9 Kasım İngiltere basın özeti

Telif hakkı BBC World Service

İngiltere basınında bugün Mısır açıklarında düşürülen Rus yolcu uçağının ardından ülke uçuşların iptal edilmesine ve İngiltere'nin dış politikasına ilişkin haberler öne çıkıyor.

Guardian gazetesi, İngiltere'nin üst düzey eski diplomatları, istihbarat yetkilileri ve akademisyenlerinin ülkenin dış politikasına ilişkin yayımladıkları rapora yer veriyor.

Raporda, İngiltere'nin dış politika konusunda güven kaybı yaşadığı belirtilirken, ülkenin Suriye sorunun çözümünde gözden düştüğü, Ukrayna'da etkisiz kaldığı, Avrupa'da kafasının dikine gittiği ve göçmenlere yönelik karşıt bir tutum izlediği ifade ediliyor.

Uzmanların analizinde ayrıca, "İngiltere'nin AB ile ilişkilerindeki resmi statüsünün sürekli olarak aşındırılmasının İngiltere'nin bu ilişkilerde başarabileceklerini kısıtladığı" uyarısı yapılıyor.

Guardian gazetesindeki haberde, İngiltere Başbakanı David Cameron'un hafta sonu yaptığı açıklamada ülkenin AB'den çıkmasının 'ulusal güvenliğe tehdit oluşturacağı' yönündeki sözleri de hatırlatılıyor.

Independent gazetesi, Rus yolcu uçağının düşmesiyle birçok ülkenin uçuşları iptal ettiği Mısır'ın Şarm el Şeyh kentine İngiltere'deki tur operatörlerinin satış yapmaya devam ettiğini yazıyor.

Yaklaşık 15 bin İngiliz turistin ülkede mahsur kaldığını yazan gazete, Monarch hava yollarının 13 Kasım'dan itibaren uçuşları, Thomas Cook ve Thomson şirketlerinin de gelecek haftadan itibaren paket tur satışlarını başlattığını belirtiyor.

Habere göre ülkeden ayrılmak isteyen İngiliz turistler için düzenlenen uçuşlardaki kısıtlamalar da tepki çekti. Dün İngiltere'ye 8 uçuşa izin verildi ve tahliye operasyonun başladığı Cuma gününden bu yana da toplam 25 uçuş gerçekleşti. İngiltere'ye geri dönen turist sayısının yaklaşık 5 bin olduğu tahmin ediliyor.

Daily Telegraph gazetesi ise tur şirketlerinin güvenlik gerekçesiyle Temmuz ayına kadar Şarm el Şeyh'e seyahat paketleri satmama uyarısında bulunduklarını yazıyor.

Independent gazetesinde yer alan bir haberde, göçmenlerle beraber Libya'dan Sicilya'ya geçmeye çalışan bir mahkûmun yakalanması üzerine Avrupa'ya İslamcı militanların giriş yapabileceği endişesi olduğu yazıyor.

Haberde, "IŞİD bağlantılı bir grup adına terör saldırısı planladığı suçlamasıyla 2007 yılı Kasım ayında tutuklanan" Tunuslu Ben Nasr Mehdi'nin İtalya'da serbest bırakıldıktan sonra sınır dışı edildiği ve Ekim ayında ise yeniden göçmenlerle beraber İtalya'ya girmeye çalışırken yakalandığı belirtildi.

Mehdi, Lampedusa Adası açıklarında donanma teknesinin 4 Ekim'de kurtardığı 200 göçmen arasındaydı.

Mehdi'nin patlayıcılar konusunda uzmanlaştığı ve Suriye, Irak, Afganistan'dan militan devşirmek isteyen gruplarla da bağlantılı olduğu kaydedildi.

Geçen hafta kullanıma giren Türkiye'nin ilk Kürtçe arama motoru 'Serketin' Times gazetesine de konu oldu.

Gazetenin haberinde, beş yıl süren projenin ardından yayın hayatına giren sitenin kurucu Serdar Anustekin'in Lazca, Ermenice ve Zazaca dillerinde de yayın yapmak istediklerine dair sözlerine yer veriliyor.

Haberde şu ifadeler var: "Türkiye'de Kürtçe konuşmak 2009 yılına kadar yasaktı ve binlerce kişi yasayı ihlal ettikleri için tutuklandı. Kürt kültürü, yasağın kaldırılmasıyla ve özellikle de 2013 yılı Mart ayındaki ateşkesin istikrar ve bölgeye yatırım getirmesiyle serpildi. Fakat barış sürecinin Temmuz ayında sona ermesiyle çatışmanın yeniden ateşleneceği korkusu var. Yüzlerce polis ve binlerce PKK militanı öldürüldü. Binlerce Kürt ve solcu aktivist, gazeteci, politikacı terörle mücadele operasyonlarında tutuklandı."

Times gazetesi, IŞİD'in Suriye'nin Sadad kentine yaklaşmasıyla, bölgede yaşayan en az 15 bin Hristiyan'ın da evlerini terk etmeye başladığını yazıyor.

Şam'ın kuzeyinde Arami dili konuşan Hristiyan toplulukların yaşadığı Sadad, 2013 yılında da IŞDİ'in eline geçmiş ve 45 sivil öldürülmüştü. Üç gün sonra kenti yeniden rejime bağlıkları birliklerin kontrolüne geçti.

Haberde, IŞİD'in ayrıca Humus'taki Mheen kentini ele geçirdiği ve Halep'te Kürtlerin yoğun yaşadığı Tell Arn'a saldırı düzenlediği belirtiliyor. Kentin geçen hafta tamamen IŞİD tarafından kuşatıldığı kaydedildi.

Times gazetesine konuşan Amerikalı İsrailli iş adamı Moti Kahana, Halep'teki bir Yahudi ailenin de kurtarılıp Türkiye'ye götürüldüğünü söyledi.

Kahana, "Özgür Suriye Ordusu beni aradı ve Halabi ailesinin tehlikede olduğunu, kurtarılmaları için yardıma ihtiyaçları olduğunu söyledi. Bunun için para istemediler. Doğru olanı yaptılar. Suriyeliler ılımlı insanlardır" dedi. Habere göre haftalar süren planlamanın ardından aile, El Nusra kontrolündeki sınırdan geçirildi.

İlgili haberler