26 Haziran İngiltere basın özeti

Telif hakkı BBC World Service

Alacaklılarıyla bir türlü uzlaşmaya varamayan Yunanistan İngiltere basınının manşetlerinde yer almaya devam ediyor.

Daily Telegraph gazetesinin birinci sayfadan verdiği haberde, Almanya Başbakanı Merkel'in "Yunanistan'ın şantajlarına boyun eğmeyeceğim" sözü başlığa taşınmış.

Haberde dün gece geç saatlere kadar devam eden Yunanistan müzakerelerinden yine sonuç alınamadığı ifade ediliyor ve Merkel'in "İlerleme sağlayamadık. Hatta bazı konularda geriye dahi gidildiğini söyleyebilirim" yorumu aktarılıyor.

Times gazetesinde ise haftasonu Yunanistan ve alacaklıları arasında bir anlaşma sağlanamaması halinde Pazartesi günü Yunan bankalarına bir hücumun başlamasından endişe edildiği aktarılıyor.

Haberde Yunanistan'ın Pazartesi gününe kadar süresinin kaldığı vurgulanıyor ve şöyle deniyor:

"Euro Bölgesi yetkilileri 'Atina önüne konan kemer sıkma planının altına imza atmazsa iflas etmesi kaçınılmaz' diyor. Cumartesi günü toplanacak olan Euro Bölgesi Maliye Bakanları son bir teklifi Atina'ya sunacak. Yetkililer 'Eğer Yunanistan hayır derse tetiğe basmış olacak. Oyun bitecek' yorumunu yapıyor."

"İktidardaki Syriza partisinin milletvekillerinin ise Euro Bölgesi ile IMF'nin ülkeyi kırılma noktasına kadar itip istediğini almak niyetinde olduğunu düşünüyor" denen haberde, hükümetin bir paket üzerinde anlaşılması halinde dahi konuyu referanduma götürmek niyetinde olduğu belirtiliyor.

Guardian gazetesinde ise Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Bosna Hersek'te etkisini giderek artırdığı yönünde bir haber yer alıyor.

"Dünyada genç işsizliğinin en yüksek olduğu Bosna Hersek'teki ekonomik zayıflıktan yararlanmak isteyen örgüt için etnik gerginlikler de yeni militanların ikna edilmesi için ideal bir ortam sağlıyor" denen haberde, IŞİD'in bu ay içerisinde 20 dakikalık Boşnakçöa bir propaganda videosunu internette yayınladığını da vurguluyor.

2013 ve 2014 yıllarında toplam 156 erkek ve 36 kadın Başnağın Suriye'ye giderek IŞİD'e katıldığı aktarılan haberde, "Ocak 2015 itibarıyla bu kişilerin 51'i ülkelerine geri döndü" deniyor.

Financial Times gazetesinde ise hapisteki Boko Haram militanlarının örgütün işleyişi hakkında anlattıklarına yer verilen bir haber var.

Haber özetle şöyle:

"Nijerya'nın kuzeyinde mango ağaçlarıyla çevrili bir hapishanedeyiz. Boko Haram militanları örgütün nasıl bugünkü acımasız haline büründüğünü anlatıyor.

"Beyaz entarisiyle hapishane avlusuna gelen eski bir militan üzerindeki ağır parfüm kokusuyla dikkat çekiyor.

"Güvenlik önlemleri nedeniyle ismi açıklanamayan 34 yaşındaki militan 'Boko Haram'a katılmadan önce bir sürü cihatçı örgüte girmeye çalıştım. Hiçbirisi benim hedeflerime uygun değildi' diyor.

"Daha sonra Nijerya'daki Taliban yapılanmasına katılan eski militan, Nijerya Talibanı'nın Boko Haram hareketine dönüşmesiyle örgütün üyesi haline gelmiş.

"Eski militan 'Aynı dünya görüşüne sahip olan, cihada katılıp cennete gitmek isteyen kişiler vardı' diyor.

"Diğer militanlar örgütün kurucusu Muhammed Yusuf'un yakalanıp idam edilmesinin ardından Boko Haram'ın başına geçen Ebubekir Şekau'nun bugün dünya medyasında geniş yer bulan vahşi taktikleri uygulamaya koyan kişi olduğunu aktarıyorlar.

"Bir militan Şekau'yu 'Akıl hastası. Ülkedeki bazı kesimlere karşı büyük bir kini var' diyerek anlatıyor. Şekau'Nun Nijerya'nın en fakir bölgelerinden militan topladığını ifade eden bir diğer eski Boko Haram militanı da 'Bize geldiklerinde İslam alimi gibi konuşuyorlardı. Biz de fazla bir şey bilmediğimiz için anlattıklarına inanmıştık. Ancak hapse girdiğimizde gerçek imamlarla konuşmamız istendi. Şimdi Boko Haram'ın İslam'ı bilmediğini anlıyorum' diyor."