18 Mart İngiltere basın özeti

Telif hakkı BBC World Service

Brüksel'de süren AB zirvesinde liderler günün ilk saatlerinde, mülteci krizinin çözümü için Türkiye'ye sunulacak anlaşma taslağı üzerinde görüş birliğine vardı.

Bu gelişme doğal olarak İngiliz gazetelerinin ilk baskılarına yetişmemiş.

Guardian, Independent ve Daily Telegraph'daki haberlerde Kıbrıs Cumhuriyeti'nin veto kararlılığının anlaşmanın önünde ciddi bir engel olduğu bildiriliyor.

Financial Times'ın internet sitesindeki haberin başlığı ise "AB ve Türkiye pozisyonlarını sertleştiriyor".

Gazetenin Brüksel muhabirleri Duncan Robinson ve Alex Barker'ın imzalarını taşıyan haberde, Ankara ve Brüksel'in, nihai bir anlaşmaya varmaları için hala birçok sorunu çözmeleri gerektiği belirtiliyor.

Financial Times'a göre AB liderlerinin, 5 saat süren toplantılarının ardından üzerinde anlaştıkları müzakere pozisyonu, Ankara'nın taleplerinin karşılanmasından daha da uzaklaşıldığı anlamına geliyor.

Haberden bazı satırlar şöyle:

"Cuma günü paketin yasal, pratik ve siyasi önemli unsurları üzerinde önemli tartışmalar yaşanacağa benzer. Tartışmalı konular arasında Türkiye'nin mültecilere ilgili tüm uluslararası standartları yerine getirmesi, Kıbrıs'ın Ankara ile üyelik müzekerelerinde yeni fasıllar açılmasını veto etmesi ve Yunanistan'ın planın uygulanması için binlerce görevliye daha ihtiyaç duyması da var...

"Diplomatlar, en büyük sorunlardan birinin de planın yasal statüsü olduğunu söyledi. İspanya, Portekiz ve Fransa sığınmacılara yönelik sistemini revize etmesi için Türkiye'yi sıkıştırıyor. Tüm ülkelerden gelecek göçmenlerin Türkiye'de uluslararası koruma talep etme hakkına sahip olmasını istiyorlar.

"Financial Times'ın gördüğü, AB liderlerinin üzerinde anlaştığı taslak metinde Türkiye'ye, 'Ülkeye dönecek göçmenlerin ilgili uluslararası standartlara uygun şekilde korunacağı' yönünde teminat vermesi çağrısı yapılıyor. Ankara ise bu tip resmi yasal değişikliklere karşı çıkıyor. AB yetkilileri bunun, anlaşmada yasal bir boşluğa neden olmasından korkuyor."

Haberde, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin, Türkiye tarafından tanınmadan, Ankara ile müzekerelerde yeni fasıllar açılmasını istemediği de vurgulanıyor.

Financial Times'a göre AB liderleri Türkiye'ye sadece, "yeni fasıllar açılıp açılmaması kararını mümkün olan en kısa sürede alma" sözü verecek.

2018 sonuna dek Türkiye'ye, taahhütlerini yerine getirmesi halinde 6 milyar euroya kadar yardım teklifi yapılacak,

'Anlaşma, vize serbestisine bağlı'

Konuyla ilgili olarak bugünkü İngiliz gazetelerinden bazı yorumlar şöyle:

"Mülteci anlaşması, Türkler için seyahat serbestisine bağlı...Türk vatandaşlarından Schengen vizesi istenmemesi, Türkiye'nin iktidardaki elitleri büyük bir zafer olacaktır. Küçük düşürücü vize başvuru sürecinin ortadan kalkmasının iktidardaki AKP'nin popülaritesini artırması kesin". (Financial Times'a yazan Ekonomi ve Dış Politika Araştırma Merkezi Başkanı Sinan Ülgen)

'Merkel'in planı, Erdoğan ve Putin'le ne kadar gerçekçi?'

"Almanya Ba;bakani Angela Merkel, Avrupa projesinin kalbinde. Ancak Merkel ülkesi içinde ve dışında bugüne dek görülmemiş oranda büyük tehditlerle yüz yüze...Hazırladığı plan da, Türkiye ve Rusya'nın fazlasıyla değişken liderlerine ürkütücü boyutta bağımlılık gerektiriyor.

"AB, Türk lider Recep Tayyip Erdoğan'ı basın özgürlüğünü ayaklar altına alıp insan hakları ve Avrupa satandartlarını ihlal ederken kucalayacak. Suriye'deki geçici ateşkes de Rus lider Vladimir Putin'in tavrına bağlı olacak. Bu politikayı tanımlamak için "Über-realpolitik" ifadesi kullanılıyor ama esasında 'Acaba ne kadar gerçekçi?' diye sormak lazım. (Guarian gazetesi köşe yazarı ve tarihçi Timothy Garton Ash)

'Türkiye krizin çözümünde sadece yara bandı'

Times gazetesi ise Türkiye ile AB arasında göçmen krizinin çözümü amacıyla yürütülen pazarlıkları başyazında değerlendirmiş. Gazete, "Türkiye, yara bandı niteliğinde bir çözümdür" yorumunda bulunuyor.

Gazete, "Babil Kulesi" başlıklı başyazısında, Türkiye'nin göçmen krizinin hafifletilmesinde oynayabileceği çok önemli bir rol olduğunu kabul ediyor.

Ancak Times, AB ile Türkiye arasındaki mevcut prensip anlaşmasının, küresel düzeyde göçmen akışının durdurulması için yeterli olmadığı kanısında.

Times, sorunun çözümü konusunda, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in mantığını şöyle özetlemiş:

"Eğer Suriye'ye barış gelirse, son 5 yılda komşu ülkelere kaçan 4,5 milyon Suriyeli de ülkelerine dönerek, evlerini ve hayatlarını yeniden inşa etmek konusunda daha iyi bir noktada olur."

Times, başyazısını ise şöyle sürdürüyor:

"Ancak eğer Suriye'de kısa süre içinde barış sağlanmazsa, hassas ateşkes çökerse ve IŞİD şahlanırsa, göç dalgası iki katına çıkacaktır. Üstelik bu kriz Suriye ile sınırlı da değil. Libya'daki kargaşa Kuzey Afrika'nın tümü için sıkıntı verici. Tunus zor bir dönemden geçiyor. Cezayir kaynıyor. Mısır yaklaşık yarım milyon mülteciyi ağırlıyor. Akdeniz'de umutsuzca sefere çıkan küçük filolar da yakında yeniden ciddi bir sorun olarak ortaya çıkacak..."

"Türkiye, göçmen krizinin çözümü noktasında bir yara bandı. Daha güvenli ve müreffeh olduğu düşünülen Avrupa'ya uzun vadede nüfus akışına yönelik sorunu da çözmüyor. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne göre, geçen yıl savaştan ve maruz kaldıkları baskıdan dolayı ülkelerinden kaçanların sayısı 60 milyon kişi ile rekor düzeye çıktı. İklim değişimine yönelik tahminlerin sadece küçük bir kısmı doğru çıksa dahi, bu sayı önümüzdeki yıllarda kuraklıktan kaçanlarla birlikte aratacaktır."

Times bu noktada Avrupa'nın adeta "Babil Kulesi"ne dönüştüğünü, AB'nin göçmen krizine daha kapsamlı bir çözüm bulması gerektiğini belirtiyor.

"AB sadece Türkiye ile değil tüm komşularıyla müzakereler yapmalıdır" diyen Times, sınırlarlarının güçlendirilmeleri gerektiğini vurguladığı ülkeler olarak ise Yunanistan, İtalya ve Malta'yı saymış.

İlgili haberler