28 Eylül İngiltere basın özeti

Telif hakkı BBC World Service

İngiliz basınında bugün Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda ABD Devlet Başkanı Barack Obama ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bir araya gelmesine geniş yer veriliyor.

Görüşmeyi manşete taşıyan Independent, "Soğuk Barış" manşetiyle çıkıyor.

Gazetede Mary Dejevsky'nin kaleme aldığı analizde, Putin ile Obama'nın konuşmaları değerlendiriliyor. Obama'nın IŞİD'e karşı herkesle, özellikle Rusya ve İran ile işbirliği yapabileceği sözleri hatırlatılıyor.

Ancak Obama'nın Esad'ı kınayan ve Suriye'deki çatışmanın nasıl çıktığını hatırlatan sözleri vurgulanıyor, bu durumun da uzlaşmak için ortak zemin bırakmadığı belirtiliyor.

Gazeteci tarafların Suriye konusunda anlaşması için çok düşük bir ihtimal olduğunu, Ukrayna konusundaysa ise hiçbir şekilde uzlaşılacak bir nokta bulunamayacağını yazıyor.

Dejevsky, Ukrayna'da devam eden zorlukların başka yerlerde işbirliğini engelleyen bir atmosfer yarattığını belirtiyor.

'Yönetecek ulus kalmadı'

Times gazetesi'nde yer alan analizde Suriye'deki geçiş süreci değerlendiriliyor.

Bu süreçte en önemli sorunun "Hangi sürece geçileceği" olduğu belirtilen yazıda şu ifadelere yer veriliyor:

"Suriye'deki iç savaş 4-5 cepheli; ulusal, bölgesel ve jeopolitik çıkarların çatıştığı, karmaşık bir çatışma haline dönüştü."

"Ilımlı muhalifler Devlet Başkanı Beşar Esad'ı ilk düşmanları olarak görüyor ve devrilmesini istiyor. Muhalifler Alevi azınlıktan başka bir devlet başkanı istemiyorlar."

"El Nusra ve diğer İslamcı örgütler İslami bir Suriye devleti kurmak istiyorlar."

"IŞİD daha da ileri giderek halifeliğini ilan etti."

"Suudi Arabistan ve İran, Orta Doğu'da bir başka İran rejiminin yönettiği ülke istemiyorlar."

"Bu amacı paylaşan Türkiye, sınırlarında Kürtlerin kendi kaderlerini tayin etmesine engel olmakla meşgul."

"Rusya kendi etkisi artırma derdinde. Şu anda bunu Esad üzerinden yapıyor."

"İran ise Esad'ı desteklemek için kan döktü, bir servet harcadı."

"Suriye artık sahadaki bir ulus değil ve tekrar olabilmesi zor gözüküyor. Parçalanmaya bakıldığında Esad'ın yerine geçip başarılı olabilecek bir aday gözükmüyor."

FT: Obama-Putin anlaşamadı

Financial Times'da Putin ve Obama'nın Suriye stratejisinde anlaşamadığı başlığa taşınıyor.

Gazete, rejimin geleceği konusunda tarafların ayrıştığını belirtiyor.

Tarafların BM Genel Kurulu'nda yaptıkları konuşmaların retoriği, soğuk savaştan bu yana görülmemiş derecede iğneleyici olarak tanımlanıyor.

Obama'nın Esad'dan "Masum çocukların üzerine varil bombası atan bir zorba" olarak bahsederken; Putin ise Batı'nın "meşru Suriye hükümeti" ile çalışması ve onu "terörizm"den koruması ifadelerini kullanıyor.

Gazete BM'de geri plandaki diplomatların Suriye'de siyasi bir çözüm için müzakerelerin başlatılması için çabaladığını yazıyor. ABD'nin uygulanabilir bir çözümde Esad'ın yeri olmadığına inandığı belirtilirken, Rusya'nın ise IŞİD'i öncelikli gördüğü ve örgütle savaşta Esad'ın vazgeçilmez olduğu düşüncesi hatırlatılıyor.

Guardian gazetesinde Ed Pilkington'ın BM Genel Kurulu'yla ilgili bir analize yer veriliyor.

Obama ve Putin'in konuşmalarında doğrudan birbirlerine hitap etmediklerini belirten gazeteci, imalı sözleri ise "hançer"e benzetiyor.

Pilkington Obama'nın konuşmasında yalnızca Putin'i değil, Cumhuriyetçilerin adayı Donal Trump'ın da olduğunu belirtiyor.