6 Şubat İngiltere basın özeti

Telif hakkı BBC World Service

İngiliz gazetelerinin ilk sayfalarında öne çıkan konulardan biri Yunanistan Maliye Bakanı'nın Almanya ziyareti.

Financial Times Yunanistan'ın yeni Maliye Bakanı Yanis Varufakis'in Alman mevkidaşı ile yaptığı görüşmeyi "Almanya Yunanistan'ın planına soğuk yaklaştı" başlığıyla veriyor.

İkilinin iki saat süren toplantısında Yunanistan'ın borçlarının yeniden yapılandırılmasıyla ilgili bir anlaşma sağlayamadıklarının belirtildiği haberde, basın toplantısının da gergin bir havada geçtiği ifade ediliyor.

Görüşmenin sonunda Alman Bakanın "Anlaşamadığımız üzerine anlaştık" dediği belirtilirken, Varufakis'in "Anlaşmazlık üzerinde bile anlaşamadık" dediği aktarılıyor.

Times ise Varufakis'in toplantıda, yardım istediği Alman Maliye Bakanı Wolfgang Schauble'ye Nazilerle ilgili bir hatırlatmada bulunduğunu vurguluyor.

Gazete Varufakis'in 'Yunanistan'a yardım edilmezse aşırı sağın yükselişe geçebileceği' uyarısını yaptığını ve "Küçümsenme ve uzun süreli ekonomik krizin radikal sağı nasıl canlandırdığını en iyi Almanlar anlar" dediğini duyuruyor.

Haber Varufakis'in şu sözleriyle devam ediyor: "Eve geri döndüğümde kendimi üçüncü büyük siyasi partisi neo-Nazi değil, Nazi olan bir parlamentoda bulacağım. Almanya Nazileri tamamen yokettiği için kendisiyle gurur duymalı, ancak Nazilerin çirkin yüzü Yunanistan'da kendisini gösteriyor".

İngiltere ve ABD, Ukrayna barış görüşmelerinden dışlandı"

Times, Ukrayna'da ateşkes için yeniden hız kazanan diplomatik çabalarla ile ilgili haberinde, İngiltere ve ABD'nin sürecin dışında bırakıldığına dikkat çekiyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın Kiev'in ardından bugün Rusya'ya gideceğini belirten gazete, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sadece bu iki liderle görüşerek Batı'da bölünmeye neden olabileceğini ifade ediyor.

Haberde Merkel ve Hollande'ın Putin'le görüşeceği yeni ateşkes planı hakkında ABD ve İngiltere'nin çekincelerinin olduğuna da dikkat çekiliyor. Beyaz Saray'ın Moskova ve Ukrayna'daki ayrılıkçıların sözlerini tutup tutmayacağıyla ilgili endişeleri olduğu belirtilirken, planın bir parçası olan "mevcut mevzilerde çatışmaları dondurma"nın da ayrılıkçıların elinde öncekine kıyasla daha fazla alanın kalması anlamına geldiği ifade ediliyor.

İki liderin Moskova ziyaretiyle ilgili olarak İngiliz yetkililerin "Putin Avrupa Birliği'ni bölmeye çalışıyor" yorumları yaptığını yazan gazete, görüşmelerde İngiltere Başbakanı David Cameron'un olmamasının Londra'da üzüntüyle karşılandığını belirtiyor.

"Kocamın öldürüldüğünü Facebook'tan öğrendim"

Independent, IŞİD'in yakarak öldürdüğü Ürdünlü pilot Muaz Safi el-Kesasibe'nin eşinin, Ürdün Kraliçesi Rania tarafından teselli edilirkenki bir fotoğrafını ilk sayfasına taşımış.

Pilotun eşi Enver el Tavarneh'nin ölüm haberini, eşine destek için yapılan bir oturma eylemi sırasında telefonundan Facebook'u açtığında gördüğü belirtiliyor.

Tavarneh ile görüşen Independent, Kesasibe'nin o günkü uçuştan önce birşeylerin ters gideceğini sezdiğini ve bunu eşine söylediğini belirtiyor.

Pilotun eşinin gazeteye yaptığı açıklamalar şöyle: "O gün konuştuğumuzda sis çıkmasını ve uçuşunun iptal olmasını umduğunu söylemişti...Bu çok garip, çünkü onun daha önce hiç böyle birşey söylediğini duymamıştım. Bir terslik olacağını hissetmişti".

Ürdün Kraliçesi Rania'nın aileye başsağlığına geldiğini de duyuran gazete, pilotun bazı akrabalarının "Onu oraya siz gönderdiniz ve şimdi de başsağlığına mı geliyorsunuz" diyerek tepki gösterdiğine dikkat çekiyor.

"Hollywood'un en güçlü kadını istifa etti"

Guardian, ABD'nin en büyük film yapım şirketlerinden Sony Pictures'ın başındaki Amy Pascal'ın istifasının bu başlıkla duyuruyor.

Pascal, Aralık ayında Sony'nin bilgisayar korsanlarınca hacklenmesiyle basına sızan bazı özel email'larında yazdıkları nedeniyle istifa etti.

Gazete, Pascal'ın Oscarlı yapımcı Scott Rudin ile yazışmalarından birinde, içinde ABD Başkanı Barack Obama'nın da adının geçtiği ırkçı şakalar yaptığını belirtiyor.

Haberde Pascal'ın, Hollywood'daki film endüstrisinin en güçlü ve başarılı yöneticilerinden biri olduğu ifade edilirken, bu imajının özel email'larının basına sızmasının ardından darbe aldığı belirtiliyor.

Haber için seçilen fotoğraf ise ünlü aktris Angelina Jolie'nin Amy Pascal'a gözlerini fazla açarak ve biraz korkutucu şekilde baktığı bir kare.

Pascal, sızan yazışmalarda Jolie için "Çok abartılı bir oyuncu" demişti. Fotoğraf da bu yazışmaların basına yansımasından sonraki günlerde, Jolie ile Pascal'ın bir etkinlikte karşılaşması sırasında çekilmişti.

"Ordu daha fazla Müslüman asker alacak"

İngiltere gazetelerinde dikkat çeken bir diğer haber de İngiliz ordusunun farklı din ve etnik gruplardan daha fazla asker görevlendirme kararı almış olması.

Guardian, 88.500 askerlik İngiliz ordusunda sadece 480 Müslüman asker olduğuna dikkat çekiyor. Haberde İngiltere nüfusunun %4,4'ünün Müslüman olduğu da vurgulanıyor.

Ordunun Müslümanlar haricinde siyah, Asyalı ve diğer etnik azınlıklardan da daha çok asker toplamayı hedeflediği belirtiliyor.

İngiliz ordusunun bu girişimi önümüzdeki ay başlatacağı belirtiliyor.

Times ise ordunun bu açılımının amacının, İngiltere'deki radikalleşme tehlikesini düşürmek olduğunu ifade ediyor. Gazete, Irak ve Afganistan gibi Müslüman ülkelerde savaşmış olan İngiliz ordusu için ulaşılması en güç grubun ülkedeki genç Müslümanlar olduğunu belirtiyor.

Papa: Çocuklarınıza tokat atabilirsiniz

Daily Telegraph, Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francesco'nun, ailelerinin ceza olarak çocuklarını tokatlayabileceklerini söylediğini yazıyor.

Papa'ya göre, çocukları kötü davranışlarda bulunan ailelerin ceza olarak tokat atması "kabul edilebilir".

Haberde Papa'nın bu açıklamayı, Vatikan'daki St. Peter's Meydanı'nda binlerce kişinin önünde yaptığına dikkat çekiliyor.

Gazete Papa'nın bu sözlerinin çocuk hakları savunucularının tepkisini çektiğini, bunu "çok yanlış ve şaşırtıcı" bulduklarını belirtiyor.

İlgili haberler