26 Eylül İngiltere basın özeti

Telif hakkı BBC World Service

Birleşik Krallık parlamentosunun bugün yapacağı "Irak'taki operasyona destek oylaması" İngiltere gazetelerinin hemen hepsinin ilk sayfasında yer buluyor.

Guardian, parlamentoda bugün yapılacak olan oylamada "destek" kararı çıkması halinde, Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin 24 saat içinde Irak'taki hedeflere saldırmaya başlayabileceğini belirtiyor.

Gazete, parlamentoda operasyon hakkında endişeleri olan milletvekilleri olsa da, üç ana partinin liderlerinin desteği sayesinde oylamadan rahatça "operasyona katılım" kararının çıkacağını yazıyor.

Haberde, geçen yıl bu zamanlar İngiltere Başbakanı David Cameron'un parlamentodan, Suriye'deki Esad rejimini cezalandırmaya yönelik hava saldırıları için destek istediği, ancak bunu başaramadığı hatırlatılıyor.

Independent'ın Orta Doğu muhabiri Patrick Cockburn de, Irak ve Suriye'de IŞİD'e karşı yapılan operasyona yönelik olarak İngiltere'nin stratejisini inceleyen bir yazı kaleme almış.

"Irak'ta yeni bir savaşın eşiğindeyken, İngiltere'nin stratejisi 2003'tekinden daha mı tutarlı?" başlıklı yazıda İngiltere Başbakanı David Cameron'un operasyona katılım konusundaki sözleri eleştiriliyor.

Cockburn, Cameron'ın 2003'teki Irak Savaşı'ndan gerekli derslerin alındığını söylediğini, ancak şu ana kadar görünenin Cameron'un bu sözlerini yalanladığını savunuyor.

2000'lerin başlangıcından bu yana Afganistan, Irak ve Libya gibi ülkelere yapılan uluslararası müdahalelerin, bu ülkelere istikrar getirmediğini hatırlatan Cockburn, "ABD'nin Irak'taki saldırılarının rüzgarı IŞİD'in aleyhine çevireceğine dair pek de işaret yok. 8 Ağustos'tan bu yana ABD Irak'ta 194 hava saldırısı gerçekleştirdi, ama örgüt hala ilerleyişine devam ediyor" diyor.

Yazı şöyle devam ediyor: "Eğer ABD, İngiltere ve müttefiklerinin amacı zayıf Irak hükümeti ve ordusunu ayakta tutmaya çalışmaksa, bunu daha ciddi bir müdahale olmadan yapılabilecekmiş gibi göstermeleri yanıltıcı olur. 2003'te (dönemin ABD Başkanı) Bush ve (dönemin İngiltere Başbakanı) Blair, sadece Saddam Hüseyin ve onun rejimiyle savaştıklarını iddia etmişlerdi, ama sonra kendilerini tüm Sunni Iraklılarla savaşırken buldular. Irak ve Suriye'de bu kez de aynı durumla karşılaşılması çok kolay."

"Geri dönen cihatçıların terör saldırıları düzenlemesi kaçınılmaz"

Guardian, Irak ve Suriye'deki ABD-Arap operasyonunun, Avrupa'da terör saldırılarında artışa neden olacağını belirten bir makale yayınlamış.

Yazıda "Avrupa Birliği'nden üst düzey yetkililer, IŞİD'deki 'yabancı savaşçıların' Avrupa'ya dönerek terör saldırıları düzenlemesini kaçınılmaz görüyor" deniyor.

Gazeteye konuşan AB'nin terör karşıtı politikalarını yürüten Gilles de Kerchove "Durum kontrol dışına çıkabilir. Çok geç kalmış olabiliriz" diyor.

IŞİD içinde savaşan AB vatandaşlarının sayısının yaklaşık üç bin olduğu tahmin ediliyor.

Londra'da Müslüman din adamı gözaltına alındı

Times gazetesi, İngiliz polisinin Perşembe günü yaptığı "anti-terör" operasyonunda, Londra'nın doğusunda "aşırıcı" Müslüman din adamı Ajnem Choudary ve bazı takipçilerinin gözaltına alındığını duyuruyor. Din adamının, IŞİD'e yönelik destek ifadeleri nedeniyle gözaltına alındığı belirtiliyor.

Haberde din adamının, sabah erken saatlerde gözaltına alınmadan önce Twitter'da 'Suriye'de Müslümanlar ve Hristiyanlar arasında süren savaşta Müslümanlar galip gelecektir' yazdığına dikkat çekiliyor.

Choudary'nin takipçilerini ve İngiltere'deki Müslümanları Suriye ve Irak'taki savaşa katılmaları için teşvik edip etmediği de araştırılıyor.

İnternetteki en büyük güvenlik açığı

İngiltere gazetelerinde öne çıkan bir diğer konu da internette yeni ortaya çıkan "shellshock" adlı güvenlik açığı.

Bash adlı "kabuk" yani komut dili yorumlayıcısında keşfedilen güvenlik açığı, bu "kabuğu" kullanan Mac, Linux gibi işletim sistemlerini, dolayısıyla bu işletim sistemlerini kullanan hükümetler, bankalar dahil milyonlarca kurum ve kişiyi etkiliyor.

Independent haberi "İnternetteki en büyük güvenlik açığı paniği" başlığıyla duyuruyor.

Açık sayesinde bilgisayar korsanlarının yüz milyonlarca bilgisayar ve elektronik aletin kontrolünü ele geçirebileceğini ifade eden gazete, uzmanların çözüm bulunana kadar kullanıcıları internette kredi kartı kullanmamaları ve online alışveriş yapmamaları konusunda uyardıkları belirtiliyor.

Haberde enerji santralleri ve trafik ışıklarının çoğunun da Bash yazılımıyla çalıştığına dikkat çekiliyor.