözüm girişimlerinin yeniden başlatıldığı bir döneme denk geldiğine de vurgu yapılıyor.

“Rusya’ya yaptırımlarda üçüncü aşama uyarısı”

Financial Times, Ukrayna’daki krizle ilgili olarak Rusya’ya uygulanan yaptırımlarla ilgili haberinde, ABD, İngiltere, Almanya ve Fransa’nın, Rusya’ya 25 Mayıs’ta Ukrayna’da yapılacak olan başkanlık seçimlerini baltalamaya çalışması halinde, "üçüncü aşama yaptırımlara” geçileceği uyarısında bulunduğunu yazıyor.

Gazeteye göre bu, şu ana kadar kişi ve şirketleri hedef alan yaptırımların ekonomik sektörleri kapsayacak şekilde genişletilmesi anlamına geliyor. Gazete, bu sektörlerden birinin enerji teknolojileri olabileceğini belirtiyor. Haberde “Avrupalı ülkelerin enerji alanındaki yüksek teknoloji ürünlerin Rusya’ya satışını durdurması halinde, Rusya’nın geleneksel enerji üretimini ilerletme planlarının sekteye uğrayabileceği” yazıyor.

The Times da Ukrayna’nın doğusundaki özerklik referandumu sonrası gelişmeleri duyurduğu haberinde, Ukrayna’daki kriz nedeniyle Doğu- Batı ilişkilerinin, Soğuk Savaş’tan bu yana görülen en kötü seviyede olduğunu belirtiyor.

Hindistan seçimleri: Kongre Partisi’nin tarihindeki en kötü sonuç

Hindistan’da son aşaması dün yapılan genel seçimler de İngiliz gazetelerinde yer buluyor. The Independent, sandık başı anketlerine göre muhalefet partisi BJP’nin seçimi kazandığını, sonuçların iktidardaki Kongre Partisi’nin tarihinde gördüğü en kötü sonuç olduğunu yazıyor. Gazete, BJP lideri Naredra Mori’nin seçim sürecinde iyi bir kampanya yürüttüğünü, ancak özellikle ülkedeki Müslümanların Mori’ye oy vermekten kaçındığını vurguluyor.

The Times, Mısır’da Ağustos’tan bu yana gözaltında tutulan ve 100 gündür açlık grevinde olan Al Jazeera muhabiri Abdullah Elşami’nin sağlık durumunu da haberleştirmiş. Haberde, Elşami’nin doktorunun, gazetecinin iç organlarının zarar görmeye başladığını ve Elşami'nin ölüm tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söylediği belirtiliyor.