3 Haziran İngiltere basın özeti

Telif hakkı BBC World Service

İngiltere basınında bugün FIFA başkanlığından istifa eden ve hakkında ABD'de FBI ve ABD savcıları tarafından soruşturma başlatıldığı söylenen Sepp Blatter var.

Telegraph: Rusya ve katar dünya kupaları kesin değil

Gazete Blatter'in istifasının ardından Rusya ve Katar'ın 2018 ve 2022 Dünya Kupalarını düzenleme haklarının da tehlikeye girdiğini yazdı.

Gazete Blatter'in istifasının "dumanı üzerinde tüten bir silahın varlığına" dair şüphe uyandırdığını, yani FIFA'daki yolsuzluk soruşturmasına dair yeni ve önemli gelişmeler olduğuna dair şüphe çektiğini yazıyor.

Blatter 2018 ve 2022 dünya kupaları için yeniden adaylık başlatılmasını sürekli olarak reddetmişti ancak Telegraph'a göre Blatter'in yokluğu süreci yeniden başlatabilir.

Times: Blatter gitti ve Dünya Kupası'nı çökmeye bıraktı

Times gazetesi de Blatter'ın istifasıyla önümüzdeki iki dünya kupası organizasyonunun yeniden oylanmasının dile getirildiğini yazıyor.

Gazete 2018 ve 2022 dünya kupası organizasyonlarının rüşvet iddialarının göbeğinde olduğunu, İngiltere'nin 2018 kupasını düzenlemek için hak kazanamadığını hatırlatıyor.

Independent: FBI Blatter'i soruşturuyor

New York Times gazetesinin Blatter'in soruşturulduğunu doğrulamasını manşete taşıyan Independent, Blatter'in alelacele bir basın toplantısı ile istifasını duyurduğunu ve gidişinin FIFA'nın güvenilirliğini tekrar kazanması için gerekli olduğunu söylediğini yazıyor.

Guardian: Türkiye kavşak noktasında

Guardian gazetesi Türkiye'de seçimler yaklaşırken "Erdoğan sonsuz mirasına doğru yolu zorla açarken, Türkiye kavşak noktasında" başlıklı bir haber yayınladı.

Gazete Ian Traynar ve Constanze Letsch imzalı tam sayfa ayırdığı haberinde AKP'nin "Türkiye'nin bugüne kadar gördüğü en tıkır tıkır işleyen, en organize siyasi makinesi olduğu konusunda bir mutabakat olduğunu" yazıyor.

"Parti, bürokrasiye hakim, medyayı kontrol ediyor ve ülke siyasteine geleneksel olarak söz sahibi olan orduyu marjinalize etmiş durumda" diyen Guardian, "Erdoğan son (başbakanlık) dönemini anayasa mahkemesi, meclis, merkez bankasıi savcılık ve hukuk birimleri gibi anahtar kurumlarun bağımsızlığını kısmak için kullandı" ifadelerini kullanıyor.

Erdoğan'ın "bağımsız medyayı sindirdiğini, sosyal medyanın düzenli olarak tehdit edildiğini ve öğrencilerin giderek alınganlaşan Erdoğan'la dalga geçtikleri için soruşturulduğunu" yazan Guardian, "Erdoğan'ın başarısız olacağına dair çok sayıda işaret var" diyor.

Gazete buna kanıt olarak İstanbul Kapalıçarşı'da esnaf olan 32 yaşındaki Fırat İnci'ye atıfta bulunuyor. İnci "Her 10 yılda bir darbe oluyordu, Erdoğan 70 yıllık ordu egemenliğini geriletti" diyerek Erdoğan'ın başarısını teslim etse de, HDP'ye oy vereceğini söylüyor.

İnci "Erdoğan'ın tavrı ve davranışları beni rahatsız ediyor... İktidar sarhoşu oldu. Ve başkanlık sistemi de iyi olmayacak" diyor.

AKP içinden de başkanlık sistemine eleştiriler olduğunu yazan Guardian, Erdoğan'ın doğrudan eleştirilmediğini ancak sessizce dile getirilen şerhlerin olduğunu söylüyor.

Gazete AKP'nin bu kez de seçimi kazanacağına şüphe olmadığını ama önemli olanın sorunun zaferin hangi oy oranı aralığında geleceği olduğunu yazıyor.