28 Nisan İngiltere basın özeti

Telif hakkı BBC World Service

İngiliz gazetelerin manşetlerinde bugün, dün olduğu gibi, Hillsborough Stadyumu'nda 1989 yılında 96 futbol taraftarının ezilerek ölmesiyle sonuçlanan felaketle ilgili davanın, polisin sorumluluğunun tescili ve Liverpool taraftarlarının aklanmasıyla sonuçlanmasıyla ilgili haberler var.

15 Nisan 1989'da Sheffield'daki Hillsborough Stadyumu'nda Liverpool ile Nottingham Forest takımları arasında oynanan Federasyon Kupası yarı final maçında yaşanan panik sırasında, 96 Liverpool taraftarı ezilerek ölmüş, 766 kişi de yaralanmıştı.

Aileler bu süreç içinde polisin, taraftarları sorumlu göstererek kendi sorumluluğunu örtmeye çalıştığını savunuyorlardı.

Hillsborough tartışması sürüyor

Yıllar süren dava, polisin sorumluluğunun tescili ve Liverpool taraftarlarının aklanmasıyla sonuçlanmıştı.

Dün, olayda sorumlu tutulan, Güney Yorkshire Polis Şefi David Crompton'ın görevi, davanın ardından aksıya alındı.

Times manşetinde, görevinin askıya alınmasına karşın Crompton'ın herhangi bir ceza almama ihtimalinin olduğunu ve bunun da mağdur yakınlarını öfkeye boğduğunu yazıyor.

Gelişmeyi manşetten duyuran başka bir gazete olan Guardian'ın bazı köşe yazarları da bu konuda yazmış.

Owen Jones, yazısında bu tür adaletsizliklerin günümüzde de olduğunu ve bu olayla hesaplaşmanın sadece geçmişle yüzleşmekle ilgili bir şey olmaması gerektiğini, bugün de tüm yetkililerin hesap verebildiği mekanizmaların kurulması için mücadele etmek gerektiğini belirtiyor.

İşçi Partisi'nde, İsrail yorumu tartışma yaratan milletvekili krizi

İsrail'le ilgili açıklamaları ardından İşçi Partisi'ndeki üyeliği askıya alınan İngiliz milletvekiliyle ilgili haber ve analizler bugünkü gazetelerde önemli yer tutuyor.

Milletvekili Naz Şah, 2014'teki Facebook mesajında içinde İsrail'i ABD'nin sınırları içinde gösteren "İsrail Filistin sorununa çözüm: İsrail, ABD'ye taşınsın" yazılı bir harita paylaşmış, altına da "Sorun çözüldü" demişti.

Şah, yoğun eleştiri aldığı belirtilen Facebook mesajları nedeniyle özür diledi ancak parti yönetimi, hakkında başlatılan soruşturma tamamlanıncaya kadar Şah'ın parti üyeliğinin askıya alınmasına karar verdi.

Guardian, Şah'ın yazdıklarının parti lideri Jeremy Corbyn üzerinde büyük baskıya neden olduğunu yazıyor.

Gazete, David Cameron'ın Corbyn'i 'anti-semit konuşmalar yapan birini partide tutmakla eleştirdiğini' söylediğini belirtiyor.

Times, Shah'ın İşçi Partisi'nin kan kaybettiği 2015 seçimlerinde, Bradford West'te, rakibi, Respect grubunun solcu adayı George Galloway'a karşı zafer kazanması nedeniyle meclise ilk geldiğinde bir kahraman olarak görüldüğünü yazıyor.

Times, bununla birlikte Shah'ın daha önce, 15 yaşında zorla evlendirildiği açıklaması gibi bazı açıklamalarının yalan olduğunun iddia edildiğini, bu son olayla iyice zor bir konumda kaldığını yazıyor. Daily Telegraph haberinde, 'Corbyn anti-semitizm karmaşasıyla karşı karşıya' diye yazıyor.

Gazetenin yazarlarından Juliet Samuel ise bu olaydan bağımsız olarak genel anlamda, İngiltere'de Corbyn'in temsil ettiği solun Yahudilere kulak tıkadığını yazıyor.

Gorbaçov: Nerede yanlış yapıldı?

Daily Telegraph gazetesi bugün Rusya'yla ilgili yazıların yer aldığı, 'Manşetlerin Ötesindeki Rusya' adlı bir özel ek yayımladı.

Rus Rossiykaya Gazeta gazetesinin hazırladığı ekin manşetinde SSCB (Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği) eski liderlerinden Mihail Gorbaçov'un bir yazısı var.

Gorbaçov yazıda kendisi dahil bazı siyasetçilerin Soğuk Savaş dönemini bitirdiğini, Doğu ile Batı arasında iyi bir ilişki kurulması hedeflerininse bugün hayata geçmediğini belirtiyor ve "Neden" sorusuna yanıt arıyor.

Gorbaçov yazının basında özetle şu görüşleri aktarıyor:

"Küreselleşmiş dünya 21. Yüzyıl'da, nereye gidiyor? Bugün insanlar bu soruyu git gide artan bir kaygıyla soruyor. Ben, onlardan biriyim. 1974-1992 yılları arasında Almanya'da dışişleri bakanlığı ve başbakan yardımcılığı yapan arkadaşım Hans-Dietrich Genscher ile sık sık şu soruyu soruyoruz: Yanlış giden neydi?

"Ortak çabaları Soğuk Savaş'ın sonlandırılmasına katkı yapan bir siyasetçiler kuşağı olarak bizim kuşağımız, görevini yerine getirdi. Ancak sonrasında, bugünün dünyası neden huzursuz, adaletsiz ve askerileşmiş durumda?

"Küresel çatışmanın sonlanması ve başta bilgiyle olmak üzere yeni teknolojilerin yarattığı eşi benzeri görülmemiş imkânların dünyaya yeni bir nefes vermesi, her bireyin hayatını iyileştirmesi gerekiyor gibi görünmüştü. Ancak gerçek farklı sonuç verdi. Bunun ise kolay bir açıklaması yok."

Gorbaçov bu konuda asıl olarak Batı'daki bazı siyasetçileri suçluyor:

"Soğuk Savaş'ta Batı'nın zaferini ilan edenler, yeni ve adil bir güvenlik sistemi kurmayı reddedenler, günümüz dünyasının durumunun sorumluluğunun büyük bölümünü taşımaktadır."

Eski SSCB lideri "Ancak sorun sadece bu değil" diyor ve ekliyor:

"Yeni, küreselleşmiş dünyanın dünya hâlâ anlaşılmadı ve yorumlanmadı. Yeni yönetim kuralları ve yeni bir ahlâk gerekiyor. Ancak görünen o ki, dünya liderleri bunu kavrayamıyor. Günümüzün 'küresel dertlerinin' ana nedeninin burada yattığını düşünüyorum."

'İnsanların hem uluslararası alandaki gelişmeler hem de kendi hayatlarıyla ilgili kaygı duyduğunu, en gelişmiş ülkelerde dahi insanların yaşamlarından memnuniyetsiz olduklarını ifade ettiklerini' yazıyor Gorbaçov.

Gorbaçov liderler gibi finansal yapıları da eleştiriyor:

"Bununla birlikte sorumsuz mali yapılar, küreselleşmeye iyi uyum sağladı ve bundan faydalandı. Bu yapılar sabun köpüklerine hava üfledi ve havadan milyarlarca dolar kazandı. Bu milyarlar, onları vergiden saklayan dar bir çevrede yer buldu. Daha yeni bunun örneklerini gördük. Ve bu, buzdağının sadece görünen kısmıydı."

Gorbaçov küreselleşmiş dünyada şu grupların kendilerini çok rahat hissettiklerini belirtiyor: "Organize suç yapıları, uyuşturucu satıcıları, silah tacirleri, büyük göçmen akışlarından faydalanan gruplar, siber suçlular ve en önemlisi de teröristler."

Dünya siyasetinin bu sorunlara çözüm bulamadığını belirten Gorbaçov, dünyanın gündeminde olması gereken sorunlarla ilgili şunları yazıyor:

"Bu arada yeni bir silah yarışı raundu başladı, ekolojik kriz kötüye gidiyor, zengin ve fakir ülkeler arasındaki ara da, ülkelerin içinde zenginler ve fakirler arasındaki ara da açılıyor. Bunlar dünyanın gündeminin tepesinde olması gereken sorumlar. Ancak çözülmüyorlar."

Gorbaçov, bunları çözebilecek BM ve G 20 gibi yapılarınsa hep geç kaldığını, geriden geldiğini yazıyor ve "Hem uluslararası hem ulusal çapta bir liderlik kriziyle karşı karşıyayız" diyor.

Son dönemdeki olumlu gelişmelerle ilgili olarak Suriye'de diyalogun başlamasını örnek gösteriyor Gorbaçov ve bunun şimdiden Rusya ve Batı arasındaki gerilimi azaltmaya yardımcı olduğunu belirtiyor.

Gorbaçov'a göre Ukrayna krizi de diyalogla çözülmesi. Eski lider, ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e bir araya gelip bu konuyu tartışma çağrısı yapıyor.

Gorbaçov yazısında sorunların çözümü için bunların küresel bağlamda ele alınmasının şart olduğunu savunuyor.

Ona göre günümüz siyasetinin ihtiyaç duyduğu şeylerden bir diğeri ise 'yeni bir siyasi ahlâkın oluşması'.

Gorbaçov yazısının son bölümünde Batı ile Rusya arasındaki gerilimde diyalog ve güven için şu anda asıl olarak Batı'nın adım atması gerektiğini savunuyor:

"Küresel krizin üstesinden gelinmesinde Rusya'nın pozitif ve önemli bir role sahip olabileceği ve olması gerektiğine dair ikna olmuş durumdayım. Şimdi, Batı'nın Rusya'yı izole etme girişimlerinden vazgeçmesi zamanı. Bu, hiçbir zaman sonuç üretmedi. Kişisel yaptırımlar da hiçbir zaman meyve vermedi. Öncelikle bunların kaldırılması gerekiyor. Aksi takdirde diyalog olmaz, güveni inşa etmek için şans olmaz.

"Hiç kimse Rusya'nın, karşılaştığı ekonomik zorluklardan sonra dünyada ikincil bir rolü kabul edeceğini beklememeli."