26 Mayıs İngiltere basın özeti

Telif hakkı BBC World Service

Guardian, Almanya ve Fransa arasında yapılmış olan ve basına sıza "daha yakın bir AB" anlaşmasının, İngiltere üzerindeki olası etkilerini ilk sayfasına taşıyor.

İngiltere Başbakanı David Cameron'ın 2017'de ülkenin AB üyeliğine devamını referanduma götürmek istediğini hatırlatan gazete, basına sızan anlaşmanın Cameron'ın planlarına darbe indirebileceği yorumunu yapıyor.

Cameron'ın Perşembe ve Cuma günü Avrupa'da yapacağı ziyaretlerde, AB ile kendi şartlarını konuşmak istediği, öte yandan Almanya ve Fransa'nın, Birliği isyasi olarak daha yakın bir oluşum haline getirme planları olduğu belirtiliyor.

Hollande ve Merkel'in bu planlarının, gelecek ay yapılacak AB zirvesinde gündeme getirilmesi bekleniyor.

Times: Demirtaş karizmatik ve sadece 42 yaşında

İngiliz Times gazetesinde, Türkiye'de 7 Haziran'da yapılacak genel seçimler ile ilgili bir makale yer alıyor.

"Kürt partisi, Erdoğan'ın mutlak güç hesaplarını engelleyebilir" başlıklı yazıda HDP'nin 'iktidardaki İslamcı hükümet için benzeri görülmemiş bir yenilginin mühendisi olabileceği' ifadesi kullanılıyor.

Anketlerin 7 Haziran'da yapılacak seçimlerde, AKP'nin göreve geldiği 2002'den bu yana ilk kez koalisyon kurmak zorunda kalabileceğini gösterdiği belirtiliyor.

Haberde kendisinden "yakışıklı, karizmatik ve sadece 42 yaşında" diye söz edilen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın hem AKP hem de CHP'den oy "çalabileceği" belirtiliyor. Buna örnek olarak da HDP'nin haftasonu İzmir'deki mitingine 20 bin kişinin katılması gösteriliyor.

Ancak birçok seçmenin, PKK ile bağlantısı nedeniyle HDP'yi hala "zehirli" olarak gördüğü belirtiliyor.

Gürültü kirliliği beli kalınlaştırıyor mu?

İngiliz gazetelerinin çoğunda yer verilen ilginç bir araştırma, otoyol, tren ve uçak sesinin, özellikle bel bölgesindeki yağlanmada olumsuz etkisi olabileceğini gösteriyor.

Independent, otoyol, tren yolu ve havalimanı yakınlarında yaşayıp, ulaşım araçlarının gürültüsüne maruz kalan kişilerin, obezite riskinin daha fazla olabileceğini duyuruyor.

5 binden fazla kişi üzerinde yapılan ve 4 yıl süren araştırmaya göre, bu seslere maruz kalanların bel bölgesinde yağlanma riski yüzde 25 ila 50 daha fazla.

Araştırmayı yapan uzmanlar, bu durumun, vücudun stres durumunda salgıladığı kortizol hormonuyla bağlantılı olabileceğine dikkat çekiyor.

Kan şekerini arıtran kortizolun, bel bölgesinde yağ depolanmasını tetikleyebileceği belirtiliyor.

"Uykusuzluk en belirgin verimsizlik nedeni"

Financial Times, 21 bin çalışan üzerinde yapılan bir verimlilik araştırmasına yer veriyor.

Vitality Health sigorta şirketinin yaptırdığı araştırmaya göre, işyerinde yaşanan verimsizliğin en önemli nedeni yetersiz uyku.

Araştırma, geceleri 6 saat ya da daha az uyuyan çalışanların, 7-8 saat uyuyanlara kıyasla daha az verimlilik gösterdiğini ortaya çıkardı.

Alkol, sigara tüketimi gibi faktörlerin de verimlilik üzerindeki etkisine bakılan araştırmada, bunların uykusuzluğa nazaran pek de etkili olmadığı bulundu.