18 Ağustos İngiltere basın özeti

Telif hakkı BBC World Service

Suriye'deki gelişmeler ile Avrupa'daki göçmen krizi İngiltere basınında geniş yer ayrılan konular arasında.

Times gazetesi, Ankara'nın Suriye'de Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ve Beşar Esad'a karşı çatışan Şam Cephesi'ni silahlandırmaya başladığını yazıyor.

"Şam Cephesi olarak anılan grup, Halep'in içinde ve şehrin kuzeyinde IŞİD ve Esad güçlerine karşı savaşan isyancıların oluşturduğu bir koalisyon niteliğinde" denen haberde, Şam Cephesi komutanlarının silah sevkiyatını doğruladığı belirtiliyor.

Haberde Şam Cephesi'nin ABD ve Türkiye arasında yapılan temaslar sonrasında 'Güvenli bölge' kavramının ortaya atılmasından bu yana silah yardımı aldığı da kaydediliyor.

Cumartesi günü Şam Cephesi tarafından bir 'Fetva verildiği' ve örgüt yönetiminin IŞİD'e karşı ABD ve Türkiye ile işbirliğine gidilmesini meşru olarak nitelediği de ifade ediliyor.

Haberin tamamını okumak için tıklayın

'Esad'ın katliamları görmezden geliniyor'

Guardian gazetesinde ise Suriye'nin Duma kentinde ordunun düzenlediği hava saldırılarında 100 sivilin hayatını kaybettiği hatırlatılıyor ve "Dikkatler IŞİD'in üzerindeyken Suriye rejiminin katliamları görmezden geliniyor" deniyor.

Martin Chulov imzalı haberde Duma'daki saldırı için Birleşmiş Milletler'in İnsani Yardımlardan sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Stephen O'Brien'ın "Sivillerin hedef alınması kabul edilemez" sözlerine yer veriliyor.

"Haber şöyle devam ediyor:

"Duma'daki hava saldırısı 4 yıldır devam eden iç savaşta Beşar Esad güçleri tarafından gerçekleştirilen ve en çok ölüme yol açan saldırıydı. Ancak Şam'ın 10 kilometre kuzeyindeki şehir zaten uzun süredir Esad güçlerinin yoğun bombardımanı altındaydı."

Uluslararası Af Örgütü'nün bölgede Ocak - Haziran döneminde 60 hava saldırısı düzenlendiğini ve en az 500 kişinin bombardımanlarda hayatını kaybettiğini aktardığı ifade ediliyor.

Duma'da yaşayan Hasan Takulden'in sözleri ise haberde şöyle aktarılıyor:

"Birçok kişi cenaze namazı bile kılınmadan gömülüyor. Bombardımanlar artık gündelik hayatın bir parçası oldu. Artık sabah uyanmak için alarm bile kurmuyorum. Hava saldırıları başladığında uyanıyoruz. Esad rejiminin katliamları her gün Suriye'nin dört bir yanında yaşanıyor."

'Babam öldü, bir kardeşim Yunanistan'da, diğeri Sırbistan'da'

Independent gazetesindeki haberde ise Suriye'deki iç savaştan kaçıp Avrupa'ya gelmeye çalışan göçmenlerin hikayelerine yer veriliyor.

Gazetenin muhabiri Hazel Southam'a Avusturya'daki Traiskirchen mülteci kampında konuşan Suriyeli Ahmed, "IŞİD bize kafir olduğumuzu söyledi ve evlerimizden kovdu. Babam daha ülkeyi terk etmeden kalp krizi geçirerek öldü. Kız kardeşim Yunanistan'da. Erekek kardeşim Sırbistan'da. Ben de buradayım" diyor.

Ahmed'in 5 bin mülteciyle birlikte Viyana yakınlarındaki kampta kaldığı belirtilen haberde "Balkanlar üzerinden Avrupa'ya giren mültecilerin kayıt altına alındığı yer burası" deniyor.

Avusturya'ya gelen göçmen sayısındaki artışla birlikte sadece bu yıl iltica başvurusu yapması beklenen kişi sayısının 80 bini aşacağı tahmin ediliyor.

Hükümetinse göçmen politikasını katılaştırma eğiliminde olduğu aktarılan haberde iltica başvuruları konusunda göçmenlere yardımcı olan Diakonie sivil toplum örgütünün Başkanı Christoph Riedl'ın görüşlerine yer veriliyor:

"Hükümet başedilmesi imkansız bir sorunla karşı karşıya olduğu izlenimi vermeye çalışıyor. Bu tamamen safsata. Avusturya zengin bir ülke ve bu sorunun da üstesinden gelebilecek güçte."

Solcu Belediye Başkanı General Franco'nun sarayını halka açmak istiyor

Daily Telegraph gazetesinde yer alan bir haberdeyse İspanya'nın Galiçya bölgesinin solcu Belediye Başkanı Benito Portela'nın diktatör Franco'nun yazlık sarayını halka açmak istediği aktarılıyor.

Kasım 1975'te ölen Franco'nun Galiçya'daki sarayının varislerine bırakıldığı ifade edilen haberde, Belediye Başkanı'nın sarayı kamulaştırmak için çalışmalara başladığı belirtiliyor.

Sarayın özel mülk statüsünün de tartışmalı olduğu ifade edilen haberde "1938 yılında İspanyol bir işadamı sarayı Franco'ya hediye etmek için satın aldı. Ancak ödeme devlet bütçesinden sağlanan bağışlar sayesinde gerçekleştirildi. İki yıl önce 'kültür mirası' statüsü verilen sarayın kapıları her ay dört gün halka açılıyordu" deniyor.