16 Aralık Çarşamba İngiltere basın özeti

Telif hakkı BBC World Service

İngiltere basınında Suudi Arabistan'ın açıkladığı 34 ülkelik 'Teröre karşı İslam ittifakı'na geniş yer veriliyor.

Guardian gazetesinde yer alan Ian Black imzalı yorum yazısında, Türkiye'nin de dahil olduğu askeri İslam ittifakının samimi olmadığı belirtiliyor:

"İttifakın askeri alanda nasıl bir rol oynayacağı ya da herhangi bir cephede savaşıp savaşmayacağı net değil. İttifakı duyuran Suudi Prens Muhammed Bin Selman açık biçimde ABD Başkanı Barack Obama'nın çağrılarına yanıt veriyordu.

"Açıklamanın yapıldığı saat de ABD'de televizyon kanallarının izlenme oranlarının en yüksek olduğu dakikalara denk getirildi.

"Birçok uzman açıklanan ittifakın terör örgütlerinden ziyade İran'ın önünü kesmeyi hedeflediği görüşünde.

"İslam ittifakıyla birlikte Suudi Arabistan Batılı ülkelerin desteğini çekmeyi, böylece nükleer müzakerelerde Batı'yla uzlaşma yakalayan İran'ın bölgesel etkisini artırmasını engellemek istiyor."

Independent gazetesinde ise Robert Fisk ittifak için "Dünyanın en genç savunma bakanı ve boşluklarla dolu bir koalisyon" başlıklı bir yazı kaleme aldı:

"Suudiler koalisyonları çok sever. 1991 yılında Saddam'ı Kuveyt'ten çıkarmak için ABD'nin, İngiltere'nin ve Fransa'nın yanı sıra petrol ihraç eden ülkelerin desteğini yanına çekmişlerdi.

"Bu yıl ise Yemen'de Şii Husi hareketini vurmak için başka bir koalisyon kurdular.

"Şimdi dünyanın en genç savunma bakanı 34 ülkelik yeni bir koalisyonu duyuruyor. Ancak garip bir şekilde daha önce El Kaide'nin hedefi olmuş, 200 milyonu aşkın Sünni Müslüman nüfuslu Endonezya bu listede yok.

"Bunda Suudi Arabistan'da 30'dan fazla Endonezyalı kadının idam cezalarının infazını bekliyor olmasının rolü olabilir mi? Belki de Endonezya ittifaka katılmadan önce bu adaletsizliğe bir çözüm bulunmasını bekliyor.

"Kurulan bu koalisyon hakkında sorulması gereken bir dizi soru var: 'Terör hastalığıyla mücadele' derken tam olarak kim kastediliyor? Vahabi Suudi devletinin temellerini oluşturan doktirini savunan IŞİD mi, Katar'ın desteklediği Nusra Cephesi mi? Sünni Yemen Cumhurbaşkanı'nın terörist ilan ettiği Şii Husiler mi? Ayrıca bu koalisyonun İran'la nasıl bir diyaloğu olacak? Bu koalisyonun finansmanını kim, nasıl yapacak? ve en önemlisi neden Sünni koalisyonu kuruluyor da bir İslam koalisyonu yaratılamıyor?"

Times gazetesinde yer alan bir haberde IŞİD'in Libya'da kontrol alanını genişlettiği ve petrol sahalarını ele geçirdiği ifade ediliyor.

"IŞİD, Suriye'de yoğun bombardıman altında olan merkezini Libya'ya kaydırmaya çalışıyor. Örgüt Libya sahillerinde ilerleyerek ülkenin en büyük petrol sahalarını kontrolü altına aldı" denen haberde, eski Libya lideri Kaddafi'nin memleketi Sirte yakınlarına yeni konvoylar gönderen IŞİD'in petrol sahalarını işlemeye başladığı da vurgulanıyor.

"Fransız keşif uçaklarının Libya'daki IŞİD faaliyetlerini görüntülediği belirtilen haberde, "Fransızlar IŞİD'in hızla yeni bir karargah oluşturma çabasında olduğunu düşünüyor" deniyor.