25 Mart İngiltere basın özeti

Telif hakkı BBC World Service

İngiltere gazetelerinde Brüksel saldırılarının ardından devam eden soruşturma, Türkiye'nin Belçika ve Hollanda'ya uyarıları ve Suriye barış görüşmelerine geniş yer veriliyor.

Financial Times gazetesi, Brüksel saldırılarını düzenleyen kişilerden birisinin Türkiye tarafından sınır dışı edilerek Belçikalı ve Hollandalı yetkililere bildirilmesine karşın Brüksel'de yaşananların önlenememesinin Avrupa'daki güvenlik ve istihbarat zaafiyetini ortaya koyduğunu yazıyor.

Gazeteye konuşan bir Türk yetkili, "'Sınır dışı ettiğimiz kişilerin ülkeye giriş yasağı konsa dahi geri döndüklerini gördük. Örnekleri var. Çünkü Avrupa'da sahte pasaportlar bulabiliyorlar. Bu radikalleşmiş kişilerin kendi ülkelerinde tutulmalarını istiyoruz. Böylece Türkiye de kendi sorunlarına odaklanabilir" diyor. Haberin devamını okumak için tıklayın.

'IŞİD Paskalya katliamı planlıyordu'

Telif hakkı AFP

Times gazetesindeyse Belçika'daki IŞİD hücresinin asıl hedefinin Paskalya bayramı sırasında bir dizi saldırı gerçekleştirmek olduğu, ancak son haftalarda düzenlenen baskınlar nedeniyle planların değiştirildiği aktarlılıyor.

Haberde, "IŞİD hücresinin lideri Cezayir asıllı Mohamed Belkaid, baskın sırasında çıkan çatışmada öldürülmüştü. "Belkaid, elindeki kalaşnikofla ateş açarken polis keskin nişancısı tarafından vurularak öldürülmüştü. Baskının sonunda hücre evine girildiğinde Belkaid'in bedeninin IŞİD bayrağına sarıldığı görülmüştü" deniyor. Haberin devamını okumak için tıklayın.

'Suriye barış görüşmeleri Rusya'nın Esad kararına bağlı'

Telif hakkı Reuters

Guardian gazetesindeyse ara verilen Suriye barış görüşmelerinin geleceğine dair bir analiz yer alıyor.

Yazıda, görüşmelerin artık siyasi geçiş sürecini ele almaya başlaması gerektiğini ifade etse de "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Beşar Esad'ı ikna edemezse görüşmelerin tıkanması ve çatışmaların yeniden başlaması olası" deniyor.

Yazı şöyle devam ediyor:

"BM Suriye Özel Temsilcisi Saffan de Mistura Cenevre'de ilerleme sağlandığı izlenimini verebilmek için 12 madde üzerinde uzlaşıldığını söyledi. Ancak bu 12 madde içinde Esad'ın siyasi geleceğina dair hiçbir şey yok.

"Suriye'de başarıya ulaşan Rus askeri operasyonunun ardından Amerikalılar arabuluculuk görevini Moskova'nın üstlenmesi fikrini kabullenmiş durumda.

"Suriye muhalefeti de Putin'den uluslararası toplumun çağrılarına kulak vererek Esad üzerinde baskı kurmasını bekliyor."

İlgili haberler