6 Mayıs İngiltere basın özeti

Telif hakkı BBC World Service

İngiltere'nin yeni hükümetini belirleyecek olan seçimlere bir gün kala gazetelerin manşetlerinde partilerin seçmenlere yaptığı son çağrılar yer alıyor.

Seçimler eksenindeki ortak tartışma konusu 'meşruiyet' konusu. Sandıktan çıkacak sonuçlara göre en çok oyu alan partinin koalisyonda yer kendisine yer bulamaması ihtimali devam ediyor.

Independent gazetesinin manşetinde olası bir İşçi Partisi-İskoç Ulusal Partisi koalisyonunun ne derece meşru olabileceği sorusuna yanıt aranıyor.

Haberde yer alan detaylar şöyle:

"Independent için yapılan bir araştırmaya göre seçmenlerin yüzde 70'i SNP'nin koalisyon hükümetinde büyük rol oynamasından rahatsız. SNP'nin koalisyon ortağı olması halinde 10 seçmenin 7'si İskoçya'yı ilgilendirmeyen yasalar üzerinde söz hakkına sahip olmamaları gerektiğini düşünüyor."

SNP destekçilerinin ise "Birleşik Krallık'ta aynı vergiyi veren herkesin aynı ölçüde söz hakkının olması gerekir" diyor.

Financial Times'ta ise partilerin şimdiden olası koalisyon senaryoları üzerinde yoğun biçimde çalıştığı ifade ediliyor.

Başbakan David Cameron önderliğindeki Muhafazakarların mevcut koalisyon ortağı Liberal Demokratlarla birlikte çalışmaya devam etmek istediği belirtilen haberde, "İşçi Partisi lideri Ed Miliband çok partili bir koalisyon fikri üzerinde kafa yoruyor" deniyor.

Haberin detayları şöyle:

"Liberal Demokratlar mevcut koalisyonun devamı karşılığında 'ağır bir bedel' talep etmeye hazırlanıyor. Özellikle de AB üyeliğinin referanduma götürülmesi ısrarı devam ederse, Liberallerin koalisyona destek şartları daha da zorlu hale gelebilir."

Times gazetesinde ise Başbakan David Cameron'ın İşçi Partisi lideri Ed Miliband'ı hedef alan sözleri manşete taşınmış.

"Miliband Başbakanlık ofisine girebilmek için halkı kandırmaya çalışıyor" başlığıyla çıkan haberde, Miliband'In ilk kez seçimde en çok oy alan parti olamayabileceğini ifade ettiği belirtiliyor.

Haberde Cameron'ın şu sözlerine yer veriliyor:

"Miliband bugüne kadar o kadar çok şey söyledi ki... Şimdi SNP'yle herhangi bir ittifaka girmeyeceğini belirtiyor. Peki bunun garantisi ne?Seçimden önce verdiği son söz, seçim sonrasında tutmaydığı ilk söz olacak."

Daily Telegraph gazetesinde de olası bir İşçi Partisi-SNP koalisyonuna karşı sesini yükselten bir diğer isim, eski Başbakan John Major'ın sözleri manşee taşınmış durumda.

Major, "Birleşik Krallık ülkemizi parçalayacak olan İşçi Partisi-SNP koalisyonuna engel olmalı" diyor.

John Major'ın uyarıları şöyle devam ediyor:

"SNP tarafından desteklenecek olan olası bir azınlık hükümeti zengini fakire, kuzeyi güneye düşman ederek paröala ve yönet taktiklerini kullanacaktır. Bugün her zamankinden daha fazla birlik olmaya ihtiyacımız var. İşçi Partisi bunu başaramaz."