Karaelmas’ta seçimler havadan ve sudan yürüyor

Telif hakkı SINAN ONUS

Zonguldak, Batı Karadeniz'de solun kalelerinden biri olarak anılıyor.

Madencilikle anılan kentin en büyük sorunları arasında hava ve su kirliliği geliyor.

Zonguldak’ı CHP yönetiyor. AKP ve MHP’nin yerel yönetimdeki propagandasının ana temasını bu nedenle hava ve su kirliliği, su ücretlerinin pahalılığı oluşturuyor.

Bu kentte seçimler aslında yıllardan beri hava ve su üzerinden yürüyor.

2004 yılındaki kuraklık AKP’nin işine yaramış, su üzerinden yoğun siyaset yapan AKP, seçimleri kazanmıştı.

Ancak 2009’da belediyeyi devraldığı CHP'ye geri vermişti.

Telif hakkı SINAN ONUS

Merkezde, geçen dönem de yerel seçimlerden galip çıkan CHP adayının kazanacağına kesin gözüyle bakılıyor. MHP’nin oylarının az da olsa arttığı söyleniyor. Bu oylar için "AKP’nin emaneti" deniyor.

Bazıları ise Gülen cemaatinin şehirde güçlü olduğunu ve Gülen sempatizanlarının oylarının CHP ve MHP arasında bölüşüleceğini iddia ediyor.

'Çözüm süreci MHP oylarını artırdı'

Zonguldak her ne kadar "solun kalesi" olarak anılsa da, geçen seçimin ilçe ve köy sonuçları çok farklı bir portre çiziyor. Madencilerin ağırlıklı olarak yaşadığı sekiz ilçenin beşinde AKP, üçünde ise CHP seçimi kazanıyor.

Bu seçim görüntünün tersine döneceği belirtiliyor. CHP’lilerin diğer illere nazaran daha aktif çalıştıkları, ilçelere yoğunlaştıkları gözleniyor.

Telif hakkı SINAN ONUS

Çözüm sürecinin tepkiyle karşılandığı, hatta "Akil İnsanlar"ın protesto edildiği şehirde, süreçten dolayı köylerde ve ilçelerde az da olsa MHP’ye yönelimin artabileceği, kimi beldeleri MHP’nin kazanabileceği kaydediliyor.

Yerel bir kaynak, Zonguldak için iddialı bir yorum yapıyor. “Zonguldak hassasiyeti yoğun bir kenttir. Her şehirden insan yaşadığı için kozmopolittir. Buradaki sonuçlar, bir sonraki seçimlerde Türkiye’nin eğiliminin ne olacağını gösterir” diyor.

Belki bugün bu yorum çok iddialı görünüyor ama Türkiye’de seçim giderek yaklaşıyor. İddiayı test etmek için 5 yıl beklemek gerekmiyor.