31 Mayıs İngiltere basın özeti

Telif hakkı BBC World Service

İngiliz Times gazetesi, ABD'nin son dönemde Suriye'nin kuzeyinde Kürtlerle kurduğu fiili ittifakın Türkiye'yi çileden çıkardığını yazıyor.

Gazete Türkiye'nin Suriye'de izlediği politikayı "başına buyruk" olarak nitelendirdi, bu siyasetin "IŞİD'le mücadele önünde giderek daha büyük bir engel oluşturduğu" yorumunda bulunuyor.

Times'ın bu yorumu, gazetenin bugünkü başyazısında yer almış.

Esasında başyazısının konusu, Irak ordusunun Felluce kentini IŞİD'den geri almak için başlattığı büyük operasyon.

Times'a göre Felluce'de çatışmalar "kanlı" olacak.

"Ancak bu operasyon, Musul'un kurtuluşu yolunda gerekli bir adım" diyor gazete.

Times, Musul'un Irak'ın en büyük ikinci kenti olduğunu hatırlatıyor; Felluce'nin IŞİD'den alınması halinde, bunun Musul için verilecek mücadelenin ve IŞİD'in Irak'tan tasfiyesinin habercisi olacağını vurguluyor.

'Türkiye'nin politikası başına buyruk'

Times'taki başyazı şu satırlarla noktalanıyor:

"IŞİD'e yönelik herhangi bir nihai saldırının başarısı büyük oranda kuzeyde Kürtlerin yapacaklarına bağlı. Kürtler şu ana dek örgüte karşı açık ara en etkili savaşçılar olduklarını kanıtladılar, Musul çevresindeki bazı köyleri de geri aldılar.

"Amerikalılar, Kürt savaşçıların yetenekli ve disiplinli olduklarını keşfetti. Suriye'nin kuzeyindeki Kürtlerle fiilen ittifak kurdu. Bu da Türkiye'yi çileden çıkardı.

Image copyrightAP"Türkiye, Suriye Kürtlerini, YPG'yi, ayrılıkçı PKK'lıların terörist müttefikleri olarak nitelendiriyor. Ancak Türkiye'nin başına buyruk politikası giderek IŞİD'le mücadele önünde daha büyük bir engel oluşturuyor. Şimdilik odaklanılması gereken ise Felluce'de zafer kazanmak olmalı."

Musul'da IŞİD yönetimi altında hayat

İki aydır sadece internet üzerinden yayımlanan Independent'ın sahiplerince çıkarılan i gazetesinin tecrübeli Orta Doğu muhabiri Patrick Cockburn ise son haberini, Kuzey Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin başkenti Erbil'den göndermiş.

Patrick Cockburn hafta boyunca sürdüreceği yazı dizisinde IŞİD'le savaşı ele alacak.

Cockburn, geçen yıla kadar halen IŞİD'in elindeki Musul kentinde yaşayan ve adının Salem olarak yazılmasını isteyen 29 yaşındaki eski bir İngilizce öğretmeninin sözlerini aktarmış haberinde.

Örgütün kendi müfredatını okutma kararı alması üzerine Musul'dan ayrılma kararı almış Salem. "Sakal traşım beğenmedikleri için 6 kırbaç yedim. Şanslıydım. Bir arkadaşım aynı şekilde traş olmasına karşın 20 kırbaç yedi" diyor.

IŞİD yaklaşık iki yıl önce Musul'u ele geçirmiş, örgütün lideri Ebu Bekir El Bağdadi de bu gelişme sonrası halifeliğini ilan etmişti. Patrick Cockburn; Musul'un kaybının IŞİD açısından büyük bir psikolojik darbe olacağı görüşünde.

Cockburn'e konuşan Musullu görgü tanıklarının hepsi, insan kaçakçılarına para ödeyerek Musul'dan kaçmış.

Bu kişilerden, adının Ahmed Ali olarak yazılmasını isteyen bir Musullu şunları söylemiş:

"IŞİD, insanların çoğunun Musul'dan ayrılmalarını engelliyor. Bunu da kimlik kartlarına el koyarak yapıyor. Zira bu kişiler Kürt güçlerinin kontrolündeki bölgelere gittiklerinde kimlik bilgilerini kanıtlayacak hiçbir evraka sahip olmuyorlar. Kürtler de onların IŞİD ajanı olmalarından şüpheleniyor."

Musul'da yaşam koşulları ne kadar zor olursa olsun, IŞİD'den nefret eden Salem bile örgütün yolların tamirinde ve temizliğinde Bağdat yönetiminden daha başarılı olduğunu söylüyor.

Patrick Cockburn, IŞİD'in, 10 yıl boyunca devrik Irak lideri Saddm Hüseyin'in Cumhuriyet Muhafızları'nda görev yapmış Ali Abdullah adlı bir kişiyi, yaşları 12 ile 17 arasında değişen 24 kişiyi intihar eylemcisi olarak yetiştirdiğini de yazmış.

3 ay boyunca sadece 3 kez yıkandıklarını vurgulayan bu gençlerden biri, "fare gibi koktuklarını" söylemiş.

Cockburn ise haberini şöyle noktalamış:

"IŞİD, savaştıklarına kıyasla çok daha az silah sahip olabilir. Ancak bu gibi fanatikleri toplayıp eğitmeye devam ederse, uzun süre insanları öldürmeyi sürdürebilir."

İngiliz basınında Erdoğan'ın doğum kontrolü yorumu

Guardian gazetesi ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün "Müslüman ailelerin doğum kontrolü yapmaması gerektiği" yönündeki sözlerini kısaca sayfalarına taşımış.

Gazetenin iç sayfalarındaki kısa haberin başlığı, "Türkiye Cumhurbaşkanı, 'Aile planlaması Müslümanlara göre değil' diyor".

Haberde, Erdoğan'ın bu sözlerinin kadın aktivistleri öfkelendirdiği belirtiliyor.

Fransız haber ajansı AFP'den alınan haberde, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'ndan yapılan şu açıklamaya yer verilmiş:

"Erdoğan, sen bizim doğum kontrolü hakkımızı gasp edemezsin. Tıpkı, Orta Çağ'dan kalma açıklamalarınla bizim diğer bazı haklarımızı da gasp edemeyeceğin gibi."

Guardian'daki haberde, Erdoğan'ın geçmişte de seks ve aile planlamasına yönelik bazı sözleriyle feministleri kızdırdığı hatırlatılmış.

İnternet sitesi Independent'taki haberde ise Erdoğan'ın daha önce kadınlardan "en az 3 çocuk sahibi olmalarını istediği" ve "kadınların erkeklerle eşit olmadığını" söylediği kaydedilmiş.

4 çocuk babası Erdoğan'ın 2014'te yaptığı bir konuşmada doğum kontrolünü, "ülkeye ihanet" olarak nitelendirdiği de hatırlatılmış haberde.

İlgili haberler