21 Ekim İngiltere basın özeti

Telif hakkı BBC World Service

İngiliz gazeteleri bugün farkı gelişmeleri manşetlerine taşımış.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping dün resmi bir ziyaret için İngiltere'ye gelmişti. Financial Times, İngiltere Başbakanı David Cameron'ın bugün Çin vatandaşlarına daha ucuz turist vizeleri verilmesine yönelik planlarını kamuoyuna açıklayacağını duyuruyor. Gazetenin haberine göre iki lider bugün 30 milyar sterlinlik (yaklaşık 46 milyar dolar) anlaşmalara imza atacak.

Guardian, İngiltere'de iktidardaki Muhafazakar Parti'de, Maliye Bakanı George Osborne'un vergilerin dolaylı olarak artmasına yol açacak planına yönelik tepkilerin arttığını yazıyor. Son olarak partinin Lordlar Kamarası'ndaki üyeleri, Osborne'a, çalışan aileleri olumsuz etkileyecek bu "ölümcül kanun teklifini" gözden geçirmesi çağrısında bulunmuş.

Times özel haberinde, yasalarda yapılması planlanan değişiklikle İngiltere'de yakında casusların ülkede yaşayanların akıllı telefonlarındaki ve bilgisayarlarındaki bilgilere erişebileceklerini duyuruyor. İstihbarat servislerinin yetkilerinin artırılmasını öngören ve ülkede tartışma yaratmasına kesin gözüyle bakılan yasa tasarısı önümüzdeki ay Parlamento'da görüşülecek.

Independent, İngiltere'de hükümet tarafından yapılan bir araştırmada, çocuklar arasında obezitenin önlenmesi için şeker vergisine ihtiyaç olduğu sonucuna varıldığını belirtiyor. Örneğin, Meksika'da söz konusu verginin konmasının ardından gazlı içecek satışları yüzde 6 azalmış.

Daily Telegraph'ın manşeti ise "İçkiyi bırak yoksa bunama riskini alırsın". Gazetenin aktardığı İngiltere'de hükümet tarafından yaptırılan başka bir araştırmadan, orta yaş grubundakilere "güvenli düzeyde alkol tüketimi" gibi birşeyin olmadığının söylenmesi gerektiği sonucu çıkmış. Sonuçları bugün kamuoyuna açıklanacak araştırmayla İngiltere'de halk, bunama riskinin azaltılması için alkol tüketimine son verilmesi gerektiği konusunda uyarılacak.

'ABD, Irak'ta IŞİD'e karşı yeni bir saldırı planlıyor'

Times gazetesinin dünya haberleri sayfasında dikkat çekici bir haber var. Haberin başlığı, "ABD, Irak'taki tıkanıklığa son vermek için IŞİD'e karşı yeni bir saldırı planlıyor".

Haberde ABD'nin, IŞİD'e karşı savaşta aylardır süren çıkmazın ve Rusya'nın Suriye'deki askeri müdahalesinin ardından, stratejisini yenilediği belirtiliyor.

Times'a göre, ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford'ın yönetiminde hazırlanan Amerikan Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) planı, IŞİD'i birden fazla cephede savaşmaya zorlayacak. Suriyeli ve Iraklı Kürt güçler ile Irak ordusu ve İran'ın desteklediği Şii milisler, eşgüdüm içinde taarruza geçecek.

Washington'un daha önce Şii milisleri desteklemeyi reddettiğini hatırlatıyor Times.

Gazete, ABD Savunma Bakanı Ashton Carter ile üst düzey yetkililerin yeni stratejiyi önümüzdeki hafta Kongre'de açıklamalarının beklendiğini belirtiyor.,

'ABD, Ramadi ve Musul'un alınmamasından rahatsız'

Times'ın haberinde ABD'nin, Irak'ta IŞİD'in elindeki en büyük kentler olan Ramadi ve Musul'un geri alınamamasından rahatsız olduğu bildiriliyor. Haberden bazı satırlar şöyle:

"Kremlin'in Irak'ta hava saldırılarına başlamak için Bağdat'tan izin istediğine yönelik haberler gelirken, General Dunford Irak'ta yeniden inisiyatif kazanmak için ABD liderliğindeki hava saldırılarını artırmayı ve operasyonlarda daha fazla tanksavar kullanılmasını planlıyor."

"İki hafta önce göreve atanan General Dunford, yeni harekata resmiyet kazandırmak için dün Kürt kenti Erbil'e gitti. Dunford'ın Erbil'e vardığı gün Irak ordusu ve Şii milisler aylardır süren çatışmaların ardından Beyji kentini ele geçirdi. 5 bin asker ve yaklaşık 10 bin milisin geçen hafta yakındaki petrol rafinerisini ele geçirdikten sonra Selahaddin vilayetindeki şehre girdi. Irak medyası, son operasyonda İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani'nin de hazır bulunduğunu bildirdi."

'Rusya'nın girişimleri ABD'yi kaygılandırdı'

Rusya bu ay Irak, Suriye ve İran'la birlikte Bağdat'ta ortak bir istihbarat payaşım hücresi oluşturduğunu açıklamıştı.

Times'a göre hem bu gelişme, hem de Irak Başbakanı Haydar El İbadi'nin 1 Ekim'de Rusya'nın hava desteğini memnuniyetle karşılayacağını söylemesi, ABD'yi kaygılandırdı.

Haberde hatırlatılan bir diğer gelişme de Rusya ve ABD'nin dün Suriye'de iki ülkenin hava kuvvetleri arasında çatışma çıkmasını önlemeye yönelik bir anlaşma imzalamaları ve anlaşmanın hedeflere yönelik istihbarat paylaşımını içermemesi.

'Kürtler Musul'a ilerlemeye sıcak bakmıyor'

Times'taki haber şu satırlarla noktalanıyor:

"Sayın Carter Iraklı Kürt güçleri 'başarmaya çalıştıkları bir model' olarak gösterip övmüştü. Ancak Iraklı Kürtler, nüfusun çoğunluğunu oluşturdukları bölgelerin ötesine ilerlemeye pek de sıcak bakmıyor."

"Peşmerge güçleri, Musul'dan sadece 9 mil (yaklaşık 14,5 kilometre) uzakta. ABD yetkilileri bu yıl başında, Musul'un geri alınmasına yönelik mücadelenin sonbahara kadar tamamlanacağını söylemişlerdi. Ancak Kürt güçleri ilerlemek için herhangi bir girişimde bulunmadı."

"Farhad Kadir adlı peşmerge de, 'Kürtlerin Musul için kendilerini feda edeceklerini düşünmüyorum' diyor."

'Suriyeli muhalifler Stinger füzeleri istiyor'

Times'ta aynı haberin altındaki Catherine Philip imzalı haberin başlığı ise "Suriyeli muhalifler Ruslarla boy ölçüşmek için 'Biz Stringer füzeleri verin' diyor".

Haberde ABD destekli muhaliflerin, özellikle Rus helikopterlerinin artan saldırıları sonrası Batılı ülkelere bu yönde çağrıda bulundukları belirtiliyor.

Stringer, omuzdan atılan bir tür uçaksavar füzesi. Times'a konuşan muhaliflerin oluşturduğu Özgür Suriye Ordusu'ndan (ÖSO) Ebu Ömer adlı bir savaşçı füzelerle ilgili olarak şunları söylemiş:

"Tıpkı bir bebeğin annesinin sütüne ihtiyaç duyduğu gibi, bizim de uçaksavar füzelerine ihtiyacımız var. Bu bize büyük bir avantaj sağlayacak. Savaşı kazanmamıza yardımcı olacak."

'Rus saldırılarında muhalif komutan öldü'

Independent gazetesi ise iç sayfalarındaki haberde, Rusya'nın Suriye'deki son hava saldırılarında bir günde 57 kişinin öldüğünü duyuruyor. Aktivistlere göre, ölenler arasında ordudan ayrılarak muhaliflerin safalarına geçen Basel Zimmo da var.

Muhaliflerin oluşturduğu Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Zimmo'nun, Batı destekli ÖSO'nun 1. Kıyı Birliği Komutanı olduğunu bildirmiş.

Independent'a göre Basel Zimmo, Rusya'nın Suriye'de savaşa dahil olmasından bu yana ölen Batı destekli en üst düzey muhalif.

Gazetenin savunma editörü Kim Sengupta'nın imzasını taşıyan haberden bazı satırlar ise şöyle:

"Aktivistlerin, Zimmo'nun muhalifler için önemi ile ilgili görüşleri ise farklı. Bir aktivist rejim güçlerinin kara harekatı hazırlığı sırasında Rusların tecrübeli komutanları hedef aldıklarını söyledi. Bir diğeri ise muhaliflerin, 'ılımlıların' ortadan kaldırıldığını göstermek için ölenlerin önemini abarttıklarını iddia etti.

İlgili haberler