24 Şubat İngiltere basın özeti

Telif hakkı BBC World Service

İngiltere gazeteleri bugün, Oscar töreninde en iyi erkek oyuncu ödülünü kucaklayan 33 yaşındaki İngiliz aktör Eddie Redmayne'i birinci sayfadan veriyor.

Dünyaca ünlü astrofizikçi Stephan Hawking'in hayatını konu alan filmde motor nöron hastası Hawking'i başarı ile canlandıran aktörün yaşam öyküsü ve Oscar törenindne fotoğrafları gazetelerde yer alıyor.

Bunun dışında öne çıkan haberler arasında iki eski dışişleri bakanı hakkında siyasi nüfuzlarını kullanarak etik olmayan bir şekilde büyük miktarlarda paralar kazandıklarına dair iddialar yer almaya devam ediyor.

Başbakan David Cameron'ın Malcom Rifkind hakkında disiplin soruşturması talimatı vermesi ve İşçi Partisi lideri Ed Miliband'ın Jack Straw'un bir dahaki dönem aday gösterilmeyeceğini açıklaması Times gazetesinin manşetinde yer alıyor.

Times'tan THY eleştirisi

Times gazetesinde öne çıkan bir diğer haber ise Türk Hava Yolları uçağı ile Türkiye'ye gelerek, buradan Suriye'ye geçmek isteyen 15 ve 16 yaşlarındaki üç kız öğrenci olayında, THY'nin sorumluluklarını yerine getirmediği eleştirisi.

Gazete, daha önce İngiliz havayolları British Airways uçağı ile Türkiye'ye giderek buradan Suriye'ye geçmek isteyen bir kızın, havayolları görevlilerinin şüphelenerek polisi uyarması sonucunda, aprondaki uçaktan alınmasını örnek gösterek, THY'nin gereken özeni göstermediği eleştirisini yapıyor.

Gazete, kızlarla aynı okulda okuyan dördüncü bir kız öğrencinin de, Aralık ayında yine THY uçağı ile Türkiye'ye ve oradan Suriye'ye geçtiğini yazıyor.

Telegraph ise aynı konuda hakkındaki haberinde, Türkiye'ye tek başına gitmek isteyen genç yolcuların, sorgulanabileceğini yazmış.

Üç arkadaşın Suriye'ye gittiği tahminlerinin ardından Başbakan David Cameron, havayolu şirketleri ile beraber, yalnız başına Türkiye'ye uçmak isteyen Britanya vatandaşı gençler için yeni önlemler alınabileceğini söylüyor.

İlgili haberler