19 Ağustos İngiltere basın özeti

Telif hakkı BBC World Service

İngiltere basınında Suriye ve Irak'taki krizlerin yanı sıra Hamas ile İsrail arasındaki müzakere olasılıklarına yer veriliyor. Bir diğer öne çıkan konu ise gelişen piyasalarda yaşanan para çıkışı.

Independent gazetesinde İran'ın Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı Suriye'de operasyonlar düzenlemek istediği ifade ediliyor.

"İranlı diplomatlar, Sünni ülkelerde lobi yaparak Irak'ta IŞİD'e karşı yürüttükleri mücadeleyi Suriye'ye taşıyabilmek için destek arıyor" denen haberde, İran'ın IŞİD karşıtı koalisyona katılmayı da düşündüğü ifade ediliyor.

Batılı ülkelerle vardığı nükleer güç anlaşmasının ardından İran'ın diplomasi atağına kalktığı ifade edilen haber şöyle devam ediyor:

"İran dış politikasında ciddi bir dönüşüme giderek bölgedeki Sünni ülkelerle köprüleri yeniden onarmaya çalışıyor. Dışişleri Bakanı Muhammed Zarif'in Moskova ziyareti sırasında, İran'ın IŞİD karşıtı koalisyona katılması gündeme geldi."

Zarif'in Moskova'nın ardından Lübnan, Kuveyt ve Katar'ı da ziyaret ettiği belirtilen haberde "Katar Dışişleri Bakanı Halit Atiye İran'la ciddi bir diyaloğun başlaması gerektiğini ifade etmişti" deniyor.

İran destekli Şii milislerin Irak'ta IŞİD'e karşı savaştığı ve ABD'nin hava operasyonlarının da dolaylı olarak Şii milisleri desteklediği hatırlatılan haberde, Tahran'ın artık bu ilişkiyi daha resmi bir düzeye çıkarmak istediği belirtiliyor.

Gazeteye bilgi veren İranlı bir diplomat şunları söylüyor:

"Irak ve İran arasında artık bir sınır kalmadı. IŞİD'in merkezi de Suriye'de. Bu nedenle operasyonları Irak'la sınırlı tutulacağının söylenmesi yapay bir şey. İran IŞİD'i yenilgiye uğratabilir."

Blair Hamas ve İsrail arasında arabuluculuk yapıyor

Times gazetesinde ise eski İngiltere Başbaklanı Tony Blair'in Hamas ve İsrail arasında arabuluculuk yaptığını belirten bir haber yer alıyor.

Blair'in İsrail-Filistin arasındaki müzakerelere katılan Quartet grubunun bir parçası olduğu hatırlatılan haberde, Hamas'ın Quartet'in İsrail devletinin tanınması şartını kabul etmeyerek müzakereye yanaşmadığı hatırlatılıyor ve Blair'in de kısa süre önce gruptan ayrılarak Hamas lideri Halid Meşal'le doğrudan görüşmelere başladığı ifade ediliyor.

Haber şöyle devam ediyor:

"Blair geçen hafta Meşal ile ikinci kez görüştü. Gündemde uzun dönemli bir ateşkes vardı. Blair 'gayriresimi müzakereci' olarak nabız yokluyor. Hamas'ın İsrail'e 5 ila 8 yıllık ateşkes önerdiği, bunun karşılığında da Gazze'deki ablukanın kaldırılmasını talep ettiği ifade ediliyor."

Görüşmelere Türkiye'nin de müdahil olduğu aktarılan haberde "Halid Meşal geçen hafta Türkiye'ye giderek yetkililerle görüştü. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun danışmanlarından Yasin Aktay 'Gazze'de kapsamlı bir anlaşmaya doğru gidiliyor' yorumunu yapıyor."

'Gelişen ülkelerden para çıkışı 1 trilyon dolara ulaştı

Financial Times gazetesinin manşetinde ise gelişen ülkelerden para çıkışının son 13 ayda 1 trilyon dolara ulaştığı aktarılıyor.

Bu tutarın 2008 küresel krizindeki para çıkışının iki katı olduğu ifade edilen haberde "Gelişen ülkelerin küresel büyümenin lokomotifi özelliğini yitireceğinden endişe ediliyor" deniyor.

Gelişen ülkelerden para çıkışının hızlanmasıyla birlikte bu ülkelerdeki ithalat iştahının da önemli ölçüde azaldığı vurgulanan haberde, Rusya ve Brezilya gibi enerji ihracatçısı ülkelerin petrol fiyatlarındaki sert düşüşlerden negatif etkilendiği hatırlatılıyor.

ABD Merkez Bankası Fed'in sonbahar aylarında faiz artırımına gideceği beklentisinin tüm gelişen piyasalara olumsuz yansıdığı belirtilirken, Türkiye, Rusya, Brezilya ve Malezya'daki siyasi risklerin tüm gelişen piyasalardaki güveni zedelediği de ifade ediliyor.