2 Mayıs İngiltere basın özeti

Telif hakkı BBC World Service

İngiliz gazetelerinin bugün manşetlerinde değindikleri konuların başında, ana muhalefetteki İşçi Partisi'nde bir süredir devam eden "Yahudi düşmanlığı" tartışması geliyor.

Tartışmalar nedeniyle milletvekillerinden Naz Şah'ın ardından, eski Londra Belediye Başkanı Ken Livingstone'ın parti üyeliği de askıya alınmıştı.

Naz Şah'ın 2014'te sosyal medyada "İsrail-Filistin Sorunu'na çözüm: İsrail, ABD'ye taşınsın" yazılı bir harita paylaşıp altına da "Sorun çözüldü" yazdığı ortaya çıkmış; Ken Livingstone de "Hitler, çıldırıp sonunda 6 milyon Yahudiyi öldürmeden önce Siyonismi destekliyordu" demişti.

Times, partinin lideri Jeremy Corbyn'ne tartışmayı iyi idare edemediği gerekçesiyle tepki gösteren çok sayıda gölge kabine mensubunun birkaç hafta içinde istifa etme tehdidinde bulunduğunu duyuruyor.

Gazeteye göre Britanya'da Perşembe günü yapılacak yerel ve bölgesel seçimlerde alınabilecek ağır bir yenilgi de istifaları tetikleyebilir.

Yaklaşık bir buçuk ay önce kağıt baskıya son veren Independent gazetesinin sahiplerince çıkarılan i gazetesi ise Corbyn'e yakın isimlerden ve gölge kabinenin uluslararası kalkınmadan sorumlu üyesi Diane Abbott'ın sözlerini çekmiş manşetine.

Diane Abbott, "İşçi Partisi'nde yeni bir genel başkanlık yarışı yaşanabilir" diyor. Abbott'a göre ise Corby'nin rakiplerinin böylesi bir seçimi kaybetmeleri kesin.

Guardian gazetesinin ilk sayfasındaki haberin başlığı ise "McCluskey, hain İşçi Partisi milletvekillerine saldırdı".

Haberde, Corbyn'nin yakın müttefiklerinden olan Len McCluskey'nin, bazı milletvekillerini, İşçi Partisi liderini zayıflatmak için "haince taktiklere başvurmakla" suçladığı belirtiliyor.

Len McCluskey ayrıca, İngiltere'nin en büyük sendikası Unite'ın başkanı. Suçladığı isimler arasında ise partinin eski genel başkanlarından Gordon Brown'un eski yardımcısı Ian Austin de var.

Guardian, yapılan son kamuoyu yoklamalarının, İşçi Partisi'nin Perşembe günü yapılacak yerel seçimlerde son 35 yılın en kötü sonucunu alabileceğini gösterdiğini de ekliyor.

Daily Telegraph gazetesinin ilk sayfasındaki haberin başlığı ise "Corbyn, Hamas'la görüşmeleri savunuyor".

Haberde, Corbyn'nin dün akşam Hamas ve Hizbullah gibi 'terör örgütleriyle' teması sürdüreceğini açıkladığı belirtiliyor.

Hamas ve Hizbullah'ın AB ve ABD tarafından 'terör örgütleri' olarak görüldüğünü, Corbyn'nin ise daha önce örgütün yetkililerini "dostlar" olarak nitelendirdiğini hatırlatmış gazete.

Daily Telegraph'ın bir de iddiası var. Gazeteye göre eğer İşçi Partisi milletvekilleri, Corbyn'e karşı bir darbe gerçekleştirirse ve gerekirse, Corbyn'le anlaşan gölge kabinenin ekonomiden sorumlum üyesi John Mc Donnell "organize" bir şekilde partinin liderliğini devralacak.

FT: Türkiye zorlu engellerle karşı karşıya

Financial Times gazetesi ise dünya haberleri sayfasındaki haberinde, Türkiye'nin Avrupa Birliği ile yürüttüğü vize muafiyeti görüşmelerinde zorlu engellerle karşı karşıya olduğunu yazıyor.

Gazetenin Brüksel ve Ankara'daki muhabirleri Alex Barker ile Mehul Srivastava'nın imzasını taşıyan haberde, Ankara'dan önümüzdeki haftalarda, zorlu bazı siyasi reformları yerine getirmesinin isteneceği belirtiliyor.

Financial Times'a göre, AB'nin Türkiye vatandaşlarına Schengen bölgesinde vize muafiyeti getirilmesi için talep edeceği koşullar arasında "terörle mücadele kanununun ve parti finansmanına yönelik düzenlemelerin gözden geçirilmesi" de var.

Financial Times: Türkiye, AB'yle vize muafiyeti görüşmelerinde zorlu engellerle karşı karşıya

Gaziantep'teki saldırı İngiliz basınında

Guardian, Gaziantep'te dün düzenlenen ve iki polisin hayatını kaybettiği saldırıya sayfalarında kısaca yer vermiş.

Bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 23 kişi de yaralanmıştı.

Türk medyasındaki bazı haberleri aktaran Guardian; polisin saldırganlardan birinin İsmail Güneş olduğunu tespit ettiklerini, Güneş'in babası Süleyman Güneş'in gözaltına alındığını bildiriyor.

İsmail Güneş'in Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü üyesi olduğundan şüphelenildiğini; geçen hafta AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'in daha geçen hafta Gaziantep'i ziyaret ettiğini de eklemiş Guardian.

'IŞİD, casuslukla suçlanan 4 gencin başlarını kesti'

Daily Telegraph gazetesinin iç sayfalarında ise muhaliflerin oluşturduğu Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin dün yaptığı bir açıklama var.

Gözlemevi, IŞİD'in, Suriye'dekli kalesi Rakka'da 4 genci başlarını keserek idam ettiğini duyurmuştu.

Daily Telegaph, başları kesilenlerin "Batı için casusluk yapmakla" suçlandıklarını aktarıyor.

Haberde ayrıca koalisyon güçlerinin, IŞİD'in Suriye'nin Halep vilayetine bağlı Dabık kasabasındaki patlayıcı deposunu vurdukları, en az 2 militanın öldüğünün sanıldığı belirtiliyor.

Daily Telegraph'ın haberindeki bir diğer bilgi de, deponun Ankara'dan alınan istihbarat sonrası vurulduğu.

İlgili haberler