18 Nisan İngiltere basın özeti

Telif hakkı BBC World Service

Göçmen krizi, Suriye iç savaşı ve Rusya'ya uygulanan ekonomik yaptırımların siyasi sonuçları, İngiltere basınında yer alan konulardan.

Independent gazetesinde yer alan bir haberde, AB yetkililerinin göçmen krizine karşı aldıkları tedbirlerin daha fazla ölüme yol açacağını bildiği iddia ediliyor:

"Akdeniz'deki arama-kurtarma ekiplerinin geri çekilmesiyle göçmenlerin zorlu deniz yolculuğundan kaçınacağını düşünen AB yetkililer, aynı zamanda ölümlerin artacağını da biliyordu.

"Nisan 2015'te 1200 göçmenin ölümüyle sonuçlanan faciaları inceleyen araştırmacılar, yetkililerin ölüm sayısının artmasını beklediklerini ortaya koyuyor.

"Araştırmayı yürüten Londra Üniversitesi'nden Charles Heller, 'Durumu kasıtlı biçimde gözardı etmişler. Bu nedenle hem AB yetkilileri, hem de AB'nin sınır güvenliğinden sorumlu kurumu Frontex, kasıtsız cinayet suçunu işlemiş durumda' diyor"

'Merkel, Erdoğan'ı memnun etmek için komedyenleri susturuyor'

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) çıkması gerektiğini savunan Londra Belediye Başkanı Boris Johnson, Daily Telegraph gazetesi için kaleme aldığı makalede Türkiye ve Almanya arasındaki 'Cumhurbaşkanı'na hakaret' gerilimine değiniyor ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'i, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'kaprislerine boyun eğmekle' suçluyor:

"31 Mart'ta çok da fazla izlenmeyen bir televizyon programında bir Alman komedyen Erdoğan'a yönelik bir takım sözler sarfettiğinde Türkiye'nin verebileceği en iyi yanıtın itibarlı bir sessizlik olmasını beklerdiniz. Evet sözler çocukçaydı. Evet zevksiz sözlerdi. Ancak sonuç itibarıyla hepsi şakaydı. Türkiye liderinin tüm bunları görememiş olması biraz şok edici ve akıl alacak gibi de değil.

"İnanılmaz gözükse de söz konusu gazeteci şimdi 5 yıl hapis yatma riskiyle karşı karşıya. Ancak daha da inanılmaz ve mide bulandırıcı olan şey, Alman hükümetinin ve Angela Merkel'in soruşturmanın önünü açması oldu.

"Merkel bu izni vermek zorunda değildi. İnisiyatif tamamen elindeydi. Alman siyasiler, Merkel'e yargı yolunu açması durumunda ifade özgürlüğüne büyük bir darbe indireceği uyarılarını iletiyordu.

"Ancak Merkel, Türkiye'de ifade özgürlüğüne karşı kan dondurucu bir kampanya yürüten Erdoğan'ın taleplerine duyarsızca boyun eğdi.

'Yaptırımlar Rusya'yı Çin'le işbirliğine itiyor'

Financial Times gazetesinde yer alan bir haberdeyse, Batı'nın yaptırımları nedeniyle Rusya'nın Çin'le daha yakın bir finansal bağ kurma çabası içerisinde olduğu aktarılıyor.

"Pekin ziyareti sırasında Financial Times'a konuşan Rusya Maliye Bakanı Yardımcısı Alexei Moliseev, bu yıl içerisinde Çin ve Rusya'daki elektronik ödeme sistemlerini birbirine entegre etmeyi hedeflediklerini söyledi.

"Bu adım, son dönemde gündeme gelen işbirliği alanlarından sadece birisi. İki ülke finansal sistemlerini uyumlu hale getirmek için uğraşıyor.

"Moliseev, son dönemde Çin'le işbirliği için motivasayonlarının fazlasıyla arttığını ifade ederek 'Dış etkenler bizi ikili finansal ilişkiler oluşturmaya yöneltiyor' diyor.

"Rusya'nın Panda tahvili olarak da bilinen yuan cinsi tahvil ihracına çıkacağı söylentileri de finans çevrelerinde dolaşıyor."

'Palmira müzesinde felaket'

Times gazetesindeyse, IŞİD'in elinden kurtarılan antik kent Palmira'ya giden ilk yabancı uzmanların aktardıklarına yer veriliyor:

"Uzmanlar, Palmira müzesinin IŞİD tarafından tamamen harabeye çevrildiğini ve müzedeki sayısız değerli eserin tamamen yok edildiğini söylüyor.

"Polonyalı ekip, müzenin giriş katındaki 200'den fazla heykelin ve eserin tamamen parçalandığını aktardı.

"Pek çok heykelin restore edilebileceğini söyleyen uzmanlar 'Ama bir daha hiçbir zaman eskisi gibi gözükmeyecekler' diyor."