21 Temmuz İngiltere Basın Özeti

Telif hakkı BBC World Service

İngiltere gazetelerinde bugün Ukrayna'nın doğusunda düşen Malezya uçağıyla ilgili gelişmeler ve İsrail'in Gazze saldırısına ilişkin haberler öne çıkıyor.

The Times gazetesinin baş sayfa manşetinde Malezya uçağının düşüşüyle ilgili ABD'nin istihbaratları doğrultusunda Rusya'ya yönelttiği suçlama var.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya'nın 'ayrılıkçı gruplara uçağı düşürmeleri roketatar temin ettiğine dair güçlü kanıtlar olduğunu' ifade etmiş ve ABD'nin ayrılıkçıları eğittiğini öne sürmüştü.

Gazete ABD'nin bu iddiasına geniş yer ayırıyor ve 'Avrupa'ya Rusya'ya karşı' başlıklı başyazısında da şu ifadelere yer veriyor:

"Yarın kritik öneme sahip toplantı için bir araya gelecek olan Avrupalı dışişleri bakanları, Rusya'nın Ukrayna'nın doğusunda destelediği isyancıların sorumluluğunu üstlenmemesinin nasıl bir bedeli olacağını ayrıntılarıyla ele almalı."

"Putin, kibirli, inatçı ve gerçekten, Batı'nın Rusya'yı zayıflatma komplosu içinde olduğuna kendini inandırmış. Propaganda makinesi, Rusların büyük çoğunluğunu da, dünya görüşünün tamamen rasyonel olduğuna ikna etmiş halde. Putin'i köşeye sıkıştırmanın tehlikeli olduğu düşüncesini ifade edenler de var ama Putin, çoktan köşeye sıkışmış durumda (…) Rusya'nın lideri köşesinden çıkabilir fakat bu yalnızca, Angela Merkel önderliğindeki Avrupalı liderlerin, Putin'i başka seçeneği olmadığı konusunda ikna etmesiyle mümkün olur."

Cesetler pazarlık unsuru mu?

The Daily Telegraph gazetesi de düşen Malezya uçağıyla ilgili haberini baş sayfa manşetine taşıyor.

Gazete, düşen uçaktaki İngilizlerin ailelerinin 'cesetlerin pazarlık unsuru olarak kullanılabileceği' yönündeki endişelerini aktarıyor.

Ağabeyini kaybeden bir İngiliz The Daily Telegraph'a cesetlerle ilgili endişesini şu sözlerle dile getiriyor:

"Neler oluyor? İsyancıların cesetleri almaları beni endişelendiriyor. Onlarla ne yapacaklar? Ne olursa olsun insanca davranmalarını ve uygun bir zamanda cesetleri teslim etmelerini umuyorum. İlk düşündüğüm şey cesetleri bir pazarlık unsuru olarak kullanmaları oldu."

Haberde ayrıca, Rusya'nın BM'den gelebilecek 'enkaz bölgesine serbest erişim hakkı tanınması ve sorumluların cezalandırılması' yönündeki kararını veto etmesinin beklendiği ifade ediliyor.

The Daily Telegraph gazetesi başyazısını da düşen Malezya uçağına ayırıyor.

Uçağın Rusya yanlısı ayrılıkçılar tarafından fırlatılan bir füzeyle düşürülmüş ve silahların Rusya'dan temin edilmiş olabileceğine dair güçlü bir senaryo olduğuna dikkat çeken gazete Vladimir Putin'in bu savların aksini kanıtlamak için 'uluslararası soruşturma için tam bir işbirliği yapması gerektiğini' ifade ediyor.

Boris Johnson: 'Bu felaketin sorumlusu Putin'dir'

Londra Belediye Başkanı Boris Johnson da düşen Malezya uçağıyla ilgili The Daily Telegraph gazetesi için bir makale kaleme almış.

"Bu Putin'in savaşı ve bu felaketin sorumlusu Putin'dir" başlıklı yazıda Johnson, düşen Malezya uçağında ölenler için "Vladimir Putin'in desteklediği eşkıyalar tarafından katledildiler" diyor.

Olaydan Putin'in sorumlu olduğu yorumunu yapan Boris Johnson, 'Rusya'nın itibarının tüm dünya önünde derinden zarar görmemesi için', Putin'in uluslararası soruşturma ekiplerinin enkaz bölgesine girişlerini sağlaması, gerçekte her ne olduysa kabul etmesi ve isyancılara tedariki kesmesi gerektiğini söylüyor.

Londra Belediye Başkanı Johnson, Avrupa'ya da Putin'e baskı uygulaması çağrısında bulunuyor.

Financial Times gazetesi de olaya ilişkin baş sayfadan verdiği haberinde İngiltere, Fransa ve Almanya'nın, enkaz bölgesine giriş izni tanınmaması halinde Rusya'ya yönelik yaptırımları genişletme tehdidini aktarıyor.

Financial Times'ın yorum sayfalarında da Wolfgang Münchau'ın "Avrupa Rusya'ya mali yaptırımlar uygulamalı" başlıklı makalesi dikkat çekiyor.

Makalede şu ifadeler yer alıyor:

"Eğer MH17 sefer sayılı uçağın, kazara dahil olsa Rusya yanlısı ayrılıkçılar tarafından düşürüldüğü teyit edilirse, AB sert bir yanıt vermeli. Topyekun mali yaptırımlar uygulamalı (…) Eğer Putin, AB vatandaşlarının ölümüne neden olduğu ifade edilen Ukraynalı isyancıları gizlice silahlandırmışsa işler uzun bir süre eskisi gibi olmayacak."

Financial Times'ın yorum sayfalarındaki Thomas Graham imzalı makale de "Putin'i durdurmak için Batı, Ukrayna ekonomisini onarmalı" başlığı taşıyor.

Makalede, "Zor olsa da, eğer Kiev ayrılıkçıların üstesinden gelirse, Putin Batı'nın Ukrayna'nın yeniden inşası için sabrı olmayacağını ve kaynak sağlamayacağını umuyor. Yanılıyor olabilir ama bugün yaptırım çağrıları için sesi yükselenler, Putin'e daha farklı düşünmesi için bir gerekçe sunmadı" deniyor.

Independent gazetesi baş sayfa manşetini düşen Malezya uçağına ayırıyor ve ABD ile İngiltere basının Rusya'ya yaptırımların sıkılaştırılması çağrısı yaptığına dikkat çekiyor.

İngiltere hükümetine yakın bir kaynağın ifadelerini aktaran gazete, Rusya'nın gelecek iki gün içinde atacağı adımların alınacak kararlarda etkili olacağını belirtiyor ve kaynağın 'önceliğin enkaz bölgesine giriş izni almak olduğu' yönündeki sözlerine yer veriyor.

İngiltere gazetelerinde İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları da öne çıkan haberler arasında yer alıyor.

Guardian muhabiri Peter Beaumont, Gazze'nin doğusunda şiddetli bombardıman altında kalan Şuacciye'deki saldırıları kaleme aldığı yazısında İsrail'in katliam yapmakla suçlandığına dikkat çekiyor.

Muhabirin görüştüğü Şuacciye'den kaçan Filistinliler yalnızca "ölüm ve korku" gördüklerini ifade ediyor. Filistinlilerin ölen yakınlarını teşhis etmek için hastane morglarına akın ettiklerini aktaran muhabir, hastane işinde de doktorların yaralıları sığdırmaya çalıştığını yazıyor.

The Times gazetesi ise Gazze'deki saldırılara ilişkin başyazısında 'Filistinlilerin Hamas liderliğinde kötü yönetilip tehlikeye atıldığını ve Netanyahu'ya yönelik eleştirilere rağmen Gazze'deki durumdan sivilleri kalkan olarak kullandığını belirttiği Hamas'ın sorumlu olduğu' yorumunu yapıyor.

IŞİD'in Iraklı Hristiyanlara tehdidi

Independent gazetesinde, Irak Şam İslam Devleti IŞİD'in, Irak'ta Hristiyanlara yönelik 'ölüm tehdidine' dair bir habere yer veriyor.

Orta Doğu uzmanı deneyimli muhabir Patrick Cockburn imzalı haberde, IŞİD'in Hristiyanlara 19 Temmuz'a kadar 'İslam'ı benimsemeleri, ek vergi ödemeleri veya ölüm' arasında tercih yapmaları yönündeki çağrıları hatırlatılıyor ve Hristiyanların bölgeyi terk ettiği aktarılıyor.

Haberde Iraklı Hristiyanların Musul'u terk etmeleri "1915 olaylarından sonraki en büyük kitlesel Hristiyan göçü" olarak nitelendiriliyor.

Muhabirin konuştuğu bir Hristiyan, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne kaçtıklarını ve yolda durduran IŞİD militanlarının üzerlerindeki tüm değerli eşyalara el koyduğunu söylüyor.

Independent'ın haberinde, IŞİD militanlarının Şii köylerini de yağmaladığı ve ellerindeki isim listesine göre bazı Şiileri topladıkları belirtiliyor.

Hollande'dan 'evlenme teklifi gelecek'

The Daily Telegraph gazetesinde yer alan bir haberde Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın sevgilisi Julie Gayet'e evlenme teklif edeceği yazıyor.

Gazete, Hollande'ın uzun dönem birlikte olduğu gazeteci Valerie Trierweiler'i Julie Gayet ile aldattığının ortaya çıkması üzerine Sosyalist Parti'den ilişkinin 'resmi zemine oturması için' baskı geldiği belirtiliyor.

Fransız Le Parisien'e konuşan bir yetkili, 'son üç aydır Gayet ve Hollande arasındaki ilişkinin resmileşeceğine dair duyumlar aldığını' söylüyor.

İlgili haberler