5 Temmuz İngiltere basın özeti

Telif hakkı BBC World Service

İngiltere gazetelerinde bugün, göç ve İngiltere siyasetine dair haberler öne çıkıyor.

The Times gazetesinde yer alan bir haberde, Avrupa'ya geçmeye çalışan Afrikalı göçmenlerin insan kaçakçılarına talep ettikleri ücretleri ödeyememeleri durumunda organ mafyasına satıldıkları yazıyor.

Gazeteye konuşan eski insan kaçakçısı Eritreli Nouredin Atta, göçmenlerin organlarının alınması için 15 bin dolara Mısırlılara satıldığını söyledi.

İtalyan polisi tarafından 2014'te tutuklanan Atta, Mısırlıların organları termal keselerde taşıdığını ifade etti.

Gazetenin haberine göre Atta'nın verdiği bilgilerle İtalyan polisi 23 kişiyi daha tutukladı ve Roma'da insan kaçakçılığı ofisi olarak kullanılan bir parfüm dükkânındaki 526 bin euroya el koydu.

Haberde Atta'nın, 2013 yılında Lampedusa açıklarında 360 göçmenin boğulmasından sonra polisle işbirliğine gittiği yazıyor.

Soruşturmayı yürüten yetkililere konuşan Atta, "Bana ödeme yapamayanların Mısırlılara verildiği söylendi. Mısırlılar da onları öldürüp organlarını alıyor ve Mısır'da 15 bin dolara satıyor. Mısırlılar organları almak için donanımlı geliyor ve organları yalıtımlı torbalarda taşıyor" dedi.

Times'ın Uluslararası Göç Örgütü'nün verilerine dayandırdığı habere göre Libya'dan kaçanlar insan kaçakçılarına güneydeki Qatrun, Sabha ve Kufra gibi kentlerden çölü geçebilmek için 750 sterline yakın ücret ödüyor.

Batı kıyılarına geçmek ve oradan da botlarla Akdeniz'i aşmak isteyenler 800 sterlin ek ödeme yapıyor.

'AB'de kalalım' diyenlerin gazetesi

Financial Times gazetesinin haberine göre Archant adlı bölgesel yayınevi, İngiltere'deki AB referandumunda Birlik'te kalmaktan yana oy kullananlar için 'The New European' adlı bir gazete çıkarıyor.

Cuma günün ilk baskısı raflarda yerini alacak olan gazetenin fiyatı 2 sterlin olacak.

Gazete, 23 Haziran'daki referandumda AB'de Kalalım oyu verenlerin en çok olduğu Londra, Manchester ve Liverpool'da dağıtılacak.

Yayınevi ilk dört haftalık tiraja göre yayının devam edip etmeyeceklerine karar vereceklerini söylüyor.

Referandum sürecine denk gelen son 10 günde gazete satışları normalin üstünde seyretse de Financial Times, yeni gazetenin basın sektörünün tarihinin en zorlu döneminde yayına başladığını belirtiyor.

Analistler de bu yıl içinde gazete baskılarında yüzde 20 düşüş bekliyor.

İngiltere'de AB'den ayrılma kampanyasının önde gelen destekçilerinden UKİP partisinin lideri Nigel Farage'ın istifası İngiltere gazetelerinin öne çıkan gündem maddelerinden.

'Farage geri döner'

Guardian gazetesi baş sayfasından verdiği yorum makalesinde "Nigel yine aynı şeyi yapıyor… şüphesiz geri gelecek" deniyor.

Gazete Farage'ın daha önce iki defa görevini bıraktığını ve yeniden geldiğini hatırlatıyor ve bunun da bir ara olabileceğini söylüyor.

Yazar Marina Hyde'a göre Farage 2020 genel seçimlerinde yeniden parti liderliğine dönebilir.

'Makarna zayıflatıyor'

Times gazetesinde yer alan bir haberde, İtalyan bilim insanlarının son araştırmasında "makarnanın zayıflamaya yardımcı olduğu" sonucuna vardıkları yazıyor.

Haberde, "Ülke genelinde 23 binden fazla kişinin beslenmesini inceleyen iki araştırma, daha çok makarna yiyenlerin kilolarının daha düşük olduğunu ve bel bölgelerinin daha ince olduğunu ortaya koydu" deniyor.

"Bağımsız uzmanlar, bulgular için karbonhidratın 'şeytanlaştırılması' için bir neden olmadığının kanıtı, diyor."

Köpek güzellik yarışmasına gözaltı

Times gazetesindeki bir diğer haberde, Suudi Arabistan'da köpek güzellik yarışması düzenlemeye çalışan iki kişinin gözaltına alındığı yazıyor.

İki Suudi, 'En Güzel Köpek' yarışması ilanını sosyal medyada paylaşıp ilk üçe giren köpeklere büyük ödüller verileceğini duyurdu.

Güzellik yarışması Ramazan Bayramı günü Cidde'de düzenlenecekti. Fakat Sabq gazetesinin haberine göre 'köpek gösterisi' yapmakla suçlanan iki kişi gözaltına alındı.

Belediye, Twitter hesabından paylaştığı mesajda "Cidde Belediyesi, böyle bir etkinliğin düzenlenmesine izin vermeyecek. Organizatörlere karşı yasal prosedür başlatılacak ve ceza verilecek" dedi.

Times'ın haberine göre Suudi Arabistan daha önce en güzel tavuk, keçi, deve ve en güzel şahin yarışmaları düzenledi.

Üç yıl önce düzenlenen bir etkinlikte de bir av kuşu yaklaşık 2 bin dolara satıldı.

Fakat Times, Suudi Arabistan'da "İslam geleneklerinden dolayı köpeklerin 'pis hayvanlar' olarak görüldüğünü" ve köpeklerle temas edilmemesi için uyarılar yapıldığını yazıyor:

"Suudi Krallığı 2008'de kedi ve köpeklerin evcil hayvan olarak satışını veya yürüyüşe çıkarılmasını, cinsiyetler arası flörtü teşvik ettiği için yasakladı."

"O dönem Suudi Ahlak Komisyonu (Fazileti Yüceltme ve Günahı Önleme Komisyonu) yasağın 'erkeklerin kedi ve köpekleri kadınlara asılmak için kullandıkları ve ailelere musallat oldukları' gerekçesiyle getirildiğini söyledi."

"Bu ay, Mekke'de 50 erkek dini talimlere ters görülen 'tuhaf' saç kesimlerinden veya yırtık kot pantolonlarından veya spor salonu şortlarından dolayı alışveriş merkezlerinde gözaltına alındı."

İlgili Konular

İlgili haberler