26 Mayıs İngiltere basın özeti

Telif hakkı BBC World Service

Haziran ayında gerçekleşecek olan AB referandumu İngiltere basınının bir numaralı gündemi olmaya devam ediyor. Referandum dışında ABD'deki başkanlık yarışı ve Taliban'ın yeni lideri gazetelerde geniş yer bulan haberler arasında.

Financial Times gazetesinde Dünya Ticaret Örgütü'nün (WTO) İngiltere'nin AB'den ayrılması durumunda yaşanabileceklere dair yaptığı açıklamalar manşette.

'İngiltere AB'den çıkarsa zorlu ticaret anlaşmalarını görüşmek zorunda kalacak' denen haberde, AB'nin sağladığı serbest ticaret bölgesinin referandumdan 'Çıkalım' kararının çıkmasıyla ortadan kalkabileceği ifade ediliyor:

"WTO, serbest ticaretin son bulup gümrük vergilerinin geri dönmesi durumunda İngiltere'nin yıllık 9 milyar sterlin zarar edebileceğini ifade ediyor.

"WTO Başkanı Azevedo tehlikenin küçümsenmemesi gerektiğini söyleyerek, 'AB'den çıkılırsa İngiltere'nin neredeyse tüm dış ticareti yeniden müzakere edilecek' uyarısını yapıyor."

'Trump iş anlaşmasıyla vergi kaçırmış olabilir'

Daily Telegraph'ta yer alan bir özel haberdeyse, ABD Başkan adaylarından işadamı Donald Trump'ın onay verdiği iş anlaşmasının ABD'den milyonlarca dolar vergi kaçırılmasının önünü açtığını yazıyor.

Anlaşmanın hayata geçmemesine karşın, Trump'ın 50 milyon dolara kadar varan bir tutarın vergiden kaçırılmış olabileceği iddia ediliyor:

"Bağımsız denetçiler, altında Donald Trump'ın imzası olan belgelerin yasadışı bir iş sözleşmesine işaret ediyor olabileceğini söylüyorlar."

Taliban'ın yeni lideri Molla Haybatullah Akundzade

Times gazetesinde ise Taliban'ın yeni lideri Molla Haybatullah Akundzade'nin profili yer alıyor:

"Radikal söylemleriyle tanınan 50'li yaşlarındaki bir din adamı olan Molla Haybatullah Akundzade Taliban'ın yeni lideri oldu.

"Akundzade'nin liderliğe seçilmesi Taliban içerisinde çatışan farklı kollar arasında bir uzlaşının sinyali olabilir.

"Molla Ömer'in geçen yıl ölmesinden bu yana Taliban'da karışıklık bitmek bilmedi.

"Yeni lider Molla Haybatullah Akundzade, örgütün çizgisinde herhangi bir değişikliğe işaret etmiyor.

"Ramazan ayında ateşkes ilan edilmesi planları tamamen rafa kalkmış durumda.

"Taliban konusunda uzman olan gazeteci Müştak Yusufzay, Molla Akundzade'yi "Fazlasıyla katı ve barış görüşmelerine karşı çıkan bir isim" sözleriyle tanımlıyor.

"Her ne kadar askeri deneyimi olmasa da Molla Akundzade,Taliban içerisinde saygı gören bir kişi ve örgütün askeri kanadındaki komutanların önemli bölümü de eski öğrencileri."