14 Aralık Pazartesi İngiltere basın özeti

Telif hakkı BBC World Service

İngiltere basınında Başbakan David Cameron hükümetinin Brüksel'le Avrupa Birliği (AB) anlaşmasını yeniden müzakere etme çabalarına ve İklim Değişikliği Konferansı'ndan çıkan uzlaşıya geniş yer veriliyor.

Financial Times gazetesinin dış haberler bölümündeyse Türkiye'den Yunanistan'a Suriyeli mültecileri geçiren insan kaçakçıları üzerinde ciddi baskı oluşturulmaya başlandığı yönünde bir haber var.

"Türkiye'nin AB ile anlaşmasından bu yana insan kaçakçıları lastik botlarla mültecileri Yunan adalarına kaçırma konusunda çok daha zorlanır hale geldi" denen haberde, anlaşmadan bu yana 800 kişinin gözaltına alındığını, 450 kişininse tutuklandığını belirtiyor.

Ancak şu ana kadarki çabaların küçük insan kaçakçılığı ağlarını çökerttiği ifade edilen haberde, daha büyük ve güçlü ağların hala güçlü biçimde ayakta kalmayı başardığı da vurgulanıyor.

Geniş bir insan kaçakçılığı ağını kontrol eden ve 'Doktor' lakabıyla tanınan Suriyeli bir cerrahla İstanbul'da görüşen Financial Times gazetesi, "Bizimle konuştuğu gün Doktor 15 tekne dolusu kişiyi Yunan adalarına göndermeyi planlıyordu ancak sadeced 4 tekneyi karşı tarafa geçirebildi" diyor.

Haberde, "Doktor şimdi de Mersin'den bir tekneyi yola çıkarmaya hazırlanıyor. Planlar tutarsa denizde 4-5 gün sürecek bir yolculuk sonrası tekne İtalya kara sularına olaşacak" deniyor.

Çin'den şişme bot ithal edip Türkiye'de satan tücarların da güçlü mafya ağlarının hedefi haline geldiği belirtilen haberde, "Mafya küçük oyuncuları aradan çıkartarak insan ticaretindeki tek söz sahibi olmaya çalışıyor" ifadeleri kullanılıyor.

Guardian gazetesi ise Paris'teki İklim Değişikliği Konferansı'ndan çıkan uzlaşıya iki tam sayfa ayrılmış.

Haberde, Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius'un kürsüye çıkıp 'Son dakikada önemli tavizler verildi ve anlaşmaya vardık" dediği belirtiliyor ve 196 ülkenin Dışişleri Bakanı'nın bulunduğu konferans salonunda büyük bir alkışın başladığı ifade ediliyor.

"Her uluslararası uzlaşıda olduğu gibi de Paris Anlaşması da mükemmel değil" denen haberde, belirlenen hedeflerin gevşek tutulduğu hatırlatılıyor.

Haberde, "Yine de tüm insanlık tek bir amaç etrafında birleşmeyi başardı. Paris anlaşması uzun bir yolun sadece ilk adımıydı. Tüm iklim değişikliği sorunları çözülmedi ancak taraflar arasındaki uçurum biraz da olsa kapandı" deniyor.

Daily Telegraph gazetesinde ise Başbakan David Cameron'un AB anlaşmasını yeniden müzakere etme niyetinden vazgeçmeye başladığı ifade ediliyor ve Muhafazakar Parti'de liderlik için ismi geçen Londra Belediye Başkanı Boris Johnson'un görüşlerine yer veriliyor.

Johnson, İngiltere'nin özellikle diğer AB ülkelerinden gelip İngiltere'de yaşayan kişilere yönelik sosyal yardım politikasını gözden geçirmesi gerektiğini ifade eden Johnson, "Eğer Danimarka kendisine özel bir statüyle AB'de yoıluna devam edebiliyorsa biz de aynısını yapabilmeliyiz" diyor.

Cameron'un yaşamak için İngiltere'ye gelen AB vatandaşlarının 4 yıl boyunca sosyal yardım programına erişememesini AB ile müzakere etmeyi planlıyordu. Ancak geçen hafta Cameron hükümetinin bu teklifinden geri adım attığı yönünde haberler çıkmıştı.