23 Kasım İngiltere basın özeti

Telif hakkı BBC World Service

Bugünkü İngiliz gazetelerinin çoğunun manşetinde, Başbakan David Cameron'ın açıklayacağı 5 yıllık savunma stratejisi var.

Times, İngiltere'nin önümüzdeki 10 yIl boyunca savunmaya 178 milyar sterlin (yaklaşık 270 milyar dolar) harcayacağını duyuruyor.

Financial Times ise savunma bütçesi 12 milyar sterlin artırılırken (yaklaşık 18 milyar dolar), polislere aktarılajn kaynağın azaltılacağını belirtiyor.

Daily Telegraph İngiliz ordusunun yeniden yapılandırılacağını, özellikle "terör tehdidiyle" mücadele için 5 bin kişilik iki özel tugay oluşturulacağını aktarıyor.

Guardian'ın manşeti ise "Terör tehditleri yüzünden Brüksel tecrit oldu". Gazete, Belçika'nın ve AB'nin başkentinde, saldırılar düzenleneceği endişeleri yüzünden zırhlı araçların şehrin sokaklarında devriye gezdiğini bildiriyor.

FT: AB Erdoğan'a boyun eğiyor

İngiliz Financial Times gazetesi, göçmen krizine çare arayan Avrupa Birliği'nin (AB) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a 'boyun eğdiğini' yazmış.

Financial Times, iç sayfalarındaki "Global Insight" (Küresel Kavrayış) köşesini bugün Brüksel muhabiri Alex Barker'a ayırmış.

Alex Barker yazısında AB'nin Türkiye'ye yönelik tavrıyla ilgili olarak, "Medyaya yönelik kısıtlamalara ve ayrılıkçı Kürtlere şiddete yönelik kaygılar bir kenara itildi. Göç konusu herşeyin önüne geçti" yorumunda bulunuyor.

Barker yazısına, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçen ay bir konuşmasında sarfettiği şu sözlerle başlıyor:

"Birileri mülteci kabülünde laf ediyor. '30 bin-40 bin (kişi) alacağız' diyor, Nobel'e aday gösteriliyor...2,5 milyon mülteci var bizde, kimsenin umrunda değil."

Erdoğan'ın bu konuşmasında isim vermeden adının Nobel için geçmesine atıfta bulunduğu kişi Almanya Başbakanı Angela Merkel.

Financial Times muhabiri ise bazı üst düzey AB yetkililerinin, bu yıl yaklaşık 900 bin göçmenin Avrupa ülkelerine ulaşmasından ardında Erdoğan'ın olmasından şüphelendiklerini yazmış ve eklemiş:

"Doğru mu yanlış mı bilinmez ama umutsuz bir diplomat şaka ile karışık 'sadece Tanrının ve Erdoğan'ın' kendilerini rahatlatabileceğini söyledi."

Pierini: Erdoğan'a diz çökerek gittik

Financial Times'a konuşan AB'nin eski Türkiye Büyükelçisi Marc Pierini ise Pazar günkü Türkiye-AB Zirvesi sırasında imzalanması beklenen anlaşma ile ilgili olarak şu yorumu yapmış:

"Anlaşma siyasi bir paniğin eseri. Erdoğan'a diz çökerek gittik. O da şimdi bizimle oyun oynuyor."

Financial Times Brüksel muhabiri Alex Barker, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Avrupa Komisyonu Başkanı ve eski Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker'in de katıldığı görüşmelerde Lüksemburg'dan "Bir Türk şehri büyüklüğünde bir ülke" diye bahsettiğini de hatırlatmış.

Alex Barker'a göre Brüksel ve Berlin, Türkiye'de 1 Kasım'daki seçimde Erdoğan'ın partisi AKP'nin başarılı olmasını umut etti.

'Türkiye, Avrupa'nın tampon bölgesi olacak'

Yazı şöyle devam ediyor:

"Avrupalı yetkililer iddialı bir göçmen anlaşması için adil bir bedel ödediklerini söylüyor. Önümüzdeki aylarda milyonlarca Suriyeli Türkiye'de istihdam ve eğitim alanlarında daha fazla hakka sahip olabilecek. Sınır kontrolleri sıkılaştırılabilecek. Bir yıl içinde 'geri kabul anlaşmasının' tamamen uygulanması ile binlerce kaçak göçmen Türkiye'ye geri gönderilebilecek. Tüm bunların yerine getirilmesi halinde Türkiye göçmenler açısından Avrupa'nın tampon bölgesi olacak."

Financial Times muhabiri esasında burada bir ironi olduğunu, Brüksel'in birden Türkiye'ye karşı gevşek davranmaya başlamasının Erdoğan'ın, AB'nin Türk karşıtı ön yargısını gizlemek için yasal sorunları öne sürdüğü görüşünü güçlendirdiğini belirtiyor.

Yazı şu satırlarla noktalanıyor:

"Tüm beklentilere karşın anlaşmanın önünde hala bazı tehlikeler var. AB bölünmüş durumda ve Türkiye'ye maddi yardım yapma konusunda hemfikir değil. Kıbrıs'ın Türkiye'yle üyelik müzakerlerine yönelik engellemeleri sürüyor. 75 milyon Türke Schengen bölgesine vizesiz erişim imkanı vermek de, Paris saldırıları sonrası artık imkansız olabilir."

Antalya'daki IŞİD operasyonu Times'ta

İngiliz Times gazetesi, Paris saldırılarıları ile bağlantılı olduğu iddia edilen Fas uyruklu Belçika vatandaşı Ahmet Dahmani'nin Cuma günü Antalya'nın Manavgat ilçesinde tutuklanmasına sayfalarında yer vermiş.

Times, Dahmani'nin, 'Paris saldırılarının hedefleri hakkında bilgi topladığını' yazıyor.

Gazetedeki haberde, Dahmani'nin saldırılardan bir gün sonra (14 Kasım) Amsterdam'dan önce İstanbul'a, sonra da Antalya'ya gittiği belirtiliyor.

Haberde Dahmani ile birlikte onu Suriye'ye götürmek için bu ülkeden gelen ve sahte pasaport getirdikleri tespit edilen 29 yaşındaki Ahmet Tahir ile 23 yaşındaki Muhammed Verde'nin de tutuklandıkları aktarılıyor.

Fransa, Ahmet Dahmani'nin iadesini istiyor.

Türk yetkiliden Belçika'ya eleştiri

Times gazetesine konuşan bir Türk yetkili ise Belçika'nın Dahmani hakkında hiçbir bilgi paylaşmadığını söylemiş.

Gazetenin haberinde, adı açıklanmayan yetkilinin şu sözleri yer alıyor:

"Türk güvenlik güçleri, Ahmet Dahmani'yi ve onun işbirlikçilerini tutuklayarak IŞİD'e ağır bir darbe indirmişlerdir. Eğer Belçika yetkilileri bizi zamanında uyarsalardı, Dahmani havaalanında da tutuklanabilirdi."

'IŞİD savaşçılarının da kullandığı haplar ele geçirildi'

İngiliz Independent gazetesi internet sayfasındaki haberde, Türkiye'deki son uyuşturucu operasyonlarında yaklaşık 11 milyon captagon hapı ele geçirilmesine yer vermiş.

Independent, IŞİD savaşçılarının amfetamin tipi bir uyuşturucu olan bu hapları, ayık kalmak ve enerjilerini korumak için kullandıklarını aktarmış.

Gazete uyarıcı bu uyuşturucunun Suriye'de iç savaşı tetikleyen bir unsur olduğunu kaydetmiş.

Independent bu duruma gerekçe olarak, hapın üretiminin ülkede savaşan tüm kesimler için gelir kaynağı olmasını ve yine savaşan tüm tarafların captagon hapı kullanmalarını göstermiş.

Yaklaşık 2 ton ağırlığında

İçişleri Bakanlığı Cuma günü, Hatay'da geçen hafta düzenlenen iki ayrı uyuşturucu operasyonunda, piyasa değeri 100 milyon lira civarında olan 10 milyon 926 bin (1 ton 831 kilogram) captagon hapı ele geçirildiğini açıklamıştı.

Bakanlık operasyonlarda, biri Suriyeli üç kişinin de gözaltına alındığını duyurmuştu.

Suriye'de üretilen hapların Türkiye üzerinden deniz yoluyla Körfez ülkelerine sevk edilmesinin planlandığı belirtilmişti.

Times'taki haberde ayrıca, Türkiye'nin son 2 haftada, IŞİD'e katılmak için Suriye'ye gittiklerinden şüphelenilen 49 Faslıyı gözaltına aldığı da kaydediliyor.

İlgili haberler