30 Temmuz İngiltere basın özeti

Telif hakkı BBC World Service

İngiliz gazeteleri, Türkiye'nin IŞİD'e yönelik koalisyona katılması ardından yaşanan gelişmeler ve Suriye ile Irak'taki IŞİD ve PKK kamplarını hedef alan hava operasyonlarını yakından takip ediyor.

Times gazetesi, Irak Başbakanı Haydar el Abadi'nin Türkiye'den, ülkesindeki 'Kürt militanları hedef alan saldırıları durdurmasını' istediğini ve bu saldırıların Irak'ın egemenliğini ihlal ettiğini söylediğini belirtiyor.

Abadi'nin açıklamasında, kendi topraklarından Türkiye'ye saldırı yapılmasına izin vermeyecekleri sözünü yeniden hatırlattığı da ifade ediliyor.

Gazeteye göre Abadi'nin bu açıklaması, Türkiye'nin saldırılarının aynı zamanda bir mezhepsel çatlağa da neden olduğunun bir göstergesi: "Şii olan Abadi, İran tarafından desteklenen Şii Hizbullah'ın açıklamalarıyla paralel olarak, Türkiye'nin PKK'ya yönelik saldırılarını kınadı".

Hava operasyonlarının yapıldığı Kandil bölgesinin Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin sınırları içinde kaldığına ve bölgesel yönetim liderlerinin operasyona sessizce destek verdiğine dikkat çekiliyor.

Haberde Batılı ülkelerin de Türkiye'den PKK ile çatışmayı yatıştırmasını istediği hatırlatılıyor ve "Erdoğan'ın saldırıları Türkiye'yi yeniden iç savaşa götürebilir" deniyor.

Gazetenin bir diğer haberinde, Türkiye'nin hava üslerinin kullanımını açmasının ardından, ABD'nin Almanya'daki savaş uçaklarını Türkiye'ye nakletmeye başlayacağı duyuruluyor.

Almanya'daki Spangdahlem Hava Üssü'nde bulunan ABD Hava Kuvvetleri'nin 480'inci Hava Filosu'nun, yaklaşık 200 askerden oluşan birlikle İncirlik Hava Üssü'ne kaydırılacağı belirtiliyor.

Bu birliğin uzun bir İncirlik deneyimi olduğu ve 1991'deki Körfez Savaşı'nda da görev yaptığına dikkat çekiliyor.

Gazete İncirlik ve Türkiye'deki diğer üslere gönderilmesi muhtemel diğer hava araçları arasında Reaper adı verilen silahlı insansız muharebe araçları ve İngiltere'deki Suffolk üssünde konuşlu F-15E Strike Eagle jetleri olabileceğini belirtiyor.

Haberde, ABD uçaklarının IŞİD hedeflerini vurmak için, Körfez bölgesindeki farklı üslerden yaklaşık 1000 mil (1609 km) uçmak zorunda olduğuna, bu mesafenin İncirlik sayesinde 250 mile(yaklşaık 400 km) ineceğine dikkat çekiliyor: "Bu uçakların hedeflerine bir saatten kısa bir sürede ulaşabileceği ve Suriye üzerinde 6 saate kadar uçuş yapabilecekleri anlamına geliyor".

'ABD ve Türkiye henüz anlaşamadı'

Independent gazetesi, ABD'li yetkililere dayandırdığı haberinde, ABD ve Türkiye'nin, sınır bölgesini IŞİD'den temizleme girişiminde, Suriye'de hangi muhalif gruplara destek verileceği konusunda henüz anlaşamadıklarını yazıyor.

Habere göre iki ülke arasında anlaşmazlığa neden olması en muhtemel grup, Kürt savaşçılar:

"ABD'nin sahadaki en büyük dayanağı Kürt savaşçılar. Türkiye ise Kürt savaşçılara sıcak yaklaşmıyor. Türkiye'nin, radikal örgütlerle bağlantısı olan gruplara yardım konusunda da Washington'dan daha az endişeli davranması olası".

Gazeteye konuşan ABD'li bir yetkili, "Türklerle oturup bu konuya çözüm bulmalıyız, ama yardım etmeyeceğimiz gruplar konusunda netiz" diyor.

Haberde Suriye işinde kurulması planlanan güvenlikli bölgenin büyüklüğü ve ABD uçaklarının IŞİD mevzilerini vurmak üzere İncirlik Üssü'nden havalanmaya ne zaman başlayacağı gibi konuların da henüz tam olarak açıklığa kavuşmadığına dikkat çekiliyor.

Petrol boru hattına saldırı

Financial Times, Şırnak'ın Silopi ilçesinden geçen Kerkük-Yumurtalık boru hattına yapılan sabotajı, "Ankara saldırıdan teröristleri sorumlu tutuyor" başlığıyla duyuruyor.

Boru hattından günde 600 bin varile kadar nakil yapıldığı, ancak saldırı sırasında boru hattından geçen ham petrolün çok düşük miktarda olduğu belirtiliyor.

Haberde iki gün önce, İran- Türkiye doğalgaz boru hattına da saldırı düzenlendiğine dikkat çekiliyor.

Saldırıların, Türkiye'nin IŞİD ile birlikte PKK hedeflerini de vuran hava operasyonlarının ardından yaşandığını belirten gazete, Türkiye'de gerginliğin giderek arttığına vurgu yapıyor.

Arınç'ın 'bir kadın olarak sus' sözü İngiliz basınında

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç'ın dün Meclis'teki terör oturumunda HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan’a “Hanımefendi sus, bir kadın olarak sus” diye bağırması, Daily Telegraph gazetesi tarafından haberleştirilmiş.

Gazete Arınç'ın bu sözlerinin ardından ülkede "siyasilerin kadınlara yönelik önyargılı yaklaşımının" yeniden tartışmaya açıldığını yazıyor.

Haberde Arınç'ın geçen yıl kadınlara topluluk içinde gülmemelerini söylediği de hatırlatılıyor.

İngiliz ordusunda asker sıkıntısı

Financial Times, İngiliz ordusunda, son yıllarda yaşanan ayrılmaların ardından, 3,400 asker açığı bulunduğunu duyuruyor.

Hükümetin savunma alanında yaptığı kesintilerin "moralleri baltalamasıyla", son yıllarda çok sayıda askerin ordudan ayrıldığı belirtiliyor.

Gazetenin verdiği bilgiye göre, 2010 yılından bu yana orduyu terkeden askerlerin sayısı 20 bin.

Savunma Bakanlığı kesintilerin ardından ordudaki asker sayısını 81,700'e indirme kararı almıştı.

Gazete, 1800'lerin başında yaşanan Napolyon Savaşları'ndan bu yana, İngiliz ordusunun hiç bu kadar küçülmediğine dikkat çekiyor.

İlgili haberler