5 Kasım İngiltere basın özeti

Telif hakkı BBC World Service

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Financial Times’a mülakatında 1 Kasım seçim sonuçlarının, büyümeyi güçlendirecek reformlar için uygun bir zemin hazırladığını söyledi.

Şimşek ekonomiyi canlandırma ve yapısal sorunları çözmeye yönelik reformların vergi gelirlerinin artırılmasından başlayarak, rekabet, bireysel mevduat, istihdam ve resmi emeklilik planları olan vatandaşların sayısının artırılmasına odaklanacağını belirtti.

Bakan Şimşek, sermaye piyasalarının derinleştirilmesi ve vergi yasalarında yapılacak değişikliklerin şirketleri iç piyasadan kredi çekmeye ve hisse senedi satmaya özendireceğini kaydetti.

Gazete, son iki yılda, siyasi belirsizliğin de etkisiyle TL’nin değerinin düşmesi nedeniyle dışarıdan para alan şirketlerin borçlanma maliyetlerinin arttığını belirtiyor.

Mehmet Şimşek mülakatta, yeni hükümette maliye bakanlığına devam edip etmeyeceğini bilmediğini söyledi.

Gazete, 1 Kasım seçimleriyle Meclis’e dönen Ali Babacan’ın yeniden ekonominin başına getirilmesinin beklendiğine dikkat çekti.

Mehmet Şimşek, ekonomideki yavaşlamanın büyük ölçüde AB ve Rusya’ya ihracatın düşmesinden kaynaklandığını belirterek, Türkiye’nin Hindistan ve Çin dışındaki yükselen ekonomilerden daha iyi bir performans gösterdiğini savundu.

'Merkez Bankası hâlâ bağımsız kararlar alabiliyor'

Şimşek, reformların iç tüketim ve değerli mal ihracatı gibi temel noktalara odaklanarak cari açığı kontrol altına almayı hedefleyeceğini kaydederek seçim kampanyası sırasında, asgari ücretin artırılması ve çiftçilere yapılacak ödemeler gibi vaatlerin etkilerine ilişkin kaygıların abartılı olduğunu, bunların gayri safi yurt içi hasıladaki oranının yüzde ikinin altında olduğunu ve bu vaatlerin 2016 bütçesine girdiğini vurguladı.

Gazeteye göre Maliye Bakanı, Merkez Bankası’nın bağımsızlığı konusunda ise şunları söyledi:

Spiro: Ekonomi karaya oturdu

Zafer“Merkez bankalarının siyasiler tarafından eleştirilmesi Türkiye’ye özgü bir şey değil. Banka hâlâ bağımsız kararlar alabiliyor. Sonuçta merkez bankasının performansını, hedeflerine ulaşmakta ne kadar başarılı olduğuna göre değerlendirmelisiniz.”

Yazının sonunda şu ifadelere yer veriliyor:

“Ancak kredi stratejileri uzmanı Nicholas Spiro, ‘Eğer anlamlı reformlar için bir katalizör olacaksa, bu AKP’nin ezici zaferi değil, ekonominin pratikte karaya oturduğu gerçeği olacaktır. AKP, çok ihtiyaç duyulan yapısal reformları yapmadı ve partinin özellikle de Erdoğan’ın bu reformları benimsemeye gönüllü olduğundan şüphe duymak için birçok neden var’ diyor.”

'Suriye'de Afgan mülteciler savaşıyor'

Guardian gazetesinde yer alan bir haberde, İran'ın ülkedeki yoksul Afgan mültecileri maaş ve oturma izni karşılığında Suriye'de Esad güçleri saflarında savaşmaya gönderdiği belirtiliyor.

Haberde özetle şöyle deniyor:

"Fatimiyyun Tümeni, İran tarafından Suriye'ye 'Şam'daki Şii türbelerini kurtarmak' için gönderiliyor. Tümen, Hizbullah'tan sonra Esad güçlerinin yanında savaşan en büyük ikinci yabancı askeri grup. İran'daki haber ajanslarına göre, savaşın başlamasından bu yana Suriye'de 200'den fazla Fatimiyyun üyesi öldü."

"İran sürekli olarak Esad'a askeri danışmanlık yaptığını, operasyonları planlamaları ve yönetmeleri için üst düzey komutanlarını gönderdiğini söylüyor. Ancak Afganların savaşa gönderilmesi, İran'ın başka yollara da başvurduğuna işaret ediyor."

'Reşit olmayanlar da silah altına alınıyor'

"Afgan milisler, en çok Meşhed ve Kum kentlerinde silah altına alınıyor. Ülkede en fazla Afgan mülteci bu kentlerde yaşıyor. İran'ın en kalabalık ikinci kenti olan Meşhed Afganistan sınırına sadece 3 saat mesafede."

"Guardian'ın ulaştığı bilgilere göre, İran ailelerden yazılı izin getirmeleri kaydıyla 18 yaşından küçük Afganları da cepheye gönderiyor. Yakın bir zaman önce Suriye'de 16 yaşındaki bir Afgan mülteci öldü."

"Tahran'da artan cenaze törenleri, Rusya'nın hava bombardımanlarından sonra İran'ın Suriye'deki rolünün genişlediğinin somut bir işareti. Meşhed'in doğusundaki Gülşehr semtinde bulunan Ebulfazlı camii - İran'dan Suriye'ye savaşmak için giden Afganların kayıt yaptırma yeri. Bir süre önce 50 kişi kayıt yaptırdı. Kayıt yaptıranlardan Afgan olduğunu kanıtlamaları, reşit olmayanlar ya da bekarlardan ailelerinden izin kağıdı getirmeleri isteniyor."

"İran'da kayıtlı bir milyon Afgan mülteci var. Ama ülkede 2 milyon ya da daha çok sayıda Afgan mülteci olduğu tahmin ediliyor. Fatimiyyun grubunun kaç üyesi olduğu bilinmiyor. Ancak bu yılın başlarında statüleri tugaydan tümene çıkarıldı. Bu da 10-12 bin üyesi olabileceğine işaret ediyor. Fatimiyyun Tümeni'nin komutanı Reza Hevari geçen ay öldürüldü."

İlgili haberler