Diyarbakır'da Yerel Seçim Havasızlığı

Yaklaşık üç ay uzak kaldığım Diyarbakır'a Yerel Seçimler öncesinde yeniden merhaba dedim.

Stran'ını* okurken yarım bırakmak zorunda kalan bir dengbêj* hissiyatındayım. "Bu kez bu stran tamamlanacak ama" diyerek bırakıyorum kendimi şehre...

Billboardlar, parti bayrakları ve seçim otobüsleri dışında yerel seçim havasını hissetmek pek mümkün değil.

17 Aralık operasyonu ve devamında gelen paralel yapı tartışmaları seçimlerin önüne geçmiş durumda.

BDP ve AK Parti baş aktörler olarak görünüyor. CHP, MHP ve diğer partiler Diyarbakır'da yok gibi. Hüda-Par ise iddiasını sürdürüyor.

Diyarbakır'ın en önemli gündem maddesi Hevsel Bahçeleri'nin imara açılması. Diyarbakırlılar Hevsel'deki ağaç katliamına karşı çıkmak için nöbet çadırları kurdu. Gençler direnişi sürdürüyor.

Hevsel Bahçeleri'ne karşı oluşan bu direniş ve hassasiyet akla; Neden Kırklar Dağı imar'a açıldığında böyle bir tepki oluşmadı sorusunu getiriyor.

Kırklar Dağı Diyarbakır'ın en önemli dokularından biri. BDP'li belediye Kırklar Dağı'nı imara açtı ve dev beton binalar yükselmeye başladı. Diyarbakır'da bu konuya ilişkin yüksek bir ses çıkmadı.

Direnişteki gençler ve sokaktaki yurttaşlarla bu konuyu konuştum. Kimi, "Kırklar Dağı için imar izni veren BDP'li belediyelerdi" o yüzden ses çıkarmadılar. Hevsel Bahçeleri için ise hükümet imar iznini verdi. Bu nedenle tepkiler farklı" dedi. Kimisi ise, "Doğaya karşı saygı ekolü Gezi ile birlikte başladı. Burdaki tepki Gezi direnişinin devamı. Bu direniş sadece Hevsel için değil, hem Kırklar Dağı, hem de Dicle Nehri çevresinde yapılan kum ocakları içindir."

Geçtiğimiz gün gençler BDP'nin oldkça etkili olduğu Fiskaya semtinde 'Kırklar Dağı'nı imara açan belediyeye de, Hevsel'i talan eden hükümete de hayır ' pankartı açtı. Bu da aslında Kırklar Dağı'na karşı bir hassasiyetin de oluştuğunun gösteriyor.

Hevsel bahçelerindeki ağaç katliamı durdurulacak mı? Gençlerin direnişi ne zamana kadar sürecek? Diyarbakır bütün bu sorunlardan sıyrılıp yerel seçim havasına girecek mi? Takibe devam...

*Stran: Kürtçe'de türkü. *Dengbêj: Kürtçe'de stran söyleyen, Kürt ozanı.