16 Kasım İngiltere basın özeti

Telif hakkı BBC World Service

İngiltere gazetelerinin sayfaları Paris saldırılarıyla ilgili haber, yorum, analiz ve fotoğraflarla dolu.

Birinci sayfasına tespit edilebilen bazı saldırı kurbanlarının fotoğraflarını koyan Guardian "Acımasız terör uğruna öldürüldüler" başlığını atıyor.

Times ise aranan saldırı şüphelisi Salah Abdelslam'ın fotoğrafını ilk sayfasına "Dünyanın en çok aranan adamı" manşetiyle basmış.

Independent ise, Abdelslam'ın saldırıların ardından Belçika sınırında durdurulduktan sonra kimlik kontrolünün ardından salıverilmesine atıfla "Paris saldırganları firardayken yeni saldırı korkusu" başlığıyla çıkmış.

Daily Telegraph da Abdelslam’ın resmini bastığı ilk sayfasında "Polis saldırganın kardeşini serbest bıraktı" manşetini kullanıyor.

Gazete Abdelslam'ın kimlik kontrolünün ardından serbest bırakılmasından sonra, saldırıda kullanılan Wolksvagen Polo marka aracın Abdelslam tarafından kiralandığının ortaya çıkmasıyla polisin hatasını anladığını yazıyor.

'Beş kişi firarda'

Daily Telegraph, Belçika Polisi'nin saldırılara toplam 20 kişinin karıştığını söylediğini, bunun da beş kişinin hala firarda olması anlamına geldiğini söylüyor.

Independent yazarlarından Patrick Cockburn de sadece Beşar Esad yönetiminin cephedeki güçlerine ABD'nin hava desteğiyle IŞİD'in tamamen yenilmesiyle Avrupa'nın güvende olabileceğini söylüyor ve şöyle devam ediyor;

"Charlie Hebdo cinayetlerinden sonra 40 dünya lideri Paris sokaklarında kol kola yürüdü ve dünyaya IŞİD ile El Kaide gibi benzerlerinin yenilmesini öncelikleri haline getirdiklerini söyledi. Ancak uygulamada hiç de böyle bir şey yapmadılar. IŞİD güçleri geçen Mayıs'ta Palmyra'ya saldırdığında kent Suriye Ordusu tarafından savunulduğu için ABD IŞİD'e hava saldırısı yapmadı. Washington Esad rejimini iktidarda tutmakla suçlanmaktan korkuyordu. Aslında ABD IŞİD'e askeri bir avantaj tanıdı ve IŞİD bunu Palmyra'yı çabucak ele geçirmek, askerlerin kafalarını kesmek ve antik yıkıntıları havaya uçurmak için kullandı"

'Erdoğan'ın Kürt isyancılara saldırma hevesi'

Patrick Cockburn Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da G-20 toplantısında dün konuşma zamanının bittiğini ve "terörizme" karşı ortaklaşa harekete geçmek gerektiğini söylediğini hatırlatıyor. Cockburn bu noktada eleştirilerini Erdoğan'a yöneltiyor;

"Bu IŞİD'e karşı etkileyici bir Türk duruşu geliyor kulağa ancak Erdoğan 'terörist' tanımının çok geniş olduğunu anlattı ve buna Suriyeli Kürtlerle ABD'nin IŞİD'e karşı en iyi askeri müttefik olarak bulduğu milis gücü YPG'nin de dâhil olduğunu söyledi. Erdoğan'ın Türkiye ve Kuzey Irak'taki Kürt isyancılara saldırma şevki IŞİD, Nusra Cephesi ya da Ahrar-ül Şam'a saldırmaktan çok daha güçlü."

Cockburn IŞİD'in yok edilmesi için tek gerçek çözümün de ABD ve Rus hava gücüyle, yerde gerçekten IŞİD'le savaşanlar arasındaki bir ortaklık olduğunu vurguluyor.

'Irak istihbaratı uyardı'

Guardian'da New York Times gazetesinin Fransız ve ABD'li yetkililere dayanarak saldırganların olaydan önce bir noktada Suriye'deki IŞİD üyeleriyle iletişim kurduğu yazıyor.

Irak istihbaratının da saldırıdan önce IŞİD'in Irak ve Suriye'de örgüte karşı savaşan ülkelerde "bombalamalar, suikastlar ya da adam kaçırma" yöntemleriyle saldırılar düzenleyeceği uyarısında bulunduğu kaydediliyor.

İngiltere basınının ilgi gösterdiği yerlerden biri de Belçika Polisi'nin Paris saldırılarıyla bağlantılı gözaltılar yaptığı Brüksel'in Molenbeek semti.

Molenbeek semti

Çoğu Belçikalı'nın saldırılardan 24 saatten kısa süre sonra Brüksel'deki adreslere polisin baskın yaptığı haberine şaşırdığını yazan Independent, sözkonusu semtin uzun süredir cihatçıların, çetelerin, uyuşturucunun ve kanunsuzluğun hüküm sürdüğü yoksul Molenbeek olduğunu duyan çok az kişinin bu duruma şaşırdığını kaydediyor.

Independent genelde Faslı ya da Türk göçmenlerin yaşadığı 95 bin nüfuslu Molenbeek'te işsizliğin yüzde 30 civarında olduğu ve her dört Molenbeek sakininden birinin Belçika pasaportu bulunmadığını kaydediyor.

Polis Brüksel'deki 30 kadar çetenin en tehlikelilerinin de Molenbeek'te olduğunu söylüyor.

'Aşırı sağ kazançlı çıkacak'

Times, Paris'teki saldırıların Fransa'da en çok aşırı sağın işine yarayacağını vurgulayan bir habere yer veriyor.

Haberde Cumhurbaşkanı Francois Hollande'ın bugün ilk kez meclise hitap edeceği söyleniyor ve saldırının ardından Hollande'a karşı siyasi salvolarda başı eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin çektiği söyleniyor.

Gazete, bir kamuoyu yoklamasına göre bugün seçim olsa Hollande'ın ilk turu dahi geçemeyeceğini gösterdiğini bildiriyor ve aşırı sağın gelecek ayki bölgesel seçimlerde tarihi bir başarı kazanmasının beklendiğini vurguluyor.

İngiltere'de SAS Komandolarına emir

Times'taki bir başka haberdeyse Paris'tekine benzer saldırıların İngiltere sokaklarında da yaşanması halinde özel SAS Komandoları'na devreye girme emri verildiğini yazıyor.

Gazete bir İngiliz kentinde çoksayıda kişinin köşeye sıkıştırıldığı bir olay yaşanması durumunda SAS Komandoları'nın öldürmek için ateş etme yetkisiyle konuşlandırılacağını belirtiyor.

Times, güvenlik değerlendirme toplantısında Irak ve Afganistan'da intihar bombacılarına karşı görev yapan askeri personelin silahlı polis memurlarından daha etkili olacağına karar verildiğini kaydediyor.

İlgili haberler