27 Mayıs İngiltere basın özeti

Telif hakkı BBC World Service

İngiltere gazetelerinde ana gündem AB referandumu. Referanduma bier aydan kısa süre kala gazetelerin manşetlerinde AB'yle ilgili haberler yer alıyor.

Times gazetesi Avrupa Komisyonu'nun hazırladığı 'AB ordusu' planlarının İngiltere'deki referandum nedeniyle gizli tutulduğu ifade ediliyor:

"Bir Avrupa ordusunun kurulması yönünde hazırlanan planlar gelecek ay yapılacak referandum öncesinde İngiliz seçmenlerden gizlendi.

"Avrupa Birliği Dışişleri Konseyi tarafından hazırlanan plan kapsamında Avrupa düzeyinde askeri bir yapının oluşturulmasını öngörüyor. Başta Almanya olmak üzere AB üyesi ülkeler planı destekliyor ve planı gelecekte kurulabilecek bir AB ordusunun ilk adımı olarak görüyor.

"Benzer bir plan 2011 yılında İngiltere tarafından veto edilmişti. Ancak bu kez 9 AB üyesi ülkenin bir araya gelerek plana karşı çıkanların etkisini azaltmayı hedeflediği belirtiliyor.

"Planın basına sızmasının önlenmesi için İngiltere'deki referandum öncesi ulusal parlamentolara gönderilmemesi kararının alındığı anlaşılıyor."

'Net göç rekor kırdı'

Independent gazetesindeyse, İngiltere'ye gelen net göçün geçen yıl 330 bine ulaşarak rekor kırdığı aktarılıyor ve bu göçün büyük kısmının AB üyesi ülkelerden geldiği ifade ediliyor:

"AB'den çıkılmasından yana olanlar, açıklanan son göç istatistiğinin neden referandumda 'Çıkalım' yönünde oy kullanılması gerektiğinin en güzel örneği olduğunu söylüyor.

"Eski Londra Belediye Başkanı Boris Johnson, AB'de kalınması durumunda İngiltere'nin göçü kontrol altına alma hedefine veda etmesi gerektiğini söyledi.

"AB karşıtı UKIP lideri Nigel Farage ise göçün boyutunun kontrolden çıkmış vaziyette olduğunu savunuyor.

"AB'de kalınması taraftarları ise İngiltere'ye gelen AB vatandaşlarının ülkede kritik sektörlerde görev yaptığını ve AB'den çıkılması halinde büyük bir istihdam açığının oluşacağını savunuyor.

'Terör zanlılarının bilgileri yanlışlıkla silindi'

Daily Telegraph gazetesindeyse terörle mücadele ve güvenlik alanında bir haber dikkat çekiyor. Gazetenin manşetinden aktarılan habere göre İngiltere'deki istihbarat yetkilileri yaşanan bir hata sonucu '800 terör zanlısının kişisel bilgisini sistemlerden sildi':

"800 terör zanlısı için oluşturulan parmak izi ve DNA veritabanı, yaşanan bir hata nedeniyle yanlışlıkla silindi.

"Verilerin depolanması için düzenlenmesi gereken belgelerin zamanında hazırlanmaması sonucu tüm bilgilerin silindiği ifade ediliyor.

"Yaşanan hata, terör tehdidinin yüksek olduğu bir dönemde İngiltere'nin önemli bir istihbarat kaynağından yoksun hale geldiği anlamına geliyor.

"Milletvekilleri, yaşanan hatanın kabul edilemez olduğunu belirterek, emniyet ve istihbarat birimlerinin acilen bir soruşturma başlatması gerektiğini söylüyor."