23 Şubat İngiltere basın özeti

Telif hakkı BBC World Service

İngiliz gazetelerinde AB üyeliğinin oylanacağı referandumun ülke siyasetinde neden olduğu karmaşaya ve tartışmanın para birimi sterlin üzerindeki etkilerine yer veriliyor.

Financial Times'ın haberi, sterlinin Amerikan doları karşısında son yedi yıldır kaydedilen en büyük düşüşü dün yaşadığına dikkat çekerek başlıyor.

Fransız Societe Generale Bankası'ndan bir uzman, gazeteye yaptığı açıklamada "Tartışma daha da ateşlenip, belirsizlik güvene üstün gelirse, (Haziran ayındaki) referandum öncesinde sterlinin daha da çok değer kaybettiğini görebiliriz" diyor.

Moody's kredi değerlendirme kuruluşu da İngiltere'nin olası bir AB'den ayrılma kararının ekonomik yarardan çok zarar getireceğini belirtiyor.

Bir diğer kredi değerlendirme kuruluşu Fitch de AB'den çıkmanın İngiltere'deki birçok sektörde hızlı bir bozulmaya neden olacağını ve uzun dönemli ciddi riskleri beraberinde getireceğini savunuyor.

AB'den çıkılması için kampanya yapanlardan biri de Londra Belediye Başkanı Boris Johnson.

Financial Times İngiltere Başbakanı David Cameron'un, Johnson'ın bu hareketini "Gelecekteki Muhazafakar Parti liderliği yarışında AB karşıtlarının desteğini alma çabası" olarak yorumladığını yazıyor.

Times ise İngiltere iş dünyasının önde gelen 200 patronu tarafından gazeteye gönderilen bir mektuba yer veriyor.

Toplamda 1.2 milyon kişiye istihdam sağlayan şirketlerin yöneticileri, Avrupa Birliği üyeliğinden ayrılmanın ileride işten çıkarmalara neden olabileceğini belirtiyor.

Gazete Londra borsası FTSE 100'deki şirketlerden 36'sının Başbakan David Cameron'ın AB'de kalma politikasına destek verdiğine dikkat çekiyor.

Guardian da AB referandumu tartışmasında Muhafazakar Parti içinde asıl tartışmanın Başbakan Cameron ile Londra Belediye Başkanı Johnson çevresinde şekillendiğini belirtiyor.

Haberde 128 Muhafazakar milletvekilinin Cameron'a destek vereceği belirtilirken, AB'den çıkmayı savunan Muhafazakar milletvekillerinin sayısı ise 110 olarak veriliyor.

İnsan kaçakçıları bir yılda 4 milyar euro kazandı

Avrupa Polis Örgütü Europol'un Times gazetesinde yer alan insan kaçakçılığı raporuna göre, insan kaçakçısı çeteler sadece geçen yıl 4.6 milyar euro para kazandı.

Europol yetkilileri mülteci akınının aynı şekilde devam etmesi halinde, bu yıl bu miktarın üç katına çıkabileceğini belirtiyor.

Gazete 2016'da 100 binden fazla göçmenin yasadışı yollardan Avrupa'ya giriş yaptığını, yaklaşık 400'ünün de Avrupa'ya ulaşmaya çalışırken hayatını kaybettiğini ifade ediyor.

Europol'a göre geçen yıl Avrupa'ya ulaşan göçmenlerin yüzde 90'ı insan kaçakçıları yoluyla geldi.

Haberde kaçakçıların toplandığı paranın yarısından fazlasının nakit olmasının, kara para aklama faaliyetlerini de artırabileceği bildiriliyor.

Yaşamak için en iyi şehir Viyana

Guardian, uluslararsı danışmanlık şirketi Mercer tarafından yapılan yaşam kalitesi araştırmasının sonuçlarına yer veriyor.

18. kez yapılan araştırmanın sonuçlarına göre dünyada en yaşanabilir şehir Avusturya'nın başkenti Viyana; Irak'ın başkenti Bağdat ise yaşamak için en kötü şehir.

Sıralamada Viyana'yı Zürih ile Münih, Düsseldorf ve Frankfurt gibi Almanya kentleri takip ediyor.

Guardian Londra, Paris ve New York'un sıralamada ilk 35 şehir arasına giremediğine dikkat çekiyor.

39. sıradaki Londra'nın hava kirliliği, trafik ve iklim nedeniyle sıralamada gerilerde kaldığı belirtiliyor.

Araştırmada kentlerin sosyal ve ekonomik şartları ile sağlık, eğitim, barınma ve çevre koşulları dikkate alınıyor. Büyük şirketler iş kurmak için yer seçerken bu araştırmanın sonuçlarını da göz önünde bulunduruyor.

"Sabırlı insanlar daha uzun yaşıyor"

Daily Telegraph, sabrın yaşlanma üzerindeki etkilerine dair Singapur Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçlarını duyuruyor.

Araştırmaya katılan bin yüz üniversite öğrencisi, kendilerine oynatılan bir oyundaki hareketlerine göre sabırlı sabırsız olarak ayrı gruplara ayrıldı.

Ardından bu gruplardaki öğrencilerin kan örnekleri alınarak telomer (kromozomların sonunda bulunan ve DNA'yı hasardan koruyan parçaçıklar) uzunluklarına bakıldı. Telomerler kısaldıkça, yaşlanma da hızlanıyor.

Bilim insanları, sabırsız öğrencilerin telomerlerinin daha kısa olduğunu buldu.

Ancak kısa telomerlerin mi sabırsızlığa neden olduğu yoksa sabırsızlığın mı telomerleri kısalttığı bilinmiyor.

Araştırma ekibinin bir sonraki hedefi, meditasyon gibi yöntemlerin kişiyi daha sabırlı hale getirip getirmediğine bakarak, bunun telomer uzunluğu üzerindeki etkilerini incelemek.

İtalya'da öğrenciler ada satın almak için kampanya başlattı

Guardian gazetesinde yer alan bir haberde, İtalya'nın Piyemonte bölgesindeki Mosso köyünde ortaokul öğrencileri, Akdeniz'de bulunan küçük bir adayı satın almak için Facebook üzerinden bağış kampanyası başlattığı duyuruluyor.

Öğrenciler 3 milyon euro toplayıp adayı satın almayı ve burayı "Çocukların adası" (Isola dei Ragazzi) ilan etmeyi hedefliyor.

Sardinya ile Korsika adaları arasında bulunan adada yerleşim yok.

Önceki sahibi iflas eden ada için daha önce Yeni Zelandalı bir banker teklifte bulunmuştu ancak bankerin teklifi geri çektiği belirtiliyor.

Çocuklar kampanyaları için açtıkları Facebook sayfasında "Adayı tüm İtalyan öğrenciler adına satın almak istiyoruz. İtalya'daki her öğrenci 50 sent verse hedefimize ulaşıyoruz. Öğrenci harici bağışçılara da açığız" diyor.