Adana: Yüreğir-Seyhan arası kaç metre, kaç yıl?

Telif hakkı v

Adana'nın merkezi Seyhan'ı Yüreğir ilçesine bağlayan Taşköprü, iki ayrı dünya arasında da bir geçit gibi.

Kendisini "Murat" diye tanıtan seyyar satıcı, "Seyhan'ı Avrupa, Yüreğir'i Türkiye olarak düşünün" diyor.

Oturduğu Yüreğir'de mahallelerin "pislik içerisinde" olduğunu söylüyor.

Onun için partiler değil, hizmet önemli.

Yüreğir'in içindeki çarşıya girince, ne demek istediği hemen anlaşılıyor.

Aradaki mesafe birkaç yüz metre ve birkaç on yıl kadar.

Kamerayı gören bir kasap, "TOKİ'den mi geliyorsunuz?" diye atılıyor.

35 yıllık esnaf Orhan Koçaklı, Başbakan Tayyip Erdoğan'a ve AKP'ye tam destek veriyor.

"AK Parti'den başkasına vermiyoruz, AK Parti'ye güveniyoruz..." diyor ve nefes almaksızın devam ediyor: "AK Parti'ye çamur atılıyorsa da, adamlar gerçek manada çalışıyorlar. Onun için bu sene de onlara vereceğiz... Benim için Başbakan çok önemli, ondan sonra onun partisi önemli; onun getireceği adama biz güveniyoruz... Fakire veriyor, yetime veriyor, fukaraya veriyor, dula veriyor, efendim 65 yaşının üstündeki insanlara bedava bakıyor, çocuklara bakıyor... Onun için onu destekliyoruz ve bütün oylarımızı ona veriyoruz Allah'ın izniyle... Yani dünya lideridir ha!"

'Dünya çapında projeler'

İstanbul'daki havalimanı ve köprü projelerinin "dünya çapında" olduğunu belirten Koçaklı, AKP'li belediye yönetiminin Yüreğir için projeleri olup olmadığını sorduğumuzda şöyle dedi: "Projesi var, hazır. Belediye Başkanı (Mahmut Çelikcan) bizzat geldi, oturduk burada, sohbet ettik. Dedi ki 'Benim projelerim var. Şu anda ben burada bir şey yapmıyorum. Niye yapmıyorum? Çünkü burası yıkılacak diye burada bir şey yapmıyorum. Ama gelin öbür mahallelere bakın, projelerimi görün yani.' Onun için biz de o adamdan çok memnunuz."

Koçaklı'yla konuşurken kulak misafiri olan başka bir esnaf, "Abi boşver, sen hayal dünyasında yaşıyorsun ya!" diye tepki gösteriyor.

Ona göre sandıklardan Yüreğir'de CHP, büyükşehirde MHP çıkacak. MHP Gençlik Kolları'ndan olduğunu söyleyen ama henüz seçmen olmayan bir genç kafasını sallayarak onay veriyor.

At arabasıyla afiş çalışması

Onlar tartışadururken, biz soluğu DSP'nin Yüreğir'deki adayı Remzi Zeren'in yanında alıyoruz.

Zeren yerel medyada, kaynak yetersizliği yüzünden afiş çalışmalarını at arabasıyla yürütmesi nedeniyle yer buldu.

'Bayrağını dalgalandırmak' için aday olduğunu dile getiren Zeren'e göre hem büyükşehirde, hem de Yüreğir'de favori AKP.

Zeren'e göre, CHP yanlış aday politikası nedeniyle her iki alanda şansını azalttı.

Arap Alevilerin, Balkan 'muhacirlerin' ve Kürtlerin yaşadığı Yüreğir'de geleneksel olarak solun güçlü olmasına rağmen, Nakşibendiler ve Süleymancılar ile diğer tarikatların AKP'yi iktidara taşıyacağını düşünüyor. İktidar partisi dışındaki bir partinin hizmet edebilmesini “imkansız” görüyor üstelik.

Telif hakkı c

Zeren'in dikkat çektiği bir nokta da, büyükşehirde BDP seçmeninin meclis üyeliklerinde HDP'ye oy verirken, büyükşehir için MHP ve CHP'ye karşı AKP'yi desteklemeleri ihtimali.

Mütevazı DSP adayı ve iki yardımcısından ayrılıp, kalabalık CHP bürosunu geçerek, tekrar Seyhan Nehri'nin diğer tarafına yönelirken, bir kermese rastladım.

Başları kapalı kadınların ayrı, ince bıyıklı erkeklerin ayrı bölümlerde olduğu kermeste, öğrenci yurtlarına yardım amacıyla kebap, döner ve çiğ köfte satılıyor. Soru sorulmasından çekinerek, "Siyaset üstü kalmamız lazım" diyorlar. Siyasete bu kadar doyduktan sonra ısrar etmek zor.

Gözler, Adana Büyükşehir Belediyesi için 3 partinin kıran kırana sürdürdüğü yarıştayken, Yüreğir, yani 'eski Adana' bu seçimlerden de pek umutlu değil.

Tabi 'yeni Adana' denilen Seyhan'ın kuzeyi ve Çukurova ilçeleriyle Kürt mahallelerinin nabzını da tutmak gerek.